O zdroji

Společné výzkumné středisko Evropské komise vytvořilo Happy Onlife. Jedná se o velmi oblíbený soubor nástrojů na podporu bezpečného a odpovědného využívání informačních a komunikačních technologií mezi dospělými a dětmi. Happy Onlife otevírá cestu k tomu, aby učitelé a rodiče mohli aktivně nasměrovat děti k tomu, aby se při používání digitálních technologií staly inteligentnějšími, odpovědnějšími a ohleduplnějšími a pomoci jim porozumět příležitostem, dovednostem, rizikům a důsledkům rozhodnutí, která činí on-line.

Děti a mladí lidé jsou od útlého věku velmi aktivními uživateli digitálních technologií. Výzkum ukazuje, že děti se rychle učí zrcadlového chování rodičů, starších sourozenců a vrstevníků. Na jedné straně děti získaly v digitálním světě nezávislost a dovednosti; na druhé straně jim chybí reflexní a kritické myšlení, jakož i povědomí o příležitostech a rizicích, jako je kybernetická šikana nebo krádež digitální identity. Aktivní mediace dospělých by umožnila integraci hodnot a kritického myšlení, ale dospělí se zatím jeví jako špatní aktivní mediátoři a potřebují praktické nástroje pro posílení postavení.

Navzdory široké škále off-line i on-line zdrojů a iniciativ v oblasti kybernetické bezpečnosti v Evropské unii je naléhavě nutné, aby učitelé, pedagogové a rodiče byli upozorněni na výukové pomůcky v oblasti kybernetické bezpečnosti/on-line povědomí o bezpečnosti/ochraně údajů, digitální gramotnosti a rozvoje dovedností jako zdroje připravené k použití. Právě zde přichází Happy Onlife. Tajemstvím jejího úspěchu je jak obsah a struktura hry, tak i mnoho forem a způsobů, jak ji můžete hrát: jedná se o zábavnou hru, kterou lze hrát on-line v aplikaci (pro iOS a Android) nebo stáhnout a vytisknout jako klasickou deskovou hru. Dosud bylo zpřístupněno více než 11.000 stažení a je k dispozici ve více jazycích. Software hry je rovněž k dispozici jako otevřený zdrojový soubor, který si můžete stáhnout a přizpůsobit a vytvořit si vlastní hru.

Jste připraveni hrát se svými dětmi na bezpečnost na internetu?

Metodologie

Šťastný Onlife je hra pro děti (ve věku od 8 do 12 let), rodiče a učitele, jejímž cílem je zvýšit povědomí o rizicích a příležitostech internetu a propagovat osvědčené postupy on-line. Hra je k dispozici ve čtyřech verzích: on-line, mobilní, panelová hra a jako souprava pro vlastní tisk a seříznutou sadu.

Hra je inspirována tradičními hrami Snakes a Ladders (tj. vyhazujte hřbet pro přepážku) v kombinaci s kvízovými otázkami. Otázky se zaměřují mimo jiné na používání internetu, sociálních sítí a on-line hazardních her. Jejich účelem je podnítit diskusi a umožnit moderátorovi zdůraznit, jak lze digitální média využívat odpovědně.