­čç▓­čç╣ Dostupn├ę finan─Źn├ş prost┼Öedky na Malt─Ť

Autor: Lidija Kralj, Platforma pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta Publikov├íno: 17. srpna 2023 17.08.2023

Mo┼żnosti financov├ín├ş roz┼íi┼Öov├ín├ş a prohlubov├ín├ş kvalifikace s c├şlem podpo┼Öit digit├íln├ş kompetence jednotlivc┼» a organizac├ş je mo┼żn├ę formou p┼»j─Źek, grant┼» a finan─Źn├şch n├ístroj┼». V obdob├ş 2021-2026 je v─Ťt┼íina aktivit v oblasti digit├íln├ş transformace financov├ína prost┼Öednictv├şm n├ístroje pro obnovu a odolnost, a tak├ę formou aktivit v r├ímci program┼» Horizont, Erasmus+, ESIF a grantov├Żch sch├ęmat EHP. V├şce informac├ş naleznete na str├ínk├ích nadace eSkills Malta.┬á

Plán pro obnovu a odolnost 

Na maltsk├Ż pl├ín pro obnovu a odolnost p┼Öipad├í celkem 316,4 milionu EUR p┼Öid─Ťlen├Żch v r├ímci pl├ínu obnovy a odolnosti (RRF). Na digit├íln├ş p┼Öechod je v n─Ťm v─Ťnov├íno 25,5 % (80,8 mil. EUR). V─Ťt┼íina investic podporovan├Żch v r├ímci pl├ínu se zam─Ť┼Öuje na digit├íln├ş transformaci ve┼Öejn├ę spr├ívy, zdravotnictv├ş a justice.

Malta pl├ínuje prohloubit digit├íln├ş transformaci pomoc├ş politick├Żch reforem se zam─Ť┼Öen├şm na odstran─Ťn├ş digit├íln├ş propasti a podporu digit├íln├şch dovednost├ş prost┼Öednictv├şm programu Podpora digit├íln├ş, inteligentn├ş a odoln├ę ekonomiky (55 milion┼» eur). Program Zvy┼íov├ín├ş kvality vzd─Ťl├ív├ín├ş a podpora socioekonomick├ę udr┼żitelnosti (41 mil. EUR) zahrnuje z┼Ö├şzen├ş Centra excelence odborn├ęho vzd─Ťl├ív├ín├ş (ITS Campus), upevn─Ťn├ş dovednost├ş a jejich uzn├ív├ín├ş a zv├Ż┼íen├ş odolnosti trhu pr├íce.

Grantov├Ż program pro digitalizaci mal├Żch a st┼Öedn├şch podnik┼» podporuje investi─Źn├ş projekty mal├Żch a st┼Öedn├şch podnik┼» v n─Ťkolika hospod├í┼Ösk├Żch odv─Ťtv├şch zam─Ť┼Öen├ę na digitalizaci, zejm├ęna digitalizaci provozu. Tento program vych├íz├ş z popt├ívky a prob├şh├í na z├íklad─Ť otev┼Öen├ę pr┼»b─Ť┼żn├ę v├Żzvy, kter├í je financov├ína prost┼Öednictv├şm RRF.

Projekt “Digitalizujte sv┼»j mikropodnik” je ur─Źen mikropodnik┼»m a jeho c├şlem je prost┼Öednictv├şm nevratn├Żch grant┼» pomoci mikropodnik┼»m ─Ź├íste─Źn─Ť financovat investice do digitalizace jejich provozu, a t├şm pos├şlit jejich odolnost, efektivitu, produktivitu a z├íkaznickou zku┼íenost prost┼Öednictv├şm nov├Żch digit├íln├şch schopnost├ş a digitalizovan├Żch proces┼», jako je n├ívrh a konstrukce produkt┼» a proces┼», komplexn├ş zad├ív├ín├ş ve┼Öejn├Żch zak├ízek, dodavatelsk├Ż ┼Öet─Ťzec/distribuce a poprodejn├ş slu┼żby.

Grant na digit├íln├ş inovaci podporuje investi─Źn├ş aktivity vhodn├Żch podnik┼» ve vybran├Żch odv─Ťtv├şch na podporu digitalizace, zejm├ęna digitalizace provozu. Investice podporuj├ş podniky, kter├ę p┼»sob├ş ve zpracovatelsk├ęm pr┼»myslu a v cestovn├şm ruchu, formou investic do digit├íln├şch technologi├ş a souvisej├şc├şch proces┼» v podniku, zejm├ęna do hardwaru, softwaru a dal┼í├şch digit├íln├şch prvk┼» zlep┼íuj├şc├şch jejich efektivitu, produktivitu a z├íkaznickou zku┼íenost. D┼»raz je kladen na investice do nov├Żch digit├íln├şch technologi├ş, kter├ę podpo┼Ö├ş r┼»st podniku.

N├írodn├ş financov├ín├ş┬á

FONDI.eu je hlavn├ş webov├í str├ínka v─Ťnovan├í mo┼żnostem financov├ín├ş ze strany EU, kter├í ob─Źan┼»m a organizac├şm nab├şz├ş v├Żhody plynouc├ş z ─Źlenstv├ş v EU prost┼Öednictv├şm fond┼» EU. FONDI.eu zve┼Öej┼łuje harmonogram v┼íech vyhla┼íovan├Żch v├Żzev, informace o r┼»zn├Żch programech a grantech, kter├ę jsou k dispozici jednotlivc┼»m, mal├Żm a st┼Öedn├şm podnik┼»m, podnik┼»m a instituc├şm.┬á┬á

Program “Business Re-Engineering and Transformation Scheme” podporuje mal├ę a st┼Öedn├ş podniky (MSP), kter├ę cht─Ťj├ş p┼Öeorientovat svou obchodn├ş ─Źinnost, reorganizovat person├íl, portfolio v├Żrobk┼» a/nebo slu┼żeb, optimalizovat vyu┼ż├şv├ín├ş technologi├ş a zav├íd─Ťt ekologick├ę technologie a postupy.

Jobsplus nab├şz├ş kurzy, kter├ę jednotlivc┼»m pom├íhaj├ş nab├Żt pr┼»┼Öezov├ę nebo specifick├ę dovednosti souvisej├şc├ş s trhem pr├íce. K dispozici jsou r┼»zn├ę typy kurz┼», od kr├ítkodob├Żch kurz┼» a┼ż po odborn├ę kurzy podle maltsk├ęho a evropsk├ęho kvalifika─Źn├şho r├ímce.

Program pro osoby s pr┼»m─Ťrnou mzdou je ur─Źen pro zam─Ťstnan├ę a samostatn─Ť v├Żd─Ťle─Źn─Ť ─Źinn├ę osoby, kter├ę nav┼ít─Ťvuj├ş n─Ťkter├Ż z kurz┼» Jobsplus a jejich┼ż t├Żdenn├ş mzda nep┼Öesahuje 300 EUR (z├íkladn├ş mzda) t├Żdn─Ť. Jobsplus nab├şz├ş vzd─Ťl├ívac├ş kurzy v r┼»zn├Żch oblastech v─Źetn─Ť gramotnosti a matematick├ę gramotnosti, v├Żpo─Źetn├ş techniky, obchodu, technick├Żch obor┼», ├║─Źetnictv├ş, kancel├í┼Ösk├Żch prac├ş a pe─Źovatelsk├Żch slu┼żeb. Zam─Ťstnan├ę osoby, kter├ę tyto kurzy absolvuj├ş, mohou vyu┼ż├şt finan─Źn├ş p┼Ö├şsp─Ťvek ve v├Ż┼íi 25 EUR t├Żdn─Ť za p┼Öedpokladu, ┼że se ├║─Źastn├ş minim├íln─Ť ─Źty┼Ö hodin ┼íkolen├ş t├Żdn─Ť. Platba je z├ívisl├í na po─Źtu hodin, kter├ę jednotlivec nav┼ít─Ťvuje, a na d├ęlce trv├ín├ş kurzu a poskytuje se po ├║sp─Ť┼ín├ęm absolvov├ín├ş cel├ęho kurzu.

Program Training Pays tvo┼Ö├ş sou─Ź├íst projektu Training for Employment a slou┼ż├ş k tomu, aby jednotlivc┼»m pomohl rozv├şjet a/nebo zlep┼íovat jejich dovednosti ├║─Źast├ş na dal┼í├şm vzd─Ťl├ív├ín├ş mimo zam─Ťstn├ín├ş. Tento program nab├şz├ş pomoc ve form─Ť vr├ícen├ş pen─Ťz ├║─Źastn├şk┼»m na ├║hradu n├íklad┼» spojen├Żch se ┼íkolen├şm. Tato n├íhrada je ├║─Źastn├şkovi p┼Öizn├ína po ├║sp─Ť┼ín├ęm ukon─Źen├ş ┼íkolen├ş.

R┼»zn├ę mo┼żnosti financov├ín├ş jsou k dispozici tak├ę na platform─Ť Digital Skills and Jobs, v├Ż─Źet mo┼żnost├ş pro Maltu najdete na tomto odkazu.

ÔÜá Disclaimer: Text byl automaticky p┼Öelo┼żen z evropsk├ę platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu na┼íli chyby, obra┼ąte se, pros├şm, na digikoalice@npi.cz