V rámci digitálního well-beingu jde o to, abychom se nestali otroky svých zařízení. Vybrali jsme pro vás řadu tipů týkající se toho, jak zvládat digitální technologie a “nezbláznit se z nich”, kde hledat pomoc při péči o duševní zdraví a jak zůstat kulturní i on-line.

V současné době jsme do značné míry odkázáni na digitální technologie. Ať už v práci, ve škole nebo v našem osobním životě. Každou chvíli se nám na našich zařízeních objeví nová oznámení, na stole při obědě nám zavibruje mobil a práci bez použití počítače už si mnoho z nás ani neumí představit.

Současná koronavirová krize toto jen umocňuje, a i proto jsme se rozhodli sepsat pro vás  tento článek. Ten se věnuje tzv. digitálnímu well-beingu, v rámci kterého jde o to, abychom se nestali otroky svých zařízení. Abychom věděli, že ne pokaždé musíme být na příjmu a na e-maily odpovídat ihned. Abychom brali v potaz, že přísun informací je dobré si dávkovat. Nebo abychom se jednou za čas uměli úplně odpojit a dát si tzv. digitální detox. V tomto směru jsme pro vás připravili řadu tipů na to, jak zvládat digitální technologie a “nezbláznit se z nich”, kde hledat pomoc při péči o duševní zdraví a jak zůstat kulturní i on-line. Inspirovat vás budou i naše tipy na zajímavé offline aktivity.

Digitální well-being

Pusťte si rozhovor se zakladatelem DigiDetoxu Matějem Krejčím. V rozhovoru s ním se například dozvíte, jak nás karanténa změní a jak používat technologie tak, aby nás neovládaly, ale naopak, aby nám sloužily. DigiDetox je členem DigiKoalice a jejich další aktivity (včetně knihy o DigiDetoxu od Matěje Krejčího) najdete na webových stránkách www.digidetox.me.

O své zkušenosti z kurzu k digitálnímu well-beingu napsal článek Bořivoj Brdička. Podrobně v něm líčí své zážitky, a navíc přidává i vlastní názor. V závěru článku se svými čtenáři sdílí některé užitečné aplikace doporučené autory kurzu, které slouží pro posílení duševní pohody či k monitoringu úzkostí.

Jeden takový kurz k “Úvodu do digitální rovnováhy” můžete absolvovat i vy doma. Je zdarma dostupný přes Google Digitální garáž a osvojíte si v něm zdravé technologické návyky, které se naučíte dodržovat. K objevení té správné rovnováhy s technologiemi slouží také Google Digital Wellbeing Experiments, kde najdete různé experimenty, kterými se autoři snaží (nejen) vývojáře inspirovat k tomu, aby při své práci digitální well-being brali v potaz. Osobně nás zaujal experiment Paper phone, díky kterému si můžete vytisknout svoji příručku s nejdůležitějšími informacemi pro danou chvíli, kdy chcete být bez telefonu.

O ochraně zdraví a psychické pohodě v digitálním prostředí se dočtete i v článku Katedry informačních studií a knihovnictví Masarykovy univerzity v Brně. V článku se dozvíte o sociálně patologických jevech v kyberprostředí nebo o tom, jak pracovat s informačním přetížením.

Nebojte se využít technologie pro své koníčky. Pro všechny nadšené ornitology připravila Česká společnost ornitologická pořad “Ornitolog na drátě” při kterém můžete poznávat ptáky online s odborníky. Poslední díl byl věnován jiřičkám, vlaštovkám a rorýsům. A pokud ještě nadšencem nejste, možná se jím stanete.

Obklopujte se i dobrými zprávami. U nás i ve světě se dějí dobré věci. Tyto dobré zprávy by neměly zapadnout v nastalé situaci, která se navíc každou chvílí mění. Krátký článek si můžete přečíst na stránkách časopisu Forbes.

Prostě well-being

Replug me připravili karanténní speciál pro rodiče. Najdete v něm tipy, co dělat s dětmi offline nebo rodinný plánovač pro pracovní povinnosti i rodinný klid. Autoři nezapomněli ani na rodiče teenagerů a na postřehy, jak dospívající v tomto období podpořit.

Samozřejmě je nám jasné, že v současné době nejde jen o digitální well-being, ale obecně o naši duševní pohodu. Paradoxně nám v tomto směru mohou digitální technologie pomoci. Projekt #delamcomuzu nabízí online psychologické konzultace od odborníků zdarma. Psychologické poradenství na svém Facebooku nabízí i Armáda ČR. A mrkněte i na streamy projektu Nevypusť duši, který se nebojí mluvit o duševním zdraví a ukazuje, jak o něj pečovat.

Jděte ven. Při procházce se můžete společně s dětmi “učit”. Přečtěte si článek “Chytré aplikace k poznávání přírody kolem nás” na Metodickém portálu RVP.

Díky karanténě spolu nyní většina rodičů a dětí tráví mnohem více času než obvykle, což může být mnohdy náročné. Proto je tu projekt pedagogicko-psychologických poraden Spolu doma, který nabízí podporu všem, kteří ji potřebují.

Přečtěte si článek Tomáše Baránka o soužití se strachem, úzkostí, panikou – jak jej pochopit a co pro sebe můžeme v tomto směru udělat. K článku vám přikládáme i infografiku s radami “Jak psychicky zvládnout období pandemie.” (Zdroj: TerapieA)

Pohyb je základ. Zacvičte si doma jógu s dětmi nebo pilates a lekce klasického a moderního tance s Laternou magikou. Cvičit můžete i s Armádou ČR a rozcvičky #NaDálku najdete na facebookové stránce MŠMT.

Kdy jste naposledy byli v divadle? A s dětmi?

Společně s kapelou The Tap Tap to zvládnete z pohodlí domova. Jejich projekt Nefňuka u vás doma! Vás dovede k jedinečnému divadelnímu představení Nefňuka, ve kterém účinkuje celá kapela The Tap Tap i se svými invalidními vozíky. Zakoupením lístku na adrese www.jdem.cz/nanefnuku navíc podpoříte celou kapelu v tomto nelehkém čase.  Pokud byste chtěli dát světu na odiv, že kapelu podporujete, přihlaste se k účasti v události na Facebooku. Takže, popcorn, deku, dobré pití a 7. 5. 2020 v 19.00 se potkáme na prknech, co znamenají svět.

Jeviště a tréninkové haly za vlastní obýváky vyměnil i Cirk La Putyka. Každou středu Vám naservírují Cirkus živě on-line skrze Facebook a YouTube. Podpořit je můžete přes dárcovskou platformu Darujme.cz.

Aktivita zn. Offline

Zkontrolujte fasádu Vaší školy, jestli mají kde hnízdit ptáci z širokého okolí. No vážně. Možná pak zjistíte to, co Základní škola ve Štěnovicích, kde zaniklo mnoho přirozených hnízdních dutin pro rorýse obecné a odstranila se hnízda jiřiček obecných. Situace by se dala shrnout parafrází kuchařského guru Jirky Babici “A když nemáš výuku, dej tam jiřičky.”

Když už tady byla zmínka o kuchařském guru, co se takhle odreagovat v kuchyni? Možná znáte pana Cuketku. Má svůj web, a videoblog, kde jednoduchou formou učí lidi vařit. Zkuste třeba i se svými dětmi upéct křupavé rohlíčky, které budou obzvláště vypečené. 🙂

A na závěr? Trocha toho srdíčka (sem bych dal ikonku srdíčka emoji). Zveme Vás ke zhlédnutí fotogalerie mezigenerační podpory/výpovědi u vzkazů mladé generaci od klientů Domu pokojného stáří. Tyto vzkazy dala dohromady Charita Frýdek-Místek a my jsme za to moc rádi. Pohladily nás na duši a dodaly nám optimismu i do dalších dní. Zkuste něco podobného i Vy ve Vašem okolí. Třeba zjistíte, jak snadné některé věci jsou.

Další zdroje

Líbil se Vám náš článek? Podělte se o něm se světem