🇱🇺 Dostupné finanční prostředky v Lucemburku
Autor: Lidija Kralj, Platforma pro digitální dovednosti a pracovní místa Publikováno: 22. srpna 2023 22.08.2023
Možnosti financování prohlubování dovedností a změny kvalifikace na podporu digitálních kompetencí jednotlivců a organizací jsou k dispozici ve formě půjček, grantů a finančních nástrojů. V období 2021–2026 je většina činností v oblasti digitální transformace financována prostřednictvím Nástroje pro oživení a odolnost, ale také jako činnosti v grantových režimech Horizontu, Erasmus+, ESI fondů a EHP. Další informace naleznete na stránce Koalice pro digitální dovednosti a pracovní místa v Lucemburku.
Nástroj pro oživení a odolnost
Lucemburský plán pro oživení a odolnost přispívá k digitální transformaci země prostřednictvím širokého a průřezového přístupu. Zvláštní opatření na podporu zajištění digitální transformace Lucemburska zahrnují investice ve výši 10 milionů EUR a související reformu na podporu komunikace kvantových technologií pro řešení v oblasti ultrabezpečné konektivity, zlepšení bezpečnosti komunikací ve veřejném sektoru v rámci širšího evropského projektu a 13 milionů EUR na digitalizaci veřejné správy, zjednodušení vnitřních postupů, jakož i procesů s firmami a občany. Plán rovněž zahrnuje investice do digitálních dovedností pracovníků a dvě investice do zvýšení účinnosti zdravotnictví prostřednictvím jeho digitalizace.
Zřizujese lucemburská laboratoř pro kvantovou komunikační infrastrukturu (LUQCIA) s cílem podporovat inovace v oblasti kvantové komunikace, reformovat stávající komunikační technologie a integrovat vnitrostátní infrastrukturu do projektu EuroQCI. Získání zkušeností s touto technologií pomáhá Lucembursku vzdělávat a přilákat vysoce kvalifikované lidi a stimulovat inovativní společnosti v této oblasti. Reforma je doprovázena investicí ve výši 10 milionů EUR.
Vnitrostátní financování
Financování https://digitalskills.lu/funding-opportunity/
„Fit 4 Digital“ je program, který poskytuje poradenství a spolufinancování podnikům pod vedením Lux Innovation a který podporuje ministerstvo hospodářství. Podniky mají možnost mít konzultanta k dispozici posouzení své úrovně digitální vyspělosti, pokud jde o infrastrukturu IT, kybernetickou bezpečnost a software. Posouzení je doprovázeno podrobným plánem uvádějícím různá nákladná opatření (poradenství a investice do hardwaru/softwaru), která by mohla být provedena za účelem zlepšení digitální připravenosti podniku. Podniky mohou mít k dispozici státní podporu na nezbytná opatření digitální transformace.
Na internetových stránkách Lifelong-learning.lu jsou k dispozici různá školení a podpora, aby všichni občané mohli v průběhu života rozvíjet své dovednosti. V současné době nabízejí 12032 kurzů odborné přípravy 315 schválených poskytovatelů výcviku.
V Lucembursku mohou jednotlivci, kteří chtějí rozvíjet své dovednosti, využít různých druhů mimořádného volna za účelem odborné přípravy, včetně vyplácení odměny.
- Individuální studijní volno poskytuje volný čas na účast na individuálním školení. Může být poskytnuta na dobu až 80 dnů v průběhu profesní dráhy.
- Volno na jazykové vzdělávání je další zvláštní placené volno na studium lucemburského jazyka nebo na dokonalé používání jazyka a usnadnění integrace do společnosti. Může být poskytnuta na dobu až 80 dnů v průběhu profesní dráhy.
- Dovolená pro mladé lidi umožňuje každému, kdo je odpovědný za aktivity mládeže, účastnit se workshopů a kurzů odborné přípravy. Může být poskytnuta na dobu až 60 dnů v průběhu profesní dráhy.
- Studijní volno pro zástupce zaměstnanců umožňuje zástupcům zaměstnanců účastnit se vzdělávacích kurzů s cílem zlepšit jejich hospodářské, právní, sociální a technické znalosti, pokud jde o jejich úlohu zástupců zaměstnanců.
Společnosti mohou rovněž využívat podpory na odbornou přípravu svých zaměstnanců, a to za určitých podmínek. Více informací o podpoře odborné přípravy v podnicích.
Překlenutí rozdílů je projekt Erasmus+, který ženám poskytuje vzdělávací moduly týkající se: Úvod do základů IKT pro podnikání, internetové informace online a způsob jejich správy, řízení a sdílení obsahu, marketing a prodej, zkušenosti zákazníků, sdělení 4.0 a online spolupráce.
Hlavním cílem projektu FemSTEM Coaching je školit ženy v oborech STEM a podporovat je ve všech fázích jejich kariéry. Cílem projektu je snížit rozdíly mezi ženami a muži v oblasti přírodních věd, technologií, inženýrství a matematiky v oblasti sociálních dovedností, a to tím, že ženám poskytne nástroje a techniky, které jim umožní budovat sebedůvěru a rozvíjet své sociální dovednosti, jakož i dovednosti v oblasti zaměstnatelnosti. K dosažení těchto cílů byl vytvořen bezplatný elektronický program pro ženy v oborech STEM.
Různé možnosti financování jsou rovněž k dispozici na platformě pro digitální dovednosti a pracovní místa. Na tomto odkazu naleznete seznam Lucemburska.

Disclaimer: Text byl automaticky přeložen z evropské platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu našli chyby, obraťte se, prosím, na digikoalice@npi.cz.