­čç▒­čç╣ Dostupn├ę finan─Źn├ş prost┼Öedky v Litv─Ť

Autor: Lidija Kralj, Platforma pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta Publikov├íno: 22. srpna 2023 22.08.2023

Mo┼żnosti financov├ín├ş roz┼íi┼Öov├ín├ş a prohlubov├ín├ş kvalifikace s c├şlem podpo┼Öit digit├íln├ş kompetence jednotlivc┼» a organizac├ş je mo┼żn├ę formou p┼»j─Źek, grant┼» a finan─Źn├şch n├ístroj┼». V obdob├ş 2021-2026 je v─Ťt┼íina aktivit v oblasti digit├íln├ş transformace financov├ína prost┼Öednictv├şm pl├ínu pro obnovu a odolnost, a tak├ę formou aktivit v r├ímci program┼» Horizont, Erasmus+, ESIF a grantov├Żch sch├ęmat EHP. V├şce informac├ş naleznete na str├ínce litevsk├ę n├írodn├ş koalice pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta.

Plán pro obnovu a odolnost 

Litevsk├Ż pl├ín obnovy a odolnosti pom├íh├í p┼Öi p┼Öechodu na digit├íln├ş technologie reformami a investicemi v celkov├ę v├Ż┼íi 73 milion┼» eur do konektivity, kter├ę maj├ş urychlit zav├íd─Ťn├ş velmi vysokokapacitn├şch s├şt├ş, jako je 5G a optick├í infrastruktura, ve venkovsk├Żch a odlehl├Żch oblastech. Pl├ín rovn─Ť┼ż zahrnuje v├Żznamn├ę reformy a investice do digitalizace ve┼Öejn├ęho sektoru (117 milion┼» EUR), prosazuje digit├íln├ş gramotnost mezi studenty, zam─Ťstnanci, st├ítn├şmi zam─Ťstnanci a seniory a zab├Żv├í se nedostatkem IT odborn├şk┼» na trhu pr├íce. Krom─Ť toho pl├ín zahrnuje reformy a investice do zav├íd─Ťn├ş vysp─Ťl├Żch digit├íln├şch technologi├ş v soukrom├ęm sektoru, zejm├ęna v oblasti spolupr├íce v─Ťdy a podnik┼» v oblasti inovativn├şch technologi├ş a digitalizace kulturn├şho sektoru. Konkr├ętn─Ť pl├ín investuje 117 milion┼» eur do v├Żvoje inovativn├şch n├ístroj┼», v─Źetn─Ť n├ístroj┼» p┼Öizp┼»soben├Żch litevsk├ęmu jazyku, kter├ę umo┼żn├ş univerz├íln├ş p┼Ö├şstup k digit├íln├şm zdroj┼»m a umo┼żn├ş v─Ťdeck├Żm a podnikatelsk├Żm komunit├ím vyv├şjet inovativn├ş technologie, slu┼żby a produkty.

Transformace ve┼Öejn├ę spr├ívy informa─Źn├şch technologi├ş s dotac├ş 95 milion┼» EUR umo┼żn├ş v┼íem rozpo─Źtov├Żm instituc├şm p┼Öej├şt se sv├Żmi informa─Źn├şmi syst├ęmy na novou infrastrukturu informa─Źn├şch a komunika─Źn├şch technologi├ş zalo┼żenou na cloudu, kter├í je spravov├ína centr├íln─Ť. Do roku 2026 bude m├şt 325 instituc├ş p┼Ö├şstup ke slou─Źen├Żm, bezpe─Źn─Ťj┼í├şm a efektivn─Ťj┼í├şm IT slu┼żb├ím.

Digit├íln├ş transformace vzd─Ťl├ív├ín├ş “EdTech” je zam─Ť┼Öena na propagaci digit├íln├şch vzd─Ťl├ívac├şch inovac├ş ve ┼íkol├ích a na rozvoj digit├íln├şch dovednost├ş pedagog┼». Podstatou iniciativy je tvorba digit├íln├şch v├Żukov├Żch n├ístroj┼», digitalizace v├Żukov├ęho obsahu a n├íkup vybaven├ş pro distan─Źn├ş a hybridn├ş v├Żuku. Vznikne s├ş┼ą pedagogick├Żch inovativn├şch pracovn├şk┼» a testovac├ş prost┼Öed├ş pro digit├íln├ş vzd─Ťl├ívac├ş inovace. T├şm, ┼że pedagogov├ę z├şskaj├ş mo┼żnost absolvovat magistersk├ę studium v oblasti informa─Źn├şch technologi├ş, budou roz┼í├ş┼Öeny digit├íln├ş pedagogick├ę kompetence. Pod z├í┼ítitou N├írodn├ş agentury pro vzd─Ťl├ív├ín├ş a ve spolupr├íci s vysok├Żmi ┼íkolami vznikla uveden├í iniciativa, kter├í byla zah├íjena v roce 2022 a bude ukon─Źena v roce 2024.

N├írodn├ş financov├ín├ş

Webov├ę str├ínky esinvesticijos.lt jsou d┼»le┼żitou informa─Źn├ş platformou o investic├şch EU, kter├í potenci├íln├şm ┼żadatel┼»m, p┼Öedkladatel┼»m projekt┼», partner┼»m a dal┼í├şm skupin├ím ve┼Öejnosti pod├ív├í v┼íechny podrobn├ę informace o investic├şch EU na jednom m├şst─Ť. Webov├ę str├ínky se v sou─Źasn├ę dob─Ť zam─Ť┼Öuj├ş p┼Öedev┼í├şm na potenci├íln├ş ┼żadatele, pr┼»b─Ť┼żn─Ť aktualizuj├ş informace o pl├ínech ministerstev zve┼Öej┼łovat v├Żzvy k p┼Öedkl├íd├ín├ş projektov├Żch z├ím─Ťr┼» a ve┼íker├ę dal┼í├ş informace pot┼Öebn├ę pro ┼żadatele: pr├ívn├ş akty, formul├í┼Öe, metodick├ę materi├íly. Na webu jsou tak├ę zve┼Öej┼łov├íny informace o zdroj├şch a mo┼żnostech financov├ín├ş, uskute─Źn─Ťn├Żch projektech, jejich autorech, v├Ż┼íi poskytnut├Żch finan─Źn├şch prost┼Öedk┼», v├şt─Ťz├şch ve┼Öejn├Żch zak├ízek, v├Żsledc├şch projekt┼» a kalend├í┼Ö akc├ş.┬á

Na podstr├ínce Projekty jsou zve┼Öejn─Ťny informace o projektech, na kter├ę jsou vy─Źlen─Ťny prost┼Öedky z investi─Źn├şch program┼» EU a pl├ínu ÔÇ×Nov├í generace LitvaÔÇť. Na t├ęto str├ínce lze nal├ęzt ├║daje o financov├ín├ş projekt┼», dob─Ť jejich pln─Ťn├ş, projektov├Żch subjektech a partnerech, informace jsou aktualizov├íny jednou m─Ťs├ş─Źn─Ť.

Dal┼í├ş mo┼żnosti financov├ín├ş

Projekt Next Generation Internet (NGI Search) spolufinancovan├Ż Evropskou uni├ş prost┼Öednictv├şm programu Horizont Evropa, je zam─Ť┼Öen na financov├ín├ş projekt┼», kter├ę budou vyv├şjet technologie a technick├í ┼Öe┼íen├ş t├Żkaj├şc├ş se ─Źinnost├ş spojen├Żch s internetem a webem, stejn─Ť jako soukrom├ş a d┼»v─Ťry pro u┼żivatele, kte┼Ö├ş vyhled├ívaj├ş a nach├ízej├ş informace a zdroje na internetu/webu.

R┼»zn├ę mo┼żnosti financov├ín├ş jsou rovn─Ť┼ż k dispozici na platform─Ť pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta. Na tomto odkazu naleznete v├Ż─Źet pro Litvu.

ÔÜá Disclaimer: Text byl automaticky p┼Öelo┼żen z evropsk├ę platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu na┼íli chyby, obra┼ąte se, pros├şm, na digikoalice@npi.cz.