O příkladu

Představte si svět, ve kterém každý knihovník edituje Wikipedii.

Celosvětová kampaň #1Lib1Ref vyzve knihovníky, aby s použitím literatury ve své knihovně obohatili Wikipedii o alespoň jednu citaci (referenci).

Nejaktivnější účastníci obdrží drobné ceny!

Zapojte se do soutěže 1Lib1Ref! Jednotlivé jazykové verze Wikipedií mezi sebou soutěží, proto má význam se zapojit, třeba jen s jedinou editací. Svou účastí ve 1lib1ref se automaticky stáváte součástí slosování o drobné ceny s tématikou Wikimedia. Musíte pro to udělat jediné – v termínu 15. 1. – 5. 2. 2023 editovat jako registrovaný uživatel Wikipedie, doplnit referenci dle instrukcí, přidat od shrnutí editace hashtag #1Lib1Ref. Letos můžete soutěžit také v rámci soutěže středoevropského regionu! Výherce pak může nakoupit v mezinárodním Wikistore za 80 dolarů. Stačí přidat druhý hashtag: #1Lib1RefCEE. Pustíte se do toho?

Jak na to?

Kdo jiný než knihovníci má takové předpoklady pro udržování kvality citací na české Wikipedii? Knihovníci jsou experti ve vyhledávání a poskytování informací a při své práci dennodenně pracují s knihami a časopisy, které jsou pro Wikipedii neocenitelnými prameny informací.

Veškerý obsah, který není podpořen hodnověrnými zdroji, může být kýmkoliv odstraněn. Když tedy vkládáte na Wikipedii obsah, vždy k němu dodejte i řádkové citace, kterým se na Wikipedii také říká reference. Citace umožňují ostatním wikipedistům i čtenářům, aby si mohli kdykoliv správnost obsahu ověřit.

Jak se vkládá citace do Wikipedie? To ukazuje krátké video níže.


Autor videa: Vojtěch Dostál

Až přidáte referenci, editaci uložte (viz obrázek):

  1. Klikněte na Zveřejnit změny…
  2. Vyplňte shrnutí editace, napište např. „doplnění reference“, a nezapomeňte přidat hashtagy #1Lib1Ref a #1Lib1RefCEE (jedině tak si všimneme, že jste se do kampaně zapojil/a).
  3. Klikněte na Zveřejnit změny. Tím je vše hotovo! Vaše editace se ve Wikipedii ihned projeví a zároveň se během několika minut zobrazí v tomto přehledu.

Autor obrázku příkladu dobré praxe: Heatherawalls – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31931936