O strategii

Strategii a vizi pro umělou inteligenci na Maltě do roku 2030 vypracovala pracovní skupina Malta.AI, jejíž vypracování zadala maltská vláda. Hlavním cílem národní strategie je postavit Maltu do pozice globálního lídra v oblasti umělé inteligence a získat strategickou konkurenční výhodu v globální ekonomice.

Strategie je založena na třech strategických pilířích:

  • Investice, začínající podniky a inovace: Cílem tohoto pilíře je generovat investice a zřídit Maltu jako centrum pro aplikace umělé inteligence a specializované oblasti výzkumu a vývoje a podpořit dynamickou komunitu začínajících podniků.
  • Přijetí ve veřejném sektoru: Tento pilíř zkoumá rozsáhlé zavádění umělé inteligence ve veřejné správě s cílem zlepšit zkušenosti občanů, rozšířit přístup k veřejným službám a zlepšit celkový blahobyt. V příštích třech letech se uskuteční šest pilotních projektů umělé inteligence, které se týkají oblastí, jako je řízení dopravy, vzdělávání, zdravotnictví, zákaznické služby, cestovní ruch a veřejné služby.
  • Přijetí v soukromém sektoru: Tento pilíř nastiňuje iniciativy, jejichž cílem je podpořit informovanost a umožnit společnostem všech velikostí používat, vyvíjet a integrovat aplikace umělé inteligence do svých organizací. Podpůrná opatření zahrnují přístup k technologickým odborným znalostem, poskytování souborů nástrojů a finanční pomoc.

Každý pilíř je podporován třemi strategickými faktory:

  • Vzdělávání a pracovní síly.
  • Etické a právní aspekty. 
  • Ekosystémová infrastruktura.

Bylo provedeno celkem 72 opatření v oblasti umělé inteligence, která jsou rozdělena mezi tyto pilíře a nástroje. Všechna opatření byla vypracována společně s příslušnými zúčastněnými stranami, které se zavázaly převzít odpovědnost za dosažení společných cílů.

Vzdělávání a rozvoj pracovní síly hrají ve strategii klíčovou úlohu, se zvláštním důrazem na zvyšování povědomí o umělé inteligenci mezi studenty, rodiči a učiteli. V různých fázích vzdělávacího procesu jsou prováděny různé činnosti za účelem úspěšného zavádění umělé inteligence.

Strategie se rovněž zabývá transformací trhu práce v důsledku zvýšeného využívání umělé inteligence. Vláda plánuje navrhnout a zahájit národní rekvalifikační program s cílem pomoci zranitelným pracovníkům rozvíjet nové digitální dovednosti prostřednictvím krátkých kurzů odborné přípravy a podpůrných opatření pro odbornou přípravu na pracovišti. Budou rovněž vypracována podpůrná opatření, která povzbudí zaměstnavatele, aby investovali do odborné přípravy na pracovišti a aby zaměstnanci mohli absolvovat externí vzdělávací programy.

Prováděním této strategie si maltská vláda klade za cíl stimulovat výzkum, vývoj a inovace v celé zemi a usilovat o to, aby se do roku 2030 stala jednou z deseti zemí s největším dopadem na národní program umělé inteligence. Vláda je odhodlána vytvořit příznivé podmínky pro silný místní ekosystém umělé inteligence a usnadnit společnostem, které investují na Maltě a slouží, aby nejen založily své podniky, ale také komercializovaly a rozšiřovaly svá řešení v oblasti umělé inteligence. Veřejná politika hraje rovněž úlohu při urychlování zavádění umělé inteligence v soukromém sektoru.

Rozpočet

Strategie a vize pro umělou inteligenci na Maltě jsou financovány z maltského státního rozpočtu s příspěvkem z finančních prostředků EU. 

Na podporu profesní certifikace v oblasti umělé inteligence byl do 30. června 2023 v provozu program Investice do dovedností spolufinancovaný z Evropského sociálního fondu (ESF) s rozpočtem 5 milionů EUR na pomoc zaměstnaným osobám při zlepšování jejich znalostí a dovedností prostřednictvím odborné přípravy. Kromě toho nadace eSkills Malta ve spolupráci s maltským úřadem pro digitální inovace (MDIA) zkoumá odborné certifikační kurzy v oblasti umělé inteligence pro různé cílové skupiny.