­č笭čç¬ Dostupn├ę finan─Źn├ş prost┼Öedky v Estonsku

Autor: Lidija Kralj, Platforma pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta Publikov├íno: 22. srpna 2023 22.08.2023

Mo┼żnosti financov├ín├ş roz┼íi┼Öov├ín├ş a prohlubov├ín├ş kvalifikace s c├şlem podpo┼Öit digit├íln├ş kompetence jednotlivc┼» a organizac├ş je mo┼żn├ę formou p┼»j─Źek, grant┼» a finan─Źn├şch n├ístroj┼». V obdob├ş 2021-2026 je v─Ťt┼íina aktivit v oblasti digit├íln├ş transformace financov├ína prost┼Öednictv├şm n├ístroje pro obnovu a odolnost, a tak├ę formou aktivit v r├ímci program┼» Horizont, Erasmus+, ESIF a grantov├Żch sch├ęmat EHP. V├şce informac├ş naleznete na str├ínk├ích estonsk├Żch internetov├Żch str├ínek v─Ťnovan├Żch o┼żiven├ş a odolnosti.

Plán pro obnovu a odolnost 

Estonsk├Ż pl├ín pro obnovu a odolnost (RRP) nab├şz├ş kroky t├Żkaj├şc├ş se digitalizace podnik┼». P┼Öedpokl├íd├í se, ┼że do roku 2026 bude investov├íno 58 milion┼» eur na finan─Źn├ş pomoc v oblasti digitalizace 230 mal├Żm a st┼Öedn├şm podnik┼»m. Krom─Ť toho RRP po─Ź├şt├í s jednotliv├Żmi kroky digitalizace stavebnictv├ş (9 mil. EUR) a silni─Źn├ş n├íkladn├ş dopravy (6 mil. EUR), pl├ínuje se tak├ę pomoc estonsk├Żm firm├ím, zejm├ęna firm├ím z oblasti informa─Źn├şch a komunika─Źn├şch technologi├ş, s jejich mezin├írodn├şmi a exportn├şmi strategiemi.

Estonsk├Ż pl├ín obnovy a odolnosti pom├íh├í p┼Öi p┼Öechodu na digit├íln├ş technologie investicemi a reformami, zejm├ęna v oblasti digitalizace podnik┼» (83 milion┼» EUR), v─Źetn─Ť mal├Żch, st┼Öedn├şch a mikropodnik┼»; digitalizace ve┼Öejn├ę spr├ívy (97 milion┼» EUR) prost┼Öednictv├şm krok┼» vedouc├şch k modernizaci digit├íln├şch slu┼żeb ve┼Öejn├ę spr├ívy s vyu┼żit├şm nejnov─Ťj┼í├şch technologi├ş za ├║─Źelem zvy┼íov├ín├ş jejich odolnosti, bezpe─Źnosti a v├Żkonnosti a sni┼żov├ín├ş administrativn├ş z├ít─Ť┼że ob─Źan┼» i podnik┼».

Pl├ín obnovy a odolnosti umo┼ż┼łuje do konce roku 2025 podpo┼Öit digit├íln├ş transformaci podnik┼» ─Ź├ístkou 58 milion┼» EUR. P┼Ö├şslu┼ín├í v├Żzva k p┼Öedkl├íd├ín├ş n├ívrh┼» byla zve┼Öejn─Ťna v roce 2022. Pokr├Żv├í oblast digit├íln├şch technologi├ş, vytv├í┼Öen├ş pr┼»myslov├Żch datov├Żch cloud┼», pr┼»myslov├Ż v├Żzkum, v├Żvoj, testov├ín├ş a pilotn├ş ─Źinnosti, studie proveditelnosti, poradensk├ę a podp┼»rn├ę slu┼żby a vzd─Ťl├ív├ín├ş zam─Ťstnanc┼».

Do konce roku 2025 poskytne 10 milion┼» EUR na financov├ín├ş opat┼Öen├ş na trhu pr├íce ke sn├ş┼żen├ş nezam─Ťstnanosti mlad├Żch lid├ş, aby se alespo┼ł 3 178 mlad├Żch lid├ş ve v─Ťku od 16 do 29 let, kte┼Ö├ş jsou registrov├íni jako nezam─Ťstnan├ş a nemaj├ş ┼ż├ídn├ę nebo jen kr├ítkodob├ę pracovn├ş zku┼íenosti, zapojilo do programu ÔÇ×Moje prvn├ş zam─Ťstn├ín├şÔÇť. C├şlem tohoto programu je povzbudit mlad├ę lidi k z├şsk├ív├ín├ş pracovn├şch zku┼íenost├ş a k rozvoji pracovn├şch dovednost├ş a znalost├ş, aby se zv├Ż┼íila jejich konkurenceschopnost na trhu pr├íce a sn├ş┼żila nezam─Ťstnanost mlad├Żch lid├ş. Program m├í dv─Ť ─Ź├ísti: p┼Ö├şsp─Ťvek na mzdu vypl├ícen├Ż zam─Ťstnavateli a ├║hradu n├íklad┼» na odbornou kvalifikaci pro mlad├ę uchaze─Źe.

N├írodn├ş financov├ín├ş

Kood/ J├Áhvi e distan─Źn├ş vzd─Ťl├ívac├ş instituce, kter├í nab├şz├ş dvoulet├Ż bezplatn├Ż program pro lidi bez IT vzd─Ťl├ín├ş, ve kter├ęm z├şskaj├ş kvalifikaci full-stack v├Żvoj├í┼Öe. ├Ü─Źastn├şci jsou v pr┼»b─Ťhu dvoulet├ęho programu, kter├Ż je ur─Źen k p┼Ö├şprav─Ť na budouc├ş kari├ęru, formou spole─Źn├ęho u─Źen├ş zalo┼żen├ęho na projektech p┼Öipravov├íni na skute─Źn├ę pracovn├ş prost┼Öed├ş. Po dobu studia se ├║─Źastn├şk┼»m poskytnou notebooky, monitory, kl├ívesnice a my┼íi. V roce 2021 pro┼íkolili 200 student┼», v roce 2022 pak 300 student┼». V roce 2023 a 2024 budou pokra─Źovat s p┼Öij├şm├ín├şm p┼Öihl├í┼íek a vzd─Ťl├ív├ín├şm.

C├şlem Digiriigi Akadeemiasse (Digit├íln├ş st├ítn├ş akademie) je zam─Ť┼Öena na zlep┼íen├ş digit├íln├şch znalost├ş a dovednost├ş st├ítn├şch zam─Ťstnanc┼», p┼Öesto┼że kurzy jsou otev┼Öen├ę v┼íem. Kurzy jsou k dispozici zdarma a jsou ur─Źeny v┼íem z├íjemc┼»m, kte┼Ö├ş se cht─Ťj├ş dozv─Ťd─Ťt v├şce o digit├íln─Ť vybaven├ęm digit├íln├şm st├ít─Ť a jeho budov├ín├ş.

Na internetov├Żch str├ínk├ích Riigi Tugiteenuste Keskus (N├írodn├ş centrum podpory) jsou zve┼Öejn─Ťny v├Żzvy k p┼Öedkl├íd├ín├ş ┼ż├ídost├ş o financov├ín├ş z r┼»zn├Żch n├írodn├şch a mezin├írodn├şch zdroj┼». Centrum pro investice do ┼żivotn├şho prost┼Öed├ş a nadace pro podnik├ín├ş a inovace (spole─Źn├í instituce Kredex a EAS) rovn─Ť┼ż zprost┼Öedkov├ívaj├ş mo┼żnost ─Źerp├ín├ş dotac├ş..

Mo┼żnosti financov├ín├ş jsou rovn─Ť┼ż k dispozici na platform─Ť pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta. Na tomto odkazu naleznete v├Ż─Źet za Estonsko. ┬á

ÔÜá Disclaimer: Text byl automaticky p┼Öelo┼żen z evropsk├ę platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu na┼íli chyby, obra┼ąte se, pros├şm, na digikoalice@npi.cz