Nové technologie a budoucnost práce v Evropě
Autor: Ginevra Santini Publikováno: 12. března 2025 12.03.2025
Nově vznikající technologie nejsou jen budoucností – dnes mění trh práce v Evropě. Nová technologická řešení, jako je umělá inteligence (AI), internet věcí (IoT), blockchain, big data, robotika a rozšířená/virtuální realita (AR/VR), vytvářejí příležitosti pro růst a rozvoj a vedou k významným změnám napříč odvětvími. V důsledku toho se musíme rychle přizpůsobit, abychom udrželi konkurenceschopnost v rychle se měnícím prostředí.
Doktore, budoucnost je digitální.
Od zdravotnictví přes finance a výrobu až po energetiku, díky technologiím se každé odvětví vyvíjí nebývalým tempem. Ve zdravotnictví mohou pokročilé technologie zlepšit výsledky pacientů a vést ke kvalitnější péči. Odvětví finančních služeb bylo ovlivněno inovativními technologiemi, které mohou být přínosem jak pro spotřebitele, tak pro podniky, neboť poskytují větší přístup k finančním službám, nabízejí širší výběr a zvyšují efektivitu operací. Nově vznikající technologie transformují energii z obnovitelných zdrojů, čímž se čisté zdroje stávají přístupnějšími, účinnějšími a nákladově efektivnějšími.
Technologie mění způsob, jakým pracujeme, i typy pracovních míst, která máme k dispozici. Slučovací technologie mohou transformovat průmyslová odvětví tím, že nabízejí nové služby, zefektivňují procesy a vytvářejí nové obchodní příležitosti. Přinášejí však také výzvy kvůli jejich složitosti a novosti, s nimiž může být pro pracovní sílu obtížné držet krok. Ačkoli tyto technologie nevedou přímo k nezaměstnanosti, zdůrazňují naléhavou potřebu prohlubování dovedností a změny kvalifikace s cílem pomoci pracovníkům orientovat se ve významných změnách v jejich pracovních rolích, které přináší digitální pokrok.
Digitální dovednosti? Kam směřujeme, potřebujeme (pokročilé) digitální dovednosti
Vzhledem k tomu, že tyto technologie přetvářejí pracoviště, mění se také dovednosti potřebné k tomu, aby bylo možné soutěžit o pracovní místa. V roce 2021 používalo přibližně 86,3 % osob zaměstnaných v Evropské unii k plnění svých pracovních úkolů digitální zařízení (jako jsou počítače, tablety, chytré telefony nebo jiné propojené technologie) (CEDEFOP). Není pochyb o tom, že základní digitální dovednosti jsou předpokladem pro začlenění a účast na trhu práce a ve společnosti. Nově vznikající technologie však vyvolávají vlnu poptávky po nové generaci pokročilých digitálních dovedností. Očekává se, že do roku 2035 bude přibližně 15 % všech pracovních míst ve 27 zemích Evropské unie v odvětvích vyspělých technologií (CEDEFOP). Poptávka po pracovnících, kteří těmto technologiím rozumí, pracují a inovují, je na historicky nejvyšší úrovni.
Navzdory silné poptávce existuje v Evropě nedostatek digitálních dovedností. V současné době pouze 28 % lidí disponuje vyššími než základními digitálními dovednostmi a pouze 9,8 milionu lidí je zaměstnáno jako specialisté na informační a komunikační technologie na celém kontinentu (DESI 2024). Tento nedostatek zdůrazňuje naléhavou potřebu iniciativ v oblasti rekvalifikace a prohlubování dovedností s cílem zajistit, aby pracovní síla mohla čelit výzvám a příležitostem, které přinášejí vznikající technologie. Digitálně kvalifikovaná pracovní síla má zásadní význam pro to, aby organizace inovovaly a zůstaly konkurenceschopné.
Evropské společnosti již čelí zvýšené konkurenci v oblasti digitálně kvalifikovaných talentů, v roce 2022 více než 60 % podniků v EU, které najaly nebo se pokusily najmout odborníky v oblasti IKT, uvedlo, že při tom mají potíže (Zpráva o stavu digitální dekády 2023). Nejenže se však objevují významné nedostatky v pokročilých digitálních dovednostech v tradičnějších profesích mimo IKT, například u lékařů, kteří se při poskytování přesnějších diagnóz stále více spoléhají na pokročilé digitální technologie, nebo u odvětvových specialistů potřebných k uvolnění potenciálu inovativních digitálních řešení v ekologické transformaci. (Zpráva o stavu digitální dekády 2023 – příloha 1). Vzhledem k tomu, že 70 % společností v EU uvádí nedostatek digitálních dovedností jako překážku pro investice, čelí Evropa značnému nedostatku dovedností (Evropská komise). Překlenutí tohoto rozdílu je klíčem ke zvýšení konkurenceschopnosti a zaměstnatelnosti a k podpoře digitálního začlenění, což je ústředním prvkem agendy EU v oblasti digitálních dovedností. Vybavení lidí správnými dovednostmi k úspěchu může vytvořit nové příležitosti pro pracovníky a zaměstnavatele.
Pokročilá digitálně kvalifikovaná pracovní síla
Digitální éra přetváří trhy práce a mění požadavky na dovednosti. Budoucnost práce je nepopiratelně digitální! Zatímco technologie snižuje potřebu některých pracovních pozic, vytváří také nové příležitosti. Jak postupuje, rozvíjejí se nová povolání a průmyslová odvětví, která nově definují povahu práce a zaměstnanosti. Vyvíjejí se nové pracovní modely, které se vyznačují větší flexibilitou, decentralizací a důrazem na činnosti založené na znalostech. Tyto změny na trzích práce způsobené vznikajícími technologiemi vyžadují odpovídající reakci klíčových aktérů, aby se zmírnil nedostatek kvalifikovaných pracovníků. K zachování konkurenceschopnosti jsou nezbytné rozsáhlé investice do digitální odborné přípravy ve všech evropských zemích. Prioritou musí být iniciativy zaměřené na rekvalifikaci pracovníků a podporu digitální gramotnosti, aby se zajistilo, že v této digitální revoluci nebude nikdo opomenut.
Na evropské úrovni investoval program Digitální Evropa (DEP) více než 294 milionů EUR na podporu iniciativ v oblasti dovedností, prohlubování dovedností a změny kvalifikace s cílem zlepšit digitální dovednosti pracovní síly EU. Tyto iniciativy v oblasti odborné přípravy zahrnují oblasti, jako je umělá inteligence, věda o datech, cloud computing a kybernetická bezpečnost. Program Digitální Evropa rovněž financuje iniciativy zaměřené na přilákání mladých talentů do oblasti IKT, vybudování silného ekosystému EdTech a usnadnění bezpečného sdílení dat prostřednictvím společného evropského datového prostoru pro dovednosti.
Získání správných digitálních dovedností je klíčem k zajištění úspěšné budoucnosti Evropy, ať už začínáte svou kariéru nebo uvažujete o změně. Nyní je čas jednat a vybavit se dovednostmi a nástroji potřebnými k úspěchu ve stále se vyvíjejícím digitálním světě.
Podívejte se na tato školení a učení, která posílí vaše digitální dovednosti:
- CloudCamp4SMEs: Vysoce kvalifikovaní zaměstnanci – Cloud Security Engineer Pathway
- Zvyšte svou produktivitu a efektivitu práce pomocí velkých jazykových modelů, jako jsou ChatGPT a Gemini
- Vysvětlitelná umělá inteligence v medicíně (xAIM) Learning Path – Text Mining
- Přezkum iniciativ zaměřených na prohlubování dovedností pracovních sil v oblasti vznikajících technologií v oblasti IT