­č窭čç░ Mo┼żnosti financov├ín├ş rozvoje digit├íln├şch kompetenc├ş na Slovensku

Autor: Lidija Kralj, Platforma pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta Publikov├íno: 22. srpna 2023 22.08.2023

Mo┼żnosti financov├ín├ş prohlubov├ín├ş a zvy┼íov├ín├ş kvalifikace za ├║─Źelem pos├şlen├ş digit├íln├şch kompetenc├ş jednotlivc┼» a organizac├ş jsou k dispozici ve form─Ť p┼»j─Źek, grant┼» a finan─Źn├şch n├ístroj┼». V obdob├ş 2021-2026 je v─Ťt┼íina aktivit v oblasti digit├íln├ş transformace financov├ína prost┼Öednictv├şm programu Recovery and Resilience Plan, a tak├ę aktivitami v r├ímci program┼» Horizon, Erasmus+, ESIF a grantov├Żch sch├ęmat EHP. V├şce informac├ş naleznete na str├ínk├ích slovensk├ę n├írodn├ş koalice pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta a v ─Źl├ínku o platform─Ť pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta.Krom─Ť toho jsou na Slovensku k dispozici finan─Źn├ş prost┼Öedky pro ve┼Öejn├ę i st├ítn├ş vysok├ę ┼íkoly v celkov├ę v├Ż┼íi 53 milion┼» eur. C├şlem t├ęto iniciativy je zvy┼íov├ín├ş kvality a zlep┼íov├ín├ş ├║rovn─Ť vysok├Żch ┼íkol. Ministerstvo ┼íkolstv├ş vyhl├ísilo v├Żzvu k p┼Öedkl├íd├ín├ş ┼ż├ídost├ş o poskytnut├ş podpory projekt┼»m na rekonstrukci a modernizaci v├Żzkumn├ę, vzd─Ťl├ívac├ş, ubytovac├ş a dal┼í├ş infrastruktury vysok├Żch ┼íkol.

Plán pro obnovu a odolnost

Digit├íln├ş transformace je jedn├şm z hlavn├şch prvk┼» slovensk├ęho pl├ínu pro obnovu a odolnost. Opat┼Öen├ş pl├ínu napom├íhaj├şc├ş digit├íln├ş transformaci p┼Öedstavuj├ş 21 % (1,33 mld. EUR), co┼ż p┼Öekra─Źuje c├şlovou hodnotu 20 %. K dosa┼żen├ş digit├íln├şho c├şle v├Żznamn─Ť p┼Öisp├şv├í projekt Digit├ílne Slovensko (st├ít v mobilu, kybernetick├í bezpe─Źnost, rychl├Ż internet pro ka┼żd├ęho, digit├íln├ş ekonomika”), n├ísledovan├Ż digit├íln├şmi investicemi do vzd─Ťl├ív├ín├ş, v├Żzkumu a inovac├ş a udr┼żiteln├ę dopravy.

Pl├ín zlep┼íov├ín├ş slu┼żeb pro ob─Źany a podniky (e-government) podporuje p┼Öechod na digit├íln├ş technologie prost┼Öednictv├şm reforem a investic, kter├ę podporuj├ş digitalizaci ve┼Öejn├ę spr├ívy, v─Źetn─Ť vzd─Ťl├ív├ín├ş, zdravotnictv├ş a soudnictv├ş. Pl├ín usiluje o vylep┼íen├ş slu┼żeb pro ob─Źany a podniky zaveden├şm u┼żivatelsky p┼Ö├şv─Ťtiv├Żch slu┼żeb elektronick├ę ve┼Öejn├ę spr├ívy s investicemi ve v├Ż┼íi 177 milion┼» EUR. P┼Öibli┼żn─Ť 102 milion┼» eur p┼»jde do s├şt─Ť digit├íln├şch inova─Źn├şch center, d├şky nim┼ż podniky z├şskaj├ş pomoc p┼Öi digitalizaci sv├Żch obchodn├şch proces┼» a absolvuj├ş ┼íkolen├ş v oblasti digit├íln├şch dovednost├ş. Krom─Ť toho investice p┼Öisp─Ťj├ş k vytvo┼Öen├ş nov├ęho superpo─Ź├şta─Źe na Slovensku a k ├║─Źasti na dal┼í├şch p┼Öeshrani─Źn├şch iniciativ├ích EU. Rozpo─Źet ve v├Ż┼íi 187 milion┼» eur bude pou┼żit na financov├ín├ş digit├íln├şho vybaven├ş, v─Źetn─Ť vybaven├ş pro d─Ťti ze znev├Żhodn─Ťn├ęho prost┼Öed├ş, na podporu digit├íln├şch dovednost├ş a vytvo┼Öen├ş nov├ęho vzd─Ťl├ívac├şho ekosyst├ęmu, kter├Ż bude podpo┼Öen pot┼Öebnou reformou u─Źebn├şch osnov.

N├írodn├ş financov├ín├ş

Smyslem n├írodn├şho projektu Digit├ílny ┼Żiak Digit├íln├ş ┼ż├ík) je zp┼Ö├şstupnit digit├íln├ş pom┼»cky c├şlov├Żm skupin├ím ┼ż├ík┼» ze soci├íln─Ť znev├Żhodn─Ťn├ęho prost┼Öed├ş, podpo┼Öit samostatn─Ťj┼í├ş pojet├ş vzd─Ťl├ív├ín├ş a osvojen├ş digit├íln├şch technologi├ş v oblasti vzd─Ťl├ív├ín├ş a v├Żuky a z├írove┼ł vytvo┼Öit podm├şnky pro d├ílkov├ę studium pro v┼íechny ┼ż├íky. Aktu├íln├ş informace jsou na str├ínk├ích projektu.

Webov├Ż str├ínka Pl├ínu obnovy je hlavn├ş str├ínkou slovensk├ęho pl├ínu obnovy a odolnosti, kter├í obsahuje v┼íechny reformn├ş a investi─Źn├ş pl├íny, pr┼»b─Ťh akc├ş, novinky, aktivity, otev┼Öen├ę v├Żzvy a dal┼í├ş informace. Na podstr├ínce Vyzvy je uveden p┼Öedb─Ť┼żn├Ż harmonogram v├Żzev, p┼Öibli┼żn├ę datum vyhl├í┼íen├ş a uzav┼Öen├ş v├Żzvy a tak├ę p┼Ö├şm├Ż odkaz na specializovan├ę webov├ę str├ínky, kde mohou ob─Źan├ę pod├ívat ┼ż├ídosti. Nap┼Ö├şklad v├Żzva na Digit├íln├ş voucher je vyhl├í┼íena na rok 2023, dal┼í├ş informace jsou k dispozici na ofici├íln├şch str├ínk├ích ve┼Öejn├ę spr├ívy.

Program Slovensko mezi dal┼í├şmi aktivitami po─Ź├şt├í s dostupn├Żm trhem pr├íce, kvalitn├şm a inkluzivn├şm vzd─Ťl├ív├ín├şm, osvojen├şm si dovednost├ş pro lep┼í├ş adaptabilitu a za─Źlen─Ťn├ş na z├íklad─Ť pot┼Öeb trhu pr├íce, aktivn├şm za─Źle┼łov├ín├şm a podporou dostupn├Żch soci├íln├şch slu┼żeb pro znev├Żhodn─Ťn├ę a nejv├şce z├ívisl├ę skupiny obyvatel, v─Źetn─Ť marginalizovan├Żch romsk├Żch komunit, rodinn├Żm poradenstv├şm, podporou soci├íln├şch inovac├ş a potravinovou a materi├íln├ş pomoc├ş pro nejv├şce z├ívisl├ę osoby. Celkov├Ż objem prost┼Öedk┼» z fond┼» EU pro program Slovensko ─Źin├ş 12,594 miliardy eur a v├şce informac├ş je k dispozici na webov├Żch str├ínk├ích Ministerstva investic, region├íln├şho rozvoje a informatizace Slovensk├ę republiky.

R┼»zn├ę mo┼żnosti financov├ín├ş jsou k dispozici tak├ę na platform─Ť Digital Skills and Jobs, v├Ż─Źet pro Slovensko najdete na tomto odkazu.

ÔÜá Disclaimer: Text byl automaticky p┼Öelo┼żen z evropsk├ę platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu na┼íli chyby, obra┼ąte se, pros├şm, na digikoalice@npi.cz