Bulharsko má našlápnuto stát se tahounem v oblasti výzkumu umělé inteligence

Autor: Angel Antonova Publikováno: 2. května 2022 02.05.2022

května 2022 byl v bulharské Sofii zahájen provoz Ústavu informatiky, umělé inteligence a technologií (INSAIT). INSAIT byl vytvořen ve spolupráci se švýcarskými univerzitami ETH Curychem a EPFL, dvěma nejlepšími technickými univerzitami na světě. Je koncipován jako speciální pracoviště Sofijské univerzity „St. Kliment Ohridski“ a je úzce veden a kontrolován špičkovými akademiky z nejelitnějších amerických, evropských a izraelských univerzit a výzkumných laboratoří.

Jedná se o první centrum svého druhu ve východní Evropě, které má předpoklady stát se předním mezinárodním vědeckým ústavem v oblasti informatiky, umělé inteligence a výpočetní techniky a má také předpoklady stát se výzkumným centrem světové úrovně s cílem přilákat mezinárodní vědce a vychovat novou generaci vysokoškolských a postgraduálních studentů.

Spuštění INSAIT je významným krokem k rozvoji digitální transformace a konkurenceschopné ekonomiky Bulharska a východní Evropy.

Poslání: výzkum na světové úrovni a snaha čelit odlivu mozků

INSAIT má ambice a potenciál stát se jedním z předních světových výzkumných a vzdělávacích center. Poprvé nabízí takové pracovní podmínky v Bulharsku, které jsou srovnatelné s podmínkami na západních univerzitách. Posláním institutu je vytvořit z Bulharska světovou destinaci pro výzkum a inovace a myšlenka na jeho založení patří profesoru Martinu Večevovi, přednímu informatikovi z ETH Curych. Slovy profesora Vecheva,

Zahájení INSAIT ukazuje, že věříme v potenciál zemí, jako je Bulharsko, stát se v budoucnu významnými hráči na akademické scéně, zejména v oblasti informatiky a umělé inteligence.

INSAIT bude nabízet programy související s umělou inteligencí a informatikou, mimo jiné strojové učení, zpracování přirozeného jazyka, počítačové vidění, informační bezpečnost, programovací jazyky, formální metody, kvantové výpočty a počítačovou architekturu. Očekává se, že prostřednictvím těchto programů institut podpoří celkovou digitální transformaci společnosti a ekonomiky.

Odhaduje se, že každý rok opustí zemi 30,000 Bulharů, kteří hledají lepší kariérní vyhlídky, odbornou přípravu a pracovní podmínky. INSAIT bude působit jako katalyzátor prevence odlivu mozků tím, že poskytne výzkumné prostředí na světové úrovni a globálně konkurenceschopné platy, což bude motivovat mladé a talentované vědce, aby zůstávali v zemi, a v důsledku toho bude mít pozitivní sociální a ekonomický dopad na celý východoevropský region. Prof. Večev navíc očekává, že se bulharští vědci působící v zahraničí vrátí a stanou se vyučujícími na institutu, protože konečně budou mít možnost učit v Bulharsku a zároveň budou mít podmínky pro rozvoj inovativních projektů a technologií.

Podpora a financování
Otevření INSAIT

INSAIT má plnou podporu technologického sektoru v Bulharsku. K dnešnímu dni získal institut finanční prostředky ve výši 12 milionů leva od společnosti SiteGround, jednoho z lídrů na mezinárodním trhu webhostingu se sídlem v Bulharsku, a 1,3 milionu leva od dalších známých technologických podnikatelů a investorů. INSAIT je také financován bulharskou vládou částkou téměř 170 milionů leva na období 10 let.

Přední technologické společnosti oceňují přínos INSAIT pro rozvoj výzkumu a inovací ve východní Evropě a poprvé podpořily podobný projekt v regionu částkou přes 12 milionů leva: Google a DeepMind budou v příštích třech letech financovat INSAIT částkou téměř 6 milionů leva a Amazon Web Services částkou téměř 7 milionů leva.

Více informací o centru INSAIT naleznete na jeho oficiálních internetových stránkách.

© Gergana Passy, Digital National Alliance a Digital Champion, Bulharsko při otevření centra INSAIT.

⚠ Disclaimer: Text byl automaticky přeložen z evropské platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu našli chyby, obraťte se, prosím, na digikoalice@npi.cz.