Základní informace o akci

Datum a čas konání: 31. 01. 2023 17:00 - 21:00
Cena: Zdarma
Webová stránka: https://talkbase.io/event/digiday-ai/gugcz
Zapojené organizace: GUG.cz, z. s.
Google Czech Republic, s. r. o.
Acer Czech Republic, s. r. o.
Cílová skupina: Digitální dovednosti ve vzdělávání
Úroveň digitálních dovedností: Základní
Střední
Téma: Umělá inteligence
Jazyk: Čeština

O akci

Využití. Rizika. Etika. Příklady z praxe. Intenzivní nalejvárna informací – vše kolem AI od našich expertů + vaše otázky a naše odpovědi

Program

17:00 Úvodní slovo (Anna Šubrtová, Pavel Hodál)

17:20 AI generátory – stručné vysvětlení, konkrétní tipy a podmínky užití (Eva Nečasová)

  • Probereme, co lze v dnešní době generovat pomocí umělé inteligence. Zazní konkrétní tipy na aplikace. Podíváme se na podmínky jejich užití z hlediska licenčního práva. Účastníci přednášky získají navazující materiály k dalšímu studiu.

17:40 Jak jsme poroučeli umělé inteligenci (Petra Boháčková)

  • Během hodiny jsme se snažili přesvědčit umělou inteligenci, aby nakreslila obrázek co nejvíce podobný fotografii, kterou si žáci vybrali. Krátké povídání o jedné hodině angličitny s Petrou Boháčkovou.

18:00 To by Picasso nikdy nenamaloval (Jitka Rambousková)

  • Ve výtvarné tvorbě lze využívat řadu digitálních nástrojů, včetně umělé inteligence. Tvorba plakátů s neexistujícími díly je způsobem, jak se zamyslet nad tvorbou i stylem umělce a pak nad nimi vést i diskusi. A i ti největší mazalové mohou být při této tvorbě úspěšní a čistí.

18:25 A umělci nebudou mít co žrát! (Baruš Jeřábková)

  • Jak se cítí umělec obklopený hudbou a obrazy vytvořenými umělou inteligencí? Nedotkl by se AI ani lopatou anebo mu může v něčem naopak pomoci? Musí mít strach o svou práci? A především… jaká je vlastně budoucnost lidské kreativity a umění? Baruš, výtvarnici a hudebnici, všechny tyto otázky intenzivně běhají poslední dobou hlavou. Právě o odpovědi na ně, které hledá prostřednictvím vlastních zkušeností s těmito nástroji, se s vámi na DigiDay podělí.

18:50 Strojové učení ve výuce informatiky (Lucie Drimlová)

  • Co je to strojové učení? Jaké jsou jeho fáze? Jak konkrétně ho můžeme dělat se žáky již na základní škole? Lucie představí zajímavé projekty, v rámci kterých můžete natrénovat své vlastní modely přímo ve Scratchi.

19:15 Jak vysvětlit princip AI desetiletému dítěti? (Pavel Hodál)

  • Podstatu velkých dat a princip učení Umělé Inteligence lze vysvětlit i malým dětem na prvním stupni formou hry. A navíc hry velmi zábavné.

19:30 Umělá inteligence a její reálné využití ve zdravotnictví (Filip Plešinger, Petr Nejedlý)

  • Co je vlastně AI? A dokáže být lepší, než lidský lékař? Rozebereme také, kde nám AI v medicíně již pomáhá u poruch srdce a mozku. A řekneme si, co všechno je potřeba k tomu, aby AI spolehlivě fungovala a kde by nás mohla nemile překvapit.

20:00 Tu slovní úlohu za vás žádný Photomath nevyřeší (Libor Klubal)

  • Tak to už není tak úplně pravda. Umělá inteligence nám do toho trochu hodila vidle. Ale jde jí to? A jak to zapracovat do běžných hodin na základce?

20:20 Vzdělávací materiály AI dětem (Eva Nečasová)

  • Ukážeme si, jak pracovat se vzdělávacími materiály, které pro vás v neziskové iniciativě AI dětem připravujeme. Ty se hodí nejen pro výuku informatiky, ale rozvíjejí také digitální kompetence žáků a pedagogů. K přednášce poskytneme přehledný PDF rozcestník materiálů a tipů, kam dál.

20:45 Společná debata o etice, rizicích a přínosech AI ve vzdělávání

  • Společná debata o etice, rizicích a přínosech AI ve vzdělávání

Pořadatel

GUG.cz, z. s.