Seznamte se s porotou evropských cen digitálních dovedností 2023

Autor: Eleonora Censorii, Platforma pro digitální dovednosti a pracovní místa Publikováno: 30. června 2023 30.06.2023

Čtvrtý ročník evropských cen za digitální dovednosti byl tento týden ukončen oficiálním vyhlášením a slavnostním předáváním cen: Porota složená z pěti odborníků na digitální dovednosti v různých oblastech vybrala 6 vynikajících projektů.

Kdo si však vybíral vítěze? Tým platformy pro digitální dovednosti a pracovní místa předběžně vyhodnotil 330 obdržených přihlášek na základě kritérií, která byla zveřejněna v pokynech pro udělování grantů: dopad, udržitelnost a rozšiřitelnost, začlenění a dostupnost, inovace a originalita. Tým platformy rovněž předběžně vyhodnotil jasnost prezentace žádostí a dopad jejich informačních a komunikačních činností – rozsáhlý projekt není příliš užitečný, pokud se nedostane k cílové veřejnosti.

V pěti kategoriích bylo předběžně vybráno 28 projektů a členové poroty museli vybrat své vítěze. Kvalita přihlášek byla velmi vysoká a porota se rozmanitá, ale během závěrečné schůzky byly nápady jasné. V kategorii „Vzdělávání“ existovala vazba: porota se rozhodla udělit dva projekty velmi odlišného rozsahu, aby se více zviditelnilo, jak operace různého rozsahu a rozpočtu mohou dosáhnout důležitých cílů v oblasti vzdělávání Evropanů v oblasti digitálních dovedností.

Seznamte se s porotou
Foto Alice Bougnères

Alice Bougnères, SQUARE

Alice má dva magisterské tituly v oboru veřejné právo z Paříže II a Veřejné záležitosti z Sciences Po Paris. Po dobu 7 let působila jako zástupkyně ředitelky vzdělávací sekce Institutu Montaigne, jejímž cílem bylo předcházet neúspěchu ve škole v čtvrtích, které jsou zanedbané. Je autorkou studie o vzdělávání znevýhodněných mladých lidí Au Service de l’instruction pour tous. Od roku 2019 provozuje nevládní organizaci SQUARE, která se věnuje podpoře kritického myšlení a boji proti dezinformacím mezi znevýhodněnými mladými lidmi. 


Keith Quille

Keith Quille, TU Dublin

Keith Quille je vedoucím přednášejícím na Vysoké škole podnikové výpočetní techniky a digitální transformace v TU Dublin. Před TU Dublin byl Keith téměř deset let učitelem PLC a učitelem druhého stupně. Keith byl nedávno odborníkem na vypracování pokynů Evropské komise pro využívání umělé inteligence a dat ve vzdělávání a odborné přípravě a jeho doktorandské studium využíval k předvídání studentů, u nichž existuje riziko neúspěchu nebo předčasného ukončení úvodních programových kurzů. Veškerý výzkum a činnosti společnosti Keith se týkají výzkumu v oblasti výpočetní techniky a počítačového dosahu od primární po třetí úroveň. Keith se podílí na vytváření vnitrostátních formálních osnov na základní úrovni. Keith byl spolupředsedou ITiCSE 2022 (ACM). 


Stefano Kluzer

Stefano Kluzer (Joint Research Centre and All Digital)

Stefano Kluzer, ekonom (univerzita Boconi, Milán) s doktorandem na oddělení informačních systémů na London School of Economics, pracoval na politicky orientovaném výzkumu a poradenství v oblasti informační společnosti, elektronické veřejné správy, rozvoje digitálních kompetencí a začleňování na regionální (Emilia Romagna), na vnitrostátní (Itálie) a na evropské úrovni (Společné výzkumné centrum Sevilla a různé projekty financované EU). V posledních letech se jako spoluautor různých studií zaměřil na rozvoj a provádění evropského rámce digitálních kompetencí (DigComp): DigComp in Action Guide, DigComp v práci, zpráva DigCompSAT a nejnovější verze rámce, aktualizace DigComp 2.2. 


Veronica Stefan

Veronica Stefan (Council of Europe and Digital Citizens Romania)

Veronica je odborník s více než 17letou praxí, který intenzivně pracuje na křižovatce vzdělávání, politiky a nových technologií. 

Podílí se na řadě mezinárodních iniciativ, od výzkumu po veřejnou politiku, budování kapacit nebo řízení projektů, a zároveň poskytuje odborné znalosti různým zúčastněným stranám, jako je Rada Evropy, agentury OSN, orgány Evropské unie, jakož i mnoho dalších vnitrostátních a mezinárodních soukromých a veřejných subjektů.  

Její nedávná činnost zahrnuje příspěvky k digitálním politikám, výzkumu sociálního dopadu umělé inteligence a nových technologií a rozvoji digitálních kompetencí pro různé odborníky.  Veronica pochází původně z Rumunska, kde založila řadu neziskových subjektů, včetně první rumunské digitální expertní skupiny; od roku 2021 vede jménem estonské národní agentury pro Erasmus+ a Evropský sbor solidarity řadu mezinárodních partnerství týkajících se digitální transformace a účasti mládeže. 


Juliane von Reppert Bismark

Juliane von Reppert Bismark, Lie Detectors

Juliane založila vítězenou neziskovou cenu Lie Detectors, která školí profesionální novináře, aby pomáhali dětem a učitelům v celé Evropě vyprávět falešné informace z internetu a pochopit, jak etická žurnalistika funguje. Řídí strategii a rozvoj organizace a poskytuje poradenství Evropské komisi jako členky expertních skupin zabývajících se bojem proti dezinformacím a začleňování digitální gramotnosti v celé EU. Juliane zastupuje Lie Detectors jako člen řady výborů pro hodnocení mediální gramotnosti a poradních výborů. Vlády, EU, EP a OECD na mezinárodní úrovni uvádějí Light Detektory jako vzorový postup při podpoře zpravodajské gramotnosti a odolnosti vůči dezinformacím. Novinář, který získal ocenění, Juliane dříve napsal MLex, The Wall Street Journal, Reuters, Newsweek, Spiegel Online, Toronto Globe a Mail a další. Zpráva z Evropy a USA, jakož i ze subsaharské Afriky, Blízkého východu a Arktidy. Je absolventem vysoké školy žurnalistiky Univerzity v Kolumbii v New Yorku.