­čçÁ­čç▒ Dostupn├ę finan─Źn├ş prost┼Öedky v Polsku

Autor: Lidija Kralj, Platforma pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta Publikov├íno: 22. srpna 2023 22.08.2023

Mo┼żnosti financov├ín├ş prohlubov├ín├ş dovednost├ş a zm─Ťny kvalifikace na podporu digit├íln├şch kompetenc├ş jednotlivc┼» a organizac├ş jsou k dispozici ve form─Ť p┼»j─Źek, grant┼» a finan─Źn├şch n├ístroj┼». V obdob├ş 2021ÔÇô2026 je v─Ťt┼íina ─Źinnost├ş v oblasti digit├íln├ş transformace financov├ína prost┼Öednictv├şm N├ístroje pro o┼żiven├ş a odolnost, ale tak├ę jako ─Źinnosti v grantov├Żch re┼żimech Horizontu, Erasmus+, ESI fond┼» a EHP. Dal┼í├ş informace naleznete na str├ínk├ích polsk├Żch internetov├Żch str├ínek v─Ťnovan├Żch o┼żiven├ş a odolnosti.

N├ístroj pro o┼żiven├ş a odolnost 

Polsk├Ż pl├ín pro o┼żiven├ş a odolnost podporuje digit├íln├ş transformaci t├şm, ┼że investuje 420 milion┼» EUR do digitalizace ve┼Öejn├ę spr├ívy, v─Źetn─Ť digitalizace fakturace a spr├ívn├şch postup┼» souvisej├şc├şch s v├Żstavbou a ├║zemn├şm pl├ínov├ín├şm. V Polsku bude 2,6 miliardy EUR p┼Öid─Ťleno na zav├íd─Ťn├ş vysokorychlostn├şho internetu a s├şt├ş 5G, zlep┼íen├ş poskytov├ín├ş ve┼Öejn├Żch slu┼żeb podnik┼»m a ob─Źan┼»m, jako┼ż i digitalizaci ve┼Öejn├ę spr├ívy a z├írove┼ł pos├şlen├ş jejich odolnosti a kybernetick├ę bezpe─Źnosti.

Pl├ínuj├ş se transforma─Źn├ş reformy a investice ve v├Ż┼íi 443 milion┼» EUR na pos├şlen├ş kapacity st├ítu v oblasti kybernetick├ę bezpe─Źnosti. 1,4 miliardy eur, bude-li pl├ínov├íno na reformy v oblasti digitalizace vzd─Ťl├ív├ín├ş a investice do digit├íln├ş infrastruktury a vybaven├ş pro ┼íkoly, jako┼ż i do digit├íln├şch dovednost├ş u─Źitel┼». Komplexn├ş strategi├ş, kter├í vytvo┼Ö├ş z├íklad pro zm─Ťny ve vzd─Ťl├ívac├şm syst├ęmu a vymez├ş sm─Ťry digitalizace vzd─Ťl├ívac├şho syst├ęmu v kr├ítkodob├ęm a dlouhodob├ęm horizontu.

Cyfrowe technologie na co dzie┼ä (Digit├íln├ş technologie) je d┼»le┼żitou sou─Ź├íst├ş n├írodn├şho pl├ínu na podporu o┼żiven├ş s n─Ťkolika aktivitami pro celou spole─Źnost. Mezi p┼Ö├şklady ─Źinnost├ş pat┼Ö├ş: poskytov├ín├ş p┼Ö├şstupu k velmi rychl├ęmu internetu v oblastech s b├şl├Żmi spoty; optimalizace infrastruktury st├ítn├şch slu┼żeb odpov─Ťdn├Żch za bezpe─Źnost; vybaven├ş ┼íkol/instituc├ş vhodn├Żmi za┼Ö├şzen├şmi a infrastrukturou IKT; ve┼Öejn├ę elektronick├ę slu┼żby.

Na internetov├Żch str├ínk├ích Porta Funduszy Europejskich jsou zve┼Öej┼łov├íny v┼íechny v├Żzvy k p┼Öedkl├íd├ín├ş n├ívrh┼» s r┼»zn├Żmi mo┼żnostmi financov├ín├ş z EU. K dispozici jsou rovn─Ť┼ż harmonogramy v├Żzev k p┼Öedkl├íd├ín├ş n├ívrh┼» na jednotliv├ę programy z nov├ę perspektivy na obdob├ş 2021ÔÇô2027, nap┼Ö├şklad harmonogram v├Żzev k pod├ív├ín├ş ┼ż├ídost├ş o spolufinancov├ín├ş v r├ímci sout─Ť┼żn├şho re┼żimu programu Digit├íln├ş Polsko na rok 2023.

Vnitrost├ítn├ş financov├ín├ş

Nadace Digital Poland je neziskov├í nadace, kter├í sdru┼żuje polsk├ę a mezin├írodn├ş spole─Źnosti se s├şdlem v Polsku s c├şlem ┼Öe┼íit v├Żzvy, jim┼ż zem─Ť ─Źel├ş, a vyu┼ż├şvat v├Żhod digit├íln├ş transformace a ekonomiky. ┬áDigit├íln├ş Polsko ur─Źilo t├ęmata s v├Żznamn├Żmi hospod├í┼Ösk├Żmi d┼»sledky, mimo jin├ę se zam─Ť┼Öen├şm na um─Ťlou inteligenci, finan─Źn├ş technologie, elektronick├ę zdravotnictv├ş, blockchain a cloud computing. Skupiny nadace (pod veden├şm spole─Źnost├ş p┼Öidru┼żen├Żch k iniciativ─Ť) rovn─Ť┼ż podporuj├ş rozvoj ┼íkolen├ş a zdroj┼» s c├şlem usnadnit digit├íln├ş transformaci prost┼Öednictv├şm udr┼żiteln├ęho zvy┼íov├ín├ş kvalifikace pracovn├ş s├şly a ob─Źan┼». Mezi jejich ─Źinnosti pat┼Ö├ş:

R┼»zn├ę mo┼żnosti financov├ín├ş jsou rovn─Ť┼ż k dispozici na platform─Ť pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta. Na tomto odkazu naleznete seznam Polska.

ÔÜá Disclaimer: Text byl automaticky p┼Öelo┼żen z evropsk├ę platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu na┼íli chyby, obra┼ąte se, pros├şm, na digikoalice@npi.cz.