­čçĘ­čçż Dostupn├ę finan─Źn├ş prost┼Öedky na Kypru

Autor: Lidija Kralj, Platforma pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta Publikov├íno: 22. srpna 2023 22.08.2023

Mo┼żnosti financov├ín├ş roz┼íi┼Öov├ín├ş a prohlubov├ín├ş kvalifikace s c├şlem podpo┼Öit digit├íln├ş kompetence jednotlivc┼» a organizac├ş je mo┼żn├ę formou p┼»j─Źek, grant┼» a finan─Źn├şch n├ístroj┼». V obdob├ş 2021-2026 je v─Ťt┼íina aktivit v oblasti digit├íln├ş transformace financov├ína prost┼Öednictv├şm n├ístroje pro obnovu a odolnost, a tak├ę formou aktivit v r├ímci program┼» Horizont, Erasmus+, ESIF a grantov├Żch sch├ęmat EHP. V├şce informac├ş naleznete na str├ínk├ích kypersk├ę n├írodn├ş koalice pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta.┬á

Plán obnovy 

Celkov├í hodnota kypersk├ęho pl├ínu pro obnovu a a zvy┼íov├ín├ş odolnosti (RRP) ─Źin├ş 1,2 miliardy EUR, z toho 282 2 milion┼» EUR je ur─Źeno na p┼Öechod na digit├íln├ş technologie, tzn. 23 % celkov├ę alokace RRP. Kroky RRP se zam─Ť┼Ö├ş na digit├íln├ş p┼Öechod Kypru a kladou d┼»raz na vzd─Ťl├ív├ín├ş (nov├Ż syst├ęm hodnocen├ş u─Źitel┼» a ┼íkol, v─Źetn─Ť ┼íkolen├ş u─Źitel┼» v oblasti digit├íln├şch dovednost├ş), digit├íln├ş transformaci ┼íkol, zam─Ť┼Öenou na roz┼í├ş┼Öen├ş digit├íln├şch dovednost├ş a dovednost├ş t├Żkaj├şc├şch se vzd─Ťl├ív├ín├ş v oblasti STEM, a tak├ę na digit├íln├ş dovednosti obecn─Ť (N├írodn├ş ak─Źn├ş pl├ín pro elektronick├ę dovednosti a kroky souvisej├şc├ş se zvy┼íov├ín├şm kvalifikace, rekvalifikac├ş a zvy┼íov├ín├şm kvalifikace – digit├íln├şch dovednost├ş). Co se t├Ż─Źe konektivity, jedn├í se o pos├şlen├ş pravomoc├ş n├írodn├şho regula─Źn├şho ├║┼Öadu, d├şky nim┼ż bude mo┼żn├ę modernizovat rozvody v budov├ích tak, aby byly “p┼Öipraveny na gigabitovou s├ş┼ą”, a t├şm podpo┼Öit p┼Öijet├ş konektivity a zlep┼íit s├şt─Ť s velmi vysokou kapacitou v oblastech s omezenou dostupnost├ş. Investuje se do inteligentn├şch m─Ťst, inteligentn├şho a udr┼żiteln├ęho vodn├şho hospod├í┼Östv├ş, infrastruktury pro inteligentn├ş m─Ť┼Öen├ş a do rozvoje FinTech regula─Źn├şho sandboxu pro zapojen├ş digit├íln├şch technologi├ş. Pokud jde o digit├íln├ş slu┼żby ve┼Öejn├ę spr├ívy, Kypr pl├ínuje ┼Öadu reforem a investic do elektronick├ę ve┼Öejn├ę spr├ívy, elektronick├ęho zdravotnictv├ş, inteligentn├şch dopravn├şch syst├ęm┼» (ITS) vyu┼ż├şvaj├şc├şch technologie digit├íln├şch dvoj─Źat, cloudov├Żch platforem a elektronick├ę justice.

Na reformy v oblasti zam─Ťstnanosti, soci├íln├ş ochrany, vzd─Ťl├ív├ín├ş a ┼Ö├şzen├ş lidsk├Żch zdroj┼» p┼»jde z RRF 172,9 milionu eur, z toho 94 milion┼» eur na modernizaci vzd─Ťl├ívac├şho syst├ęmu – zvy┼íov├ín├ş a prohlubov├ín├ş kvalifikace. Prost┼Öednictv├şm modernizace vzd─Ťl├ívac├şho syst├ęmu dojde k odstran─Ťn├ş nesouladu mezi dovednostmi v oblasti vzd─Ťl├ív├ín├ş (sekund├írn├şho a terci├írn├şho) a trhem pr├íce, k podpo┼Öe digit├íln├ş transformace ┼íkol s c├şlem pos├şlit digit├íln├ş dovednosti a dovednosti souvisej├şc├ş se vzd─Ťl├ív├ín├şm v oblasti STEM. Vznikne nov├Ż syst├ęm hodnocen├ş vzd─Ťl├ívac├ş pr├íce a u─Źitel┼» a roz┼í├ş┼Ö├ş se bezplatn├ę povinn├ę p┼Öed┼íkoln├ş vzd─Ťl├ív├ín├ş. Pl├ínuj├ş se investice do technick├Żch ┼íkol a 15 milion┼» eur je ur─Źeno na vzd─Ťl├ív├ín├ş v oblasti digit├íln├şch dovednost├ş a dovednost├ş souvisej├şc├şch s modrou a zelenou ekonomikou, na podnikatelsk├ę vzd─Ťl├ív├ín├ş nezam─Ťstnan├Żch a na vzd─Ťl├ív├ín├ş osob star┼í├şch 55 let.

V├Żzvy k financov├ín├ş z programu Obnova a zvy┼íov├ín├ş odolnosti jsou zve┼Öejn─Ťny na zvl├í┼ítn├ş str├ínce port├ílu pro financov├ín├ş program┼».

N├írodn├ş financov├ín├ş┬á

Na kypersk├ęm port├ílu financov├ín├ş program┼» spravovan├ęm kypersk├Żm Ministerstvem financ├ş, jsou uvedeny r┼»zn├ę linie financov├ín├ş, jako jsou sout─Ť┼żn├ş programy EU, spolufinancovan├ę programy EU, pl├ín obnovy a odolnosti, n├írodn├ş motiva─Źn├ş programy a r┼»zn├ę finan─Źn├ş zdroje.

N├írodn├ş motiva─Źn├ş pl├íny jsou navrhov├íny a schvalov├íny na n├írodn├ş ├║rovni a jsou financov├íny v├Żhradn─Ť z n├írodn├şch zdroj┼». Tyto pl├íny jsou ur─Źeny k napl┼łov├ín├ş r┼»zn├Żch politick├Żch priorit vl├ídy, nap┼Ö. ke zv├Ż┼íen├ş zam─Ťstnanosti, podpo┼Öe cestovn├şho ruchu apod. Jejich uskute─Źn─Ťn├ş a ┼Ö├şzen├ş je pln─Ť v kompetenci p┼Ö├şslu┼ín├Żch ministerstev/org├ín┼» ┼íir┼í├şho ve┼Öejn├ęho sektoru na Kypru.

Platforma e-Gnosis kypersk├ęho Centra pro produktivitu zve┼Öej┼łuje informace o ┼íkolen├şch, jako┼ż i dal┼í├ş d┼»le┼żit├ę novinky a v├Żvoj v oblasti odborn├ęho vzd─Ťl├ív├ín├ş a p┼Ö├şpravy. Centrum produktivity Ministerstva pr├íce a soci├íln├şho zabezpe─Źen├ş v r├ímci projektu Digital Skills and E-Government Promotion organizuje od b┼Öezna 2022 do konce roku 2025 bezplatn├ę vzd─Ťl├ívac├ş programy v oblasti digit├íln├şch dovednost├ş. Mezi nab├şzen├ę okruhy pat┼Ö├ş nap┼Ö:

R┼»zn├ę mo┼żnosti financov├ín├ş jsou rovn─Ť┼ż k dispozici na platform─Ť pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta. Na tomto odkazu naleznete v├Ż─Źet za Kypr.┬á

ÔÜá Disclaimer: Text byl automaticky p┼Öelo┼żen z evropsk├ę platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu na┼íli chyby, obra┼ąte se, pros├şm, na digikoalice@npi.cz