Základní informace o akci

Datum a čas konání: 22. 04. 2024 15:00 - 17:15
Cena: zdarma
Webová stránka: FastCzech
Zapojené organizace: Národní pedagogický institut České republiky
Cílová skupina: Digitální dovednosti ve vzdělávání
Úroveň digitálních dovedností: Základní
Téma: Kybernetická bezpečnost, Digitální dovednosti
Jazyk: Čeština

O akci

Dovolujeme si vás pozvat na kurz FactCzech aneb Jak pracovat s obrazovými a textovými hoaxy, který je určený pedagogům 2. stupně ZŠ a pedagogům SŠ, SOŠ a SOU.


Kurz se zaměřuje na prohloubení digitální a mediální gramotnosti a rozvoj kritického myšlení. Pracuje s konkrétními událostmi a jejich mediálním obrazem.

Účastníci na kurzu:
– analyzují metodami textové a mediální analýzy články a příspěvky na sociálních sítích a zpravodajských webech, odliší vyvážené texty od zaujatých a manipulativních a ověří správnost svých závěrů nástrojem Verifee;
– vyhledají původní nepozměněné fotografie z příspěvků na sociálních sítích a zpravodajských webech s pomocí nástrojů pro reverzní vyhledávání fotek a vypátrají původní kontexty, ve kterých vznikly. Své závěry ověří s pomocí umělé inteligence;
– identifikují narativy, které takto vytvořené dezinformace šíří, a jejich dopady na společnost.
Účastníci budou na kurz potřebovat v notebooku nebo počítači stažený prohlížeč Google Chrome a Microsoft Edge a ideálně i v mobilním telefonu stažený Google (Lens) – vyhledavač obrázků a videí. Na kurz doporučujeme stažení Bing: Chat with AI.

Účast je zdarma. 

Pořadatel

Národní pedagogický institut České republiky