Akademie programování pro ZŠ 2018

Autor: DELTA - Střední škola informatiky a ekonomie, DigiKoalice Publikováno: 14. srpna 2019 14.08.2019

V rámci loňského ročníku Evropského týdne kódování (tzv. CodeWeek) představila střední škola informatiky a ekonomie DELTA v Pardubicích programování žákům základních škol skrze Akademii programování. Jedním z cílů Akademie byla snaha přenést na ZŠ výuku programování.

Vedle Akademie organizuje SŠ DELTA přímo či nepřímo většinu akcí, které v Pardubicích v rámci Evropského týdne kódování probíhají.

V rámci druhého ročníku Akademie programování představovali studenti DELTA žákům základních škol programování tzv. Ozobotů. To jsou roboti, kteří „umí sledovat čáru a řídí se pomocí barevných kódů,“ jak vysvětluje jeden ze studentů informatiky, Josef Kahoun. Vedle nově nabytých vědomostí u studentů základních škol se tato akce stává přínosnou i pro studenty SŠ DELTA, kteří se ocitají v roli lektorů a zlepšují si své prezentační dovednosti.

Jedním z cílů Akademie je snaha přenést na ZŠ „nové technologie vhodné pro výuku programování,“ jak vysvětluje ředitel SŠ DELTA, Jiří Formánek. To se podle všeho daří, neboť po skončení druhého ročníku Akademie si tři základní školy podaly vlastní projekt s novými technologiemi, na který dostaly finanční příspěvek, a výuka s nimi tak může pokračovat i nadále.  

Druhého ročníku Akademie, který se uskutečnil v roce 2018, se zúčastnilo více než 120 žáků z desítky pardubických škol. Odškolilo se okolo 80 hodin a podílelo se na ní 15 lektorů-studentů. Kromě Akademie programování pořádala DELTA i Hackathon BBC micro:bit, ozobotí workshopy, přednášky o evolučních algoritmech a její lektoři vedli i workshop s micro:bity v Lanškrouně. Akce spojené s evropským CodeWeek podpořila firma SAP.

Více informací se dozvíte na https://www.delta-skola.cz/akademie-programovani-pro-zs-2018.