Bulharsko má našlápnuto stát se tahounem v oblasti výzkumu umělé inteligence

Autor: Angel Antonova Publikováno: 2. května 2022 02.05.2022

Dne 11. května 2022 byl v bulharské Sofii zahájen provoz Institutu pro počítačovou vědu, umělou inteligenci a technologie (INSAIT). INSAIT byl vytvořen ve spolupráci se švýcarskými ETH Curychem a EPFL, dvěma nejlepšími technickými univerzitami na světě. Je strukturován jako zvláštní jednotka na Sofijské univerzitě „St. Kliment Ohridski“ a je pod přísným dohledem špičkových akademických pracovníků z některých nejelitnějších univerzit a výzkumných laboratoří USA, evropských a izraelských univerzit.

Jedná se o první centrum svého druhu ve východní Evropě, které má podporu k tomu, aby se stalo předním mezinárodním vědeckým institutem pro počítačovou vědu, umělou inteligenci a výpočetní techniku, jakož i vybudovat výzkumnou instituci světové úrovně, jejímž cílem je přilákat mezinárodní vědce a vyškolit příští generaci absolventů vysokých škol.

Zahájení iniciativy INSAIT je významným krokem k digitální transformaci a konkurenceschopného hospodářství Bulharska a východní Evropy.

Poslání: výzkum světové úrovně a řešení odlivu mozků

INSAIT má ambice a potenciál stát se jedním z předních světových výzkumných a vzdělávacích středisek. Poprvé stanoví pracovní podmínky v Bulharsku, které mohou být srovnatelné s pracovními podmínkami západních univerzit. Posláním institutu je přeměnit Bulharsko na světovou destinaci výzkumu a inovací a myšlenkou pro něj je profesor Martin Vechev, přední počítačový vědecký pracovník ETH Curychu. Vlastním slovem profesora Vecheva, 

„Zahájení INSAIT ukazuje, že věříme v potenciál zemí, jako je Bulharsko, stát se v budoucnosti významnými hráči na akademické úrovni, zejména v oblasti výpočetní techniky a umělé inteligence.“

INSAIT bude nabízet programy související s umělou inteligencí a počítačovou vědou, včetně strojového učení, zpracování přirozeného jazyka, počítačového vidění, bezpečnosti informací, programovacích jazyků, formálních metod, kvantové výpočetní techniky a počítačové architektury. Očekává se, že institut bude prostřednictvím těchto programů podporovat celkovou digitální transformaci společnosti a hospodářství.

Odhaduje se, že každý rok opustí zemi 30,000 Bulharů, aby hledali lepší kariérní vyhlídky, odbornou přípravu a pracovní podmínky. INSAIT bude působit jako katalyzátor při předcházení odlivu mozků tím, že poskytne výzkumné prostředí světové úrovně a celosvětově konkurenceschopné platy, které povzbudí mladé a talentované vědce k tomu, aby zůstali, a v důsledku toho budou mít pozitivní sociální a hospodářský dopad na celý region východní Evropy. Prof. Vechev dále očekává, že se bulharští vědci pracující v zahraničí vrátí a stanou se přednášejícími v ústavu, protože nakonec mají možnost vyučovat v Bulharsku a mezitím mají podmínky pro rozvoj inovativních projektů a technologií.

Podpora a financování
Otevření INSAIT

INSAIT získává plnou podporu od odvětví technologií v Bulharsku. K dnešnímu dni institut přilákal finanční prostředky ve výši 12 milionů BGN od společnosti SiteGround, jednoho z vedoucích představitelů na mezinárodním internetovém trhu se sídlem v Bulharsku, a 1,3 milionu BGN od jiných známých technologických podnikatelů a investorů. INSAIT je rovněž financován bulharskou vládou s téměř 170 miliony BGN na období 10 let.

Přední technologické společnosti uznávají význam INSAIT pro rozvoj výzkumu a inovací ve východní Evropě a poprvé podporují podobný projekt v regionu s více než 12 miliony BGN: Společnosti Google a DeepMind budou v příštích třech letech financovat INSAIT částkou téměř 6 milionů BGN a společnost Amazon Web Services – téměř 7 milionů BGN.

Více informací o INSAIT naleznete na oficiálních internetových stránkách institutu.

© Gergana Passy, Digital National Alliance a Digital Champion, Bulharsko při otevření centra INSAIT.

⚠ Disclaimer: Text byl automaticky přeložen z evropské platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu našli chyby, obraťte se, prosím, na digikoalice@npi.cz.