4 magisterské programy v oblasti umělé inteligence se otevřely pro registraci

Autor: Eleonora Censorii, Platforma pro digitální dovednosti a pracovní místa Publikováno: 30. května 2022 30.05.2022

Čtyři magisterské kurzy v oblasti umělé inteligence financované v rámci Nástroje pro propojení Evropy (CEF) jsou v současné době otevřeny k registraci a hledají ambiciózní studenty z celé Evropy, kteří by svou odbornou přípravu zahájili na podzim 2022.

Tyto kurzy jsou výsledkem spolupráce mezi řadou evropských a vnitrostátních partnerů a všechny se zaměřují zejména na: zde je krátková prezentace, která každému z nich umožňuje lépe porozumět.

(1) AI4Gov: odborná příprava nové generace odborníků v oblasti veřejné správy

Aplikace Umělá inteligence pro veřejné služby MSc je otevřena pro registraci do druhého vydání: magisterský program, který byl zahájen již v loňském roce, se zaměřuje na odbornou přípravu odborníků v oblasti veřejných služeb s dovednostmi v oblasti umělé inteligence s cílem zvýšit úroveň vysoce specializovaných digitálních dovedností v této oblasti.

Cílem je připravit vedoucí představitele na zavádění umělé inteligence ve veřejném sektoru a první ročník se zúčastnilo 40 studentů z 23 různých národností s rovnoměrným zastoupením mužů a žen. Studenti, kteří v současné době kurz dokončují, již poskytli velmi pozitivní zpětnou vazbu a můžete si přečíst krátký citát Enzo Marie Le Fevreové, který je v současné době studentem AI4Gov MSc. Enzo byl jedním ze svědectví o komunikační kampani uspořádané u příležitosti prvního výročí platformy pro digitální dovednosti a pracovní místa a najdete ho, proč se rozhodl zahájit tuto odbornou přípravu zde.

Studenti obdrží společný magisterský titul z Universidad Politécnica de Madrid a Politecnico di Milano ve spolupráci s Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg a Tallinskou technologickou univerzitouLhůta pro registraci je 30. června a změna oproti předchozímu vydání spočívá v tom, že letos se bude jednat o kurz na částečný úvazek, nikoli na plný úvazek. Další informace a informace o tom, zda a jak se můžete přihlásit, najdete na internetových stránkách projektu.

(2) Lidský faktor v umělé inteligenci: Magisterské kurzy umělé inteligence zaměřené na člověka (HCAIM)

HCAIM (Human Centered AI Masters) je v tomto akademickém roce otevřen na univerzitách, které jsou součástí programu: Technologická univerzita v Dublinu, HU University of Applied Sciences Utrecht, Univerzita v Neapoli Federico II a Budapešťská univerzita technologie a ekonomie.

Myšlenka vytvoření MScs HCAIM spočívá v tom, že systémy UI mají obrovský potenciál, ale také řadu problémů, od neobjektivního provádění založeného na chybných údajích až po ztrátu porozumění složitým systémům a kontroly nad nimi. Jak zajistíme, aby umělá inteligence byla využívána ke společnému blahu? MScs budou studenty školit, aby si vybudovali a používali umělou inteligenci, a pomohou jim pochopit, jak se vypořádat se společenskými rozhodnutími, která s ní souvisejí. Součástí školení bude vysvětlitelná umělá inteligence, soulad již od návrhu a prováděcí systémy v organizacích v reálném světě, což umožní budoucím odborníkům v oblasti UI činit správná rozhodnutí o používání umělé inteligence s lidskými zájmy.

Studentimají v závislosti na univerzitě možnost plného a částečného pracovního úvazku a také stipendium. Více informací naleznete na internetových stránkách projektu, kde najdete všechny konkrétní možnosti, které jsou na každé univerzitě k dispozici.

(3) Odborná příprava budoucích podnikatelů v oblasti umělé inteligence: Magisterský titul v oboru UI pro profesní dráhu v EU (MAI4CAREU)

Program MAI4CAREU spatřuje rozsáhlou síť spolupráce, která zahrnuje Kyperskou univerzitu, Boloňskou univerzitu, Technickou univerzitu v Drážďanech a Univerzitu Ruse Angela Kančeva v Bulharsku a středisko excelence CYENS na Kypru a čtyři technologicky vyspělé malé a střední podniky (Nodes & Links Labs, 3AeHealth LTD, INJENIA SRL a MLPS AD).  Významnou přidanou hodnotou tohoto programu je právě tato síť spolupracujících partnerů, která studentům poskytne příležitost účastnit se kampani v oblasti umělé inteligence, spolupracovat se studenty z ostatních univerzit, absolvovat průmyslovou stáž nebo se dokonce účastnit on-line kurzů ostatních univerzit.

MAI4CAREU se výrazně zaměřuje na odbornou přípravu budoucích podnikatelů v oblasti umělé inteligence a na podporu zakládání začínajících podniků v oblasti umělé inteligence. Lhůty pro registraci se liší na různých univerzitách, které nabízejí MSc, od kyperské univerzity od 31. května do 1. září na univerzitě Angel Ruse v Bulharsku. Více informací naleznete na internetových stránkách projektu.

(4) Zaměření na umělou inteligenci pro zdravotní péči: vysvětlitelná umělá inteligence ve zdravotnictví (xAIM)

Tento titul se zaměřuje na zdravotnické pracovníky s cílem řešit nedostatek vysoce specializovaných digitálních dovedností v oblasti umělé inteligence v tomto odvětví. Je navržen pro každého, kdo má zájem porozumět potřebám eXplainable AI (xAI) v oblasti zdravotní péče, se zvláštním zaměřením na využívání možných aplikací umělé inteligence. Bude ji poskytovat Univerzita v Pavia, která se skládá z 90 ECTS po dobu 18měsíců, a lhůta pro registraci je 30. června. Více informací naleznete na internetových stránkách projektu.

© Halfpoint – stock.adobe.com

⚠ Disclaimer: Text byl automaticky přeložen z evropské platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu našli chyby, obraťte se, prosím, na digikoalice@npi.cz.