CodeWeek FAQ

Autor: Josef Dašek Publikováno: 3. září 2020 03.09.2020

Na této stránce najdete nejčastěji kaldené otázky k Evropskému týdni programování (CodeWeek)

(Aktualizováno k 3. září 2020.)

Nejčastější otázky ke CodeWeek najdete na této stránce v následujícím pořadí:

 1. Co je to Evropský týden programování? 
 2. Kdy bude probíhat?
 3. Kdo se může zapojit?
 4. Odkud je možné se zapojit?
 5. Jak je možné se zapojit?
 6. Jak přidám aktivitu na mapu Týdne programování?
 7. Koho můžeme kontaktovat?
 8. Proč je dobré se zapojit?
 9. Existují nějaké návody?
 10. Existují podpůrné vzdělávací materiály?
 11. Co je Code Week 4 All?

1/ Co je to Evropský týden programování?

Evropský týden programování je iniciativa, jejímž cílem je zábavným a aktivním způsobem přiblížit programování a digitální gramotnost každému člověku. Propaguje kreativitu, řešení problémů a spolupráci pomocí programování a jiných technických aktivit. Cílem je programování zviditelnit – ukázat mladým lidem, dospělým i seniorům, jak je díky programování možné realizovat myšlenky. Chceme tyto dovednosti zbavit roušky tajemství a spojit motivované lidi, aby se učili.

Evropský týden programování zahájili v roce 2013 mladí poradci pro evropskou digitální agendu. Evropská komise podporuje Evropský týden programování jako součást své strategie digitálního jednotného trhu. V rámci Akčního plánu digitálního vzdělávání komise povzbuzuje zvláště školy, aby se k této iniciativě připojily.

2/ Kdy bude probíhat?

V roce 2020 proběhne Evropský týden programování od 10. do 25. října.

3/ Kdo se může zapojit?

Aktivity Evropského týdne programování může organizovat každý. Jsme si vědomi toho, jak je důležité, aby se na organizaci projektu mohl podílet kdokoli bez ohledu na věk, barvu pleti, pohlaví, kulturní zázemí či intelektuální možnosti. Tyto aktivity mohou podnítit zájem a zvědavost či přispět k dalšími rozvoji dovedností. Zakládáme si na rovnosti, respektu, svobodě a inkluzivitě. Chceme, aby se všichni účastníci při používání technologií a vlastní tvorbě bavili. Kdokoli – školy, učitelé, knihovny, kluby programování, podniky, veřejné orgány – může zorganizovat aktivitu #CodeWeek a přidat ji na mapu na stránkách codeweek.eu.

4/ Odkud je možné se zapojit?

Evropský týden programování má ambici oslovit nás bez ohledu na to, zda žijete ve velkoměstě, regionálním centru či odlehlé vesnici. Velice si zakládáme na tom, abychom organizátorům na místní úrovni poskytovali materiály v jejich jazyce a tak, aby odpovídaly jejich potřebám. Mapa Evropského týdne programování je klíčový nástroj, který se používá k záznamu přesné polohy všech aktivit. Evropský týden programování je zároveň globální a jeho komunita ve svých řadách vítá lidi z celého světa. Jsme „glokální“. 🙂

5/ Jak je možné se zapojit?

To, jaký formát bude vaše programovací akce mít, je na vás. Doporučujeme ale, abyste do ní zařadil/a nějakou praktickou část, ve které si účastníci budou moci vytvořit něco vlastního a/nebo si pohrát s nějakým hardwarem.

Využijte nástroje a technologie vhodné pro vaši cílovou skupinu. Doporučujeme používat volně dostupné open source materiály.

Na konci akce vybídněte účastníky, aby ukázali a předvedli, co se jim podařilo vytvořit.

Nenechte si to pro sebe! Propagujte a sdílejte, co jste dělali během své aktivity, na sociálních sítích s použitím hashtagu #CodeWeek. Sdílet lze také na skupině učitelů Evropského týdne programování a na Twitteru (@CodeWeekEU, @CodeWeekCZ). Řekněte o tom přátelům, kolegům pedagogům, místním médiím a připravte tiskovou zprávu.

Nezapomeňte přidat svou aktivitu na mapu Týdne programování!

6/ Jak přidám aktivitu na mapu Týdne programování?

 1. Vytvoření účtu
 2. Přihlášení
 3. Jděte do karty „Aktivity“ a vyberte záložku „Přidat akci“
 4. Vyplňte formulář

5. Počkejte na schválení

7/ Koho můžeme kontaktovat?

Je možné kontaktovat ambasadory Codeweeku, jejichž kontakt je na webu codeweek.eu/ambassadors. Dále je možné nás kontaktovat na emailu codeweek@npicr.cz na Facebooku Codeweek CZ a nebo na Twitteru Codeweek CZ.

8/ Proč je dobré se zapojit?

Evropský týden programování podněcuje kreativitu, inovace a myšlení orientované do budoucna. Členové komunity Evropského týdne programování spolu komunikují, vyměňují si informace, učí se od sebe navzájem a společně vytvářejí znalosti. Jsme propojení a navzájem se podporujeme. Sdílíme zdroje, nápady a osvědčené postupy. Podněcujeme vznik partnerství a sdílení znalostí.

9/ Existují nějaké návody?

Doporučujeme podívat se na nějaké další akce, které proběhly v rámci Evropského týdne programování. Také je možné spojit se s již zkušenými aktéry nebo sledovat sociální sítě CodeweekEU a CodeweekCZ a to jak na Facebooku tak na Twitteru.

10/ Existují podpůrné vzdělávací materiály?

Na webu CodeWeek je k dispozici spousta zdrojů, včetně plánů lekcí a videonávodů, všechny dostupné ve 29 jazycích. Zde jsou některé, které by pro vás mohly být užitečné:

11/ Co je Code Week 4 All?

Soutěž Code Week 4 All si klade za cíl stavět mosty přes hranice a mezi komunitami. Pomáhá šířit pozitivní energii a propojuje lidi, kteří se mohou učit od sebe navzájem. Povzbuzuje Vás k tomu, abyste propojili své aktivity s aktivitami organizovanými přáteli, kolegy a známými a společně získali Certifikát o špičkové úrovni v rámci Týdne programování.

Proč se zapojit do Code Week 4 All?

Více informací najdete i v našem příspěvku: https://digikoalice.cz/codeweek-4-all/.