O strategii

V roce 2019 byla přijata národní strategie umělé inteligence „AI Portugal 2030“, která byla koordinována portugalskou iniciativou na podporu digitálních dovedností INCoDe.2030. Cílem strategie je podporovat a mobilizovat společnost obecně pro účely výuky a výzkumu, inovací a vývoje produktů a služeb podporovaných technologiemi umělé inteligence. 

Obecné cíle strategie, jichž má být dosaženo do roku 2030:

  • Přidán hospodářský růst: Významný přínos k hospodářskému růstu prostřednictvím přidané hodnoty, kterou přinášejí technologie umělé inteligence.
  • Vědecká excelence: Posílení přední pozice v základním a aplikovaném výzkumu umělé inteligence
    v rámci portugalské akademické obce (univerzity, polytechnické školy a výzkumné instituce), měřeno z hlediska dopadu publikací, mezinárodního vedení a spolupráce.
  • Lidský rozvoj: Dramaticky zvýšit kvalifikaci pracovní síly, zejména v oblasti technických kvalifikací, a zároveň podporovat začleňování a informovanost na všech úrovních vzdělávání.

Cílem těchto cílů je rovněž výrazně zvýšit počet a objem společností zabývajících se umělou inteligencí náročných na znalosti, podpořit značné úsilí v oblasti výzkumu a vývoje a posílit spolupráci mezi akademickou obcí, společnostmi a veřejným sektorem. Cílem strategie je zvýšit povědomí o schopnostech umělé inteligence v podnicích a ve společnosti a zajistit etické využívání umělé inteligence, které respektuje demokracii, soukromí, bezpečnost, rovná práva, transparentnost a spravedlnost.

Strategie je založena na čtyřech hlavních procesech interakce:

  • Atraktivita Portugalska pro mladé společnosti a mezinárodní výrobní jednotky je vysoká a existuje prostor pro zlepšení. Tyto jednotky působí v různých odvětvích, což vyžaduje specializovaný software umělé inteligence a technologicky vyspělá zařízení pro společný vývoz. Spolupráce s akademickou obcí roste na dvou osách: společný výzkum (společné projekty a CoLabs) a seznam kvalifikací.
  • Rozvoj tohoto ekosystému bude motivovat k vyšším úrovním inovací pro velký počet společností a organizací, včetně začínajících podniků, malých a středních podniků a vládního sektoru, a to prostřednictvím vytváření sítí podniků a platforem pro spolupráci zralých s akademickou obcí. Mezi tyto platformy patří plynovody umělé inteligence na vyžádání a centra pro digitální inovace. Mezi očekávané výsledky patří zvýšení počtu patentů a růst podniků na základě inovací.
  • Výzkumný potenciál v oblasti umělé inteligence a dalších oblastí poroste v důsledku většího podílu soukromých investic a přidané hodnoty vyvolané výzvami, které přinášejí inovativní společnosti. Výzkumní pracovníci budou mít rovněž vizi budoucnosti umělé inteligence jako základního vědeckého oboru. Očekávanými výsledky jsou větší přitažlivost výzkumných talentů (a následně profesionálních talentů), zvýšený dopad vědeckých publikací a lepší schopnost připojit se k mezinárodním výzkumným sítím excelence. Tyto vědecké výsledky pak budou přínosem pro výrobní odvětví.
  • Samotná akademická obec ve spolupráci s průmyslem zvýší svou kapacitu a vytvoří různé úrovně programů kvalifikací v oblasti umělé inteligence a souvisejících oblastí. Další vzdělávací instituce pracující na různých úrovních vzdělávání budou rovněž motivovány k tomu, aby investovaly do kvalifikace, rekvalifikace a celoživotního učení a podporovaly individualizované kvalifikace. V důsledku toho Portugalsko zvýší úroveň kvalifikace a úroveň zaměstnanosti náročné na znalosti.

Kvalifikace a specializace jsou dvě základní osy pro rozvoj inovací založených na umělé inteligenci a hospodářství v Portugalsku. Strategie uznává nejen potřebu zlepšit dovednosti v oblasti umělé inteligence, ale také podporovat dovednosti, jako je datová věda.

Důraz na cíle související s dovednostmi:

  • Posílení dovedností a schopností veřejného sektoru, pokud jde o umělou inteligenci a datovou vědu.
  • Zvýšit celkový počet lidských zdrojů kvalifikovaných v oblasti informačních a komunikačních technologií obecně a v oblasti umělé inteligence na různých úrovních vzdělávání, včetně krátkých cyklů počáteční odborné přípravy a odborné přípravy dospělých, jakož i vysokoškolského vzdělávání/specializace dospělých.
  • Umožnit rozvoj přenositelných dovedností z akademické obce do průmyslu, a to prostřednictvím účinného osvojování studenty v první řadě v úzké spolupráci se společnostmi a veřejnou správou.
  • Zvýšit účast žen v technologických oblastech, zejména v informačních a komunikačních technologiích obecně a v oblasti umělé inteligence zvláště, čímž se zvýší potenciál lidského kapitálu.

Digitální začleňování a vzdělávání pro všechny jsou zásadní součástí rozvoje umělé inteligence. Strategie stanovila cíle a nastínila hlavní činnosti v oblasti digitální transformace a provádění umělé inteligence ve vzdělávacím procesu, do něhož jsou zapojeny vnitrostátní zúčastněné strany (učitelé informačních a komunikačních technologií, ředitelé škol, vládní úředníci, akademická obec a zainteresované organizace soukromého sektoru) a mezinárodní odborníci.

Rozpočet

Národní strategie umělé inteligence „AI Portugal 2030“ je financována z portugalského státního rozpočtu s příspěvkem z finančních prostředků EU.