­č玭čç╣ Dostupn├ę finan─Źn├ş prost┼Öedky v Rakousku

Autor: Lidija Kralj, Platforma pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta Publikov├íno: 18. srpna 2023 18.08.2023

Mo┼żnosti financov├ín├ş roz┼íi┼Öov├ín├ş a prohlubov├ín├ş kvalifikace s c├şlem podpo┼Öit digit├íln├ş kompetence jednotlivc┼» a organizac├ş je mo┼żn├ę formou p┼»j─Źek, grant┼» a finan─Źn├şch n├ístroj┼». V obdob├ş 2021-2026 je v─Ťt┼íina aktivit v oblasti digit├íln├ş transformace financov├ína prost┼Öednictv├şm pl├ínu pro obnovu a odolnost, a tak├ę formou aktivit v r├ímci program┼» Horizont, Erasmus+, ESIF a grantov├Żch sch├ęmat EHP. V├şce informac├ş naleznete na rakousk├Żch internetov├Żch str├ínk├ích v─Ťnovan├Żch pl├ínu obnovy a odolnosti, a na str├ínk├ích Digit├íln├şho Rakouska.

Plán pro obnovu a odolnost 

Rakousk├Ż pl├ín obnovy a odolnosti zahrnuje 52,8 % prost┼Öedk┼» na digit├íln├ş slu┼żby (1,8 miliardy EUR). Pl├ín p┼Öisp─Ťje k digitalizaci Rakouska v n─Ťkolika oblastech.┬á

Sou─Ź├íst├ş rakousk├ęho pl├ínu obnovy a odolnosti jsou dv─Ť podp┼»rn├í opat┼Öen├ş na digit├íln├ş transformaci podnik┼», mal├Żch a st┼Öedn├şch podnik┼». Prvn├ş opat┼Öen├ş umo┼ż┼łuje podnik┼»m, kter├ę investuj├ş do digitalizace obchodn├şch model┼», proces┼» a prost┼Öedk┼» kybernetick├ę bezpe─Źnosti, z├şskat investi─Źn├ş pr├ęmii. P┼Öedpokl├íd├í se, ┼że do roku 2025 z├şsk├í nejm├ęn─Ť 7 000 podnik┼» finan─Źn├ş prost┼Öedky v celkov├ę v├Ż┼íi 69 milion┼» eur. Opat┼Öen├ş zam─Ť┼Öen├ę na mal├ę a st┼Öedn├ş podniky se skl├íd├í ze dvou podp┼»rn├Żch program┼»: (i) KMU.DIGITAL, kter├Ż poskytuje poradenskou a podp┼»rnou ─Źinnost p┼Öi uskute─Ź┼łov├ín├ş digitalizace podnik┼», a (ii) KMU zam─Ť┼Öen├Ż na elektronick├ę obchodov├ín├ş – e-commerce. Celkov├Ż rozpo─Źet, kter├Ż je pro tyto dva programy k dispozici, ─Źin├ş 32 milion┼» eur. Krom─Ť toho bylo po cel├ęm Rakousku vybudov├íno ┼íest digit├íln├şch inova─Źn├şch center s odli┼ín├Żm geografick├Żm a tematick├Żm zam─Ť┼Öen├şm. K nim p┼Öibudou na z├íklad─Ť aktu├íln├ş v├Żzvy k p┼Öedkl├íd├ín├ş n├ívrh┼» evropsk├í digit├íln├ş inova─Źn├ş centra.

N├írodn├ş financov├ín├ş

PPodniky, zejm├ęna mal├ę a st┼Öedn├ş podniky, jsou rovn─Ť┼ż povzbuzov├íny, aby nab├şzely vzd─Ťl├ív├ín├ş v oblasti ICT. Byl zah├íjen feder├íln├ş podp┼»rn├Ż program s rozpo─Źtem 2,6 milionu EUR na rozvoj kompetenc├ş zam─Ťstnanc┼» v oblasti ┼Ö├şzen├ş IT, kybernetick├ę bezpe─Źnosti, cloudov├Żch slu┼żeb a elektronick├ęho obchodu. V r├ímci t├ęto “Qualifizierungsoffensive” jsou poskytov├íny pouk├ízky na digit├íln├ş dovednosti a “digital pro bootcamps”, kde jsou ├║─Źastn├şci ┼íkoleni po dobu 4 t├Żdn┼».
 
Spolkov├ę ministerstvo pr├íce a hospod├í┼Östv├ş financuje pomoc├ş projektu Digi Scheck ÔÇ×vzd─Ťl├ívac├ş kurzy pro u─Źn─Ť, kter├ę formou grant┼» podporuj├ş jejich odborn├ę a mezioborov├ę kompetence souvisej├şc├ş s dovednostmi orientovan├Żmi na budoucnost z oblasti digitalizace, ochrany klimatu, udr┼żitelnosti, hospoda┼Öen├ş s energi├ş a zdroji a internacionalizace v r├ímci du├íln├şho vzd─Ťl├ív├ín├ş. Z ve┼Öejn├Żch prost┼Öedk┼» obdr┼ż├ş ├║─Źastn├şci a┼ż 500 EUR na jeden kurz, maxim├íln─Ť na t┼Öi kurzy ro─Źn─Ť.

V letech 2022 a┼ż 2024 je napl├ínov├íno n─Ťkolik projekt┼» a aktivit v oblasti STEM, kter├ę sm─Ť┼Öuj├ş studenty a ┼żeny k ICT. V programech souvisej├şc├şch s ICT, um─Ťlou inteligenc├ş (AI), kybernetickou bezpe─Źnost├ş, internetem v─Ťc├ş a e-governmentem bude vytvo┼Öeno 3 700 nov├Żch studijn├şch m├şst. Krom─Ť toho bude v akademick├ęm roce 2023/24 zalo┼żena Technische Universit├Ąt f├╝r Digitalisierung und Digitale Transformation, nov├í technick├í univerzita pro digitalizaci a digit├íln├ş transformaci. Aktu├íln├ş zpr├ívy t├Żkaj├şc├ş se TU DuDT jsou k dispozici na str├ínk├ích Linz News.

R┼»zn├ę mo┼żnosti financov├ín├ş jsou rovn─Ť┼ż k dispozici na platform─Ť pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta. Na tomto odkazu naleznete v├Ż─Źet za Rakousko.

ÔÜá Disclaimer: Text byl automaticky p┼Öelo┼żen z evropsk├ę platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu na┼íli chyby, obra┼ąte se, pros├şm, na digikoalice@npi.cz