­čç▒­čç╣ Dostupn├ę finan─Źn├ş prost┼Öedky v Litv─Ť

Autor: Lidija Kralj, Platforma pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta Publikov├íno: 22. srpna 2023 22.08.2023

Mo┼żnosti financov├ín├ş prohlubov├ín├ş dovednost├ş a zm─Ťny kvalifikace na podporu digit├íln├şch kompetenc├ş jednotlivc┼» a organizac├ş jsou k dispozici ve form─Ť p┼»j─Źek, grant┼» a finan─Źn├şch n├ístroj┼». V obdob├ş 2021ÔÇô2026 je v─Ťt┼íina ─Źinnost├ş v oblasti digit├íln├ş transformace financov├ína prost┼Öednictv├şm N├ístroje pro o┼żiven├ş a odolnost, ale tak├ę jako ─Źinnosti v grantov├Żch re┼żimech Horizontu, Erasmus+, ESI fond┼» a EHP. Dal┼í├ş informace naleznete na str├ínce litevsk├ę n├írodn├ş koalice pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta.

Mo┼żnosti financov├ín├ş prohlubov├ín├ş dovednost├ş a zm─Ťny kvalifikace na podporu digit├íln├şch kompetenc├ş jednotlivc┼» a organizac├ş jsou k dispozici ve form─Ť p┼»j─Źek, grant┼» a finan─Źn├şch n├ístroj┼». V obdob├ş 2021ÔÇô2026 je v─Ťt┼íina ─Źinnost├ş v oblasti digit├íln├ş transformace financov├ína prost┼Öednictv├şm N├ístroje pro o┼żiven├ş a odolnost, ale tak├ę jako ─Źinnosti v grantov├Żch re┼żimech Horizontu, Erasmus+, ESI fond┼» a EHP. Dal┼í├ş informace naleznete na str├ínce litevsk├ę n├írodn├ş koalice pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta.

N├ístroj pro o┼żiven├ş a odolnost 

Pl├ín Litvy pro o┼żiven├ş a odolnost podporuje digit├íln├ş transformaci reformami a investicemi v celkov├ę v├Ż┼íi 73 milion┼» EUR do konektivity s c├şlem pokro─Źit v zav├íd─Ťn├ş s├şt├ş s velmi vysokou kapacitou, jako je 5G a optick├í infrastruktura, ve venkovsk├Żch a odlehl├Żch oblastech. Pl├ín rovn─Ť┼ż zahrnuje v├Żznamn├ę reformy a investice do digitalizace ve┼Öejn├ęho sektoru (117 milion┼» EUR), podpory digit├íln├ş gramotnosti student┼», zam─Ťstnanc┼», st├ítn├şch ├║┼Öedn├şk┼» a star┼í├şch ob─Źan┼» a ┼Öe┼íen├ş nedostatku pracovn├şk┼» v oblasti IT na trhu pr├íce. Pl├ín nav├şc zahrnuje reformy a investice do zav├íd─Ťn├ş pokro─Źil├Żch digit├íln├şch technologi├ş soukrom├Żm sektorem, zejm├ęna v oblastech spolupr├íce mezi v─Ťdou a podniky v oblasti inovativn├şch technologi├ş a digitalizace kulturn├şho odv─Ťtv├ş. Pl├ín zejm├ęna investuje 117 milion┼» EUR do v├Żvoje inovativn├şch n├ístroj┼», v─Źetn─Ť n├ístroj┼» p┼Öizp┼»soben├Żch litevsk├ęmu jazyku, kter├ę umo┼ż┼łuj├ş v┼íeobecn├Ż p┼Ö├şstup k digit├íln├şm zdroj┼»m a umo┼ż┼łuj├ş v─Ťdeck├Żm a obchodn├şm komunit├ím vyv├şjet inovativn├ş technologie, slu┼żby a produkty.

Transformace ve┼Öejn├ę iniciativy v oblasti spr├ívy informa─Źn├şch technologi├ş s grantem ve v├Ż┼íi 95 milion┼» EUR umo┼żn├ş v┼íem rozpo─Źtov├Żm instituc├şm p┼Öej├şt na novou infrastrukturu informa─Źn├şch a komunika─Źn├şch technologi├ş zalo┼żenou na cloudu, kter├í je ┼Ö├şzena centr├íln─Ť. Do roku 2026 bude m├şt 325 instituc├ş p┼Ö├şstup ke konsolidovan├Żm, bezpe─Źn─Ťj┼í├şm a ├║─Źinn─Ťj┼í├şm slu┼żb├ím IT.

ÔÇ×EdTechÔÇť transformace digit├íln├şho vzd─Ťl├ív├ín├ş je podporovat zav├íd─Ťn├ş digit├íln├şch vzd─Ťl├ívac├şch inovac├ş ve ┼íkol├ích a zlep┼íovat digit├íln├ş dovednosti pedagog┼». Iniciativa zahrnuje rozvoj digit├íln├şch v├Żukov├Żch n├ístroj┼», digitalizaci instrukt├í┼żn├şho obsahu a po┼Ö├şzen├ş za┼Ö├şzen├ş pro distan─Źn├ş a hybridn├ş u─Źen├ş. Bude vytvo┼Öena s├ş┼ą inov├ítor┼» pedagog┼» a testovac├ş prost┼Öed├ş pro digit├íln├ş vzd─Ťl├ívac├ş inovace. T├şm, ┼że pedagog┼»m budou poskytnuty p┼Ö├şle┼żitosti k z├şsk├ín├ş magistersk├ęho titulu v oboru IT, budou pos├şleny digit├íln├ş pedagogick├ę kompetence. Iniciativa veden├í N├írodn├ş vzd─Ťl├ívac├ş agenturou ve spolupr├íci s vysoko┼íkolsk├Żmi institucemi byla zah├íjena v roce 2022 a bude ukon─Źena v roce 2024.

Vnitrost├ítn├ş financov├ín├ş

Internetov├ę str├ínky esinvesticijos.lt jsou d┼»le┼żitou platformou pro informace o investic├şch EU a poskytuj├ş potenci├íln├şm ┼żadatel┼»m, p┼Öedkladatel┼»m projekt┼», partner┼»m a dal┼í├şm ve┼Öejn├Żm skupin├ím ve┼íker├ę podrobn├ę informace o investic├şch EU na jednom m├şst─Ť. Internetov├ę str├ínky jsou v sou─Źasn├ę dob─Ť v─Ťt┼íinou zam─Ť┼Öeny na potenci├íln├ş ┼żadatele, pr┼»b─Ť┼żn─Ť aktualizuj├ş informace o pl├ínech ministerstev zve┼Öej┼łovat v├Żzvy k p┼Öedkl├íd├ín├ş n├ívrh┼» na pl├íny prov├íd─Ťn├ş projekt┼» a ve┼íker├ę dal┼í├ş informace, kter├ę ┼żadatel├ę pot┼Öebuj├ş: pr├ívn├ş akty, formy, metodick├ę materi├íly. Na internetov├Żch str├ínk├ích jsou rovn─Ť┼ż zve┼Öejn─Ťny informace o zdroj├şch a p┼Ö├şle┼żitostech financov├ín├ş, realizovan├Żch projektech, jejich vykonavatel├şch, v├Ż┼íi poskytnut├Żch finan─Źn├şch prost┼Öedk┼», v├şt─Ťz├şch ve┼Öejn├Żch zak├ízek, v├Żsledc├şch projekt┼» a kalend├í┼Ö akc├ş.  

Na podstr├ínce projekt┼» jsou zve┼Öej┼łov├íny informace o projektech, na n─Ť┼ż jsou p┼Öid─Ťleny finan─Źn├ş prost┼Öedky na investi─Źn├ş programy EU a pl├ín ÔÇ×Nov├í generace LitvaÔÇť. Na t├ęto str├ínce naleznete ├║daje o financov├ín├ş projekt┼», obdob├ş jejich realizace, vykonavatel├şch projektu a partnerech. Informace jsou aktualizov├íny jednou m─Ťs├ş─Źn─Ť.

Dal┼í├ş mo┼żnosti financov├ín├ş

Internet nov├ę generace (NGI Search), co┼ż je projekt spolufinancovan├Ż Evropskou uni├ş prost┼Öednictv├şm programu Horizont Evropa, m├í za c├şl financovat projekty, kter├ę budou vyv├şjet technologie a ┼Öe┼íen├ş zam─Ť┼Öen├í na ─Źinnosti souvisej├şc├ş s internetem a webem, jako┼ż i soukrom├ş a d┼»v─Ťru u┼żivatel┼», kte┼Ö├ş vyhled├ívaj├ş a vyhled├ívaj├ş informace a zdroje na internetu/internetu.

R┼»zn├ę mo┼żnosti financov├ín├ş jsou rovn─Ť┼ż k dispozici na platform─Ť pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta. Na tomto odkazu naleznete seznam pro Litvu.

ÔÜá Disclaimer: Text byl automaticky p┼Öelo┼żen z evropsk├ę platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu na┼íli chyby, obra┼ąte se, pros├şm, na digikoalice@npi.cz.