­čçź­čç« Dostupn├ę finan─Źn├ş prost┼Öedky ve Finsku

Autor: Lidija Kralj, Platforma pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta Publikov├íno: 22. srpna 2023 22.08.2023

Mo┼żnosti financov├ín├ş roz┼íi┼Öov├ín├ş a prohlubov├ín├ş kvalifikace s c├şlem podpo┼Öit digit├íln├ş kompetence jednotlivc┼» a organizac├ş je mo┼żn├ę formou p┼»j─Źek, grant┼» a finan─Źn├şch n├ístroj┼». V obdob├ş 2021-2026 je v─Ťt┼íina aktivit v oblasti digit├íln├ş transformace financov├ína prost┼Öednictv├şm pl├ínu pro obnovu a odolnost, a tak├ę formou aktivit v r├ímci program┼» Horizont, Erasmus+, ESIF a grantov├Żch sch├ęmat EHP. V├şce informac├ş naleznete na str├ínk├ích finsk├ęho ministerstva hospod├í┼Östv├ş a zam─Ťstnanosti a na str├ínce Jatkuvan oppimisen ja ty├Âllisyyden palvelukeskus (Centrum slu┼żeb pro dal┼í├ş vzd─Ťl├ív├ín├ş a zam─Ťstnanost).┬á

Pl├ín pro obnovu a odolnostÔÇ»┬á

Finsk├Ż pl├ín pro onovu a odolnost se skl├íd├í z 39 investic a 18 reforem, kter├ę jsou financov├íny granty ve v├Ż┼íi 2,1 miliardy eur. 50 % pl├ínu je ur─Źeno pro c├şle v oblasti klimatu a 27 % pl├ínu je ur─Źeno na digit├íln├ş transformaci. Finsk├Ż pl├ín obnovy a odolnosti v─Ťnuje finan─Źn├ş prost┼Öedky na r┼»zn├ę iniciativy, kter├ę maj├ş umo┼żnit p┼Öechod zem─Ť na digit├íln├ş technologie. Jeden z aspekt┼» pl├ínu zahrnuje investice ve v├Ż┼íi 50 milion┼» EUR do rozvoje vysokorychlostn├ş ┼íirokop├ísmov├ę infrastruktury v cel├ęm Finsku. Krom─Ť toho pl├ín poskytuje 85 milion┼» eur na podporu projektu Digirail, jeho┼ż c├şlem je do roku 2040 zav├ęst evropsk├Ż syst├ęm ┼Ö├şzen├ş ┼żelezni─Źn├ş dopravy na cel├ę vnitrost├ítn├ş ┼żelezni─Źn├ş s├şti. Sou─Ź├íst├ş tohoto projektu je tak├ę vytvo┼Öen├ş syst├ęmu mobiln├ş komunikace na ┼żeleznici budoucnosti na b├ízi 4G a 5G. Pl├ín d├íle po─Ź├şt├í se 100 miliony eur ur─Źen├Żch k financov├ín├ş digit├íln├şch inovac├ş v oblasti soci├íln├şch a zdravotnick├Żch slu┼żeb, 46 miliony eur na investice do dal┼í├şho vzd─Ťl├ív├ín├ş a 25 miliony eur na urychlen├ş v├Żvoje kl├ş─Źov├Żch technologi├ş, jako je mikroelektronika, 6G, um─Ťl├í inteligence a kvantov├í v├Żpo─Źetn├ş technika. Krom─Ť toho pl├ín v─Ťnuje 20 milion┼» eur na usnadn─Ťn├ş imigra─Źn├şch procedur spojen├Żch s prac├ş a vzd─Ťl├ín├şm a na snadn─Ťj┼í├ş n├íbor pracovn├şk┼» ze zahrani─Ź├ş.

Digitalizace se zam─Ť┼Öuje na oblasti, jako jsou:┬á

Cel├Ż pl├ín (v angli─Źtin─Ť) je k dispozici na tomto odkazu

Jako p┼Ö├şklad lze uv├ęst platformu slu┼żeb Virtu├íln├ş Finsko, kter├í m├í podpo┼Öit konkurenceschopnost Finska d├şky snaz┼í├şmu poskytov├ín├ş digit├íln├şch slu┼żeb z ve┼Öejn├ęho i soukrom├ęho sektoru pro r┼»zn├ę skupiny p┼Öij├ş┼żd─Ťj├şc├ş do Finska. Hlavn├şm c├şlem t├ęto investice je nab├şdnout jednotn├ę rozhran├ş slu┼żeb lidem, kte┼Ö├ş by cht─Ťli pob├Żvat ve Finsku, po─Ź├şnaje zam─Ťstnanci, kte┼Ö├ş se do zem─Ť p┼Öist─Ťhuj├ş. Platforma slu┼żeb m├í pokr├Żt ┼íirokou ┼ík├ílu ve┼Öejn├Żch slu┼żeb, jako je digit├íln├ş identita, elektronick├Ż pobyt, a z├írove┼ł umo┼ż┼łuje podporovat i soukrom├ę slu┼żby, jako je komer─Źn├ş poji┼ít─Ťn├ş, bankovnictv├ş, ├║─Źetnictv├ş, finan─Źn├ş, pr├ívn├ş a dal┼í├ş souvisej├şc├ş slu┼żby. Na tento projekt byly vy─Źlen─Ťny finan─Źn├ş prost┼Öedky v celkov├ę v├Ż┼íi 4 miliony EUR z pl├ínu obnovy a odolnosti (RRF) a Finsko projekt podporuje dal┼í├şmi 2 miliony EUR.

Reforma digit├íln├ş infrastruktury imigra─Źn├şch proces┼» je zam─Ť┼Öena na p┼Öil├ík├ín├ş zahrani─Źn├şch talent┼» prost┼Öednictv├şm zjednodu┼íen├ş administrativn├şch postup┼» p┼Öi vy┼Öizov├ín├ş ┼ż├ídost├ş o povolen├ş k pobytu na z├íklad─Ť pr├íce a vzd─Ťl├ín├ş. V souvislosti s t├şm budou p┼Öijaty kroky ke zrychlen├ş procesu vy┼Öizov├ín├ş ┼ż├ídost├ş o povolen├ş k pobytu na z├íklad─Ť pracovn├şho uplatn─Ťn├ş, ke zjednodu┼íen├ş vstupu a pobytu student┼» a v├Żzkumn├Żch pracovn├şk┼» ve Finsku a ke zlep┼íen├ş pr├ívn├şho postaven├ş sez├│nn├şch pracovn├şk┼» prost┼Öednictv├şm ┼Öady legislativn├şch zm─Ťn, nav├şc s d┼»razem na prevenci zneu┼ż├şv├ín├ş zahrani─Źn├ş pracovn├ş s├şly.┬á

N├írodn├ş financov├ín├ş┬á

Centrum slu┼żeb pro dal┼í├ş vzd─Ťl├ív├ín├ş a zam─Ťstnanost (Jatkuvan oppimisen ja ty├Âllisyyden palvelukeskus) se zab├Żv├í anal├Żzou kompetenc├ş a pot┼Öeb trhu pr├íce pro pracovn├ş ┼żivot, financuje vzd─Ťl├ív├ín├ş a odbornou p┼Ö├şpravu lid├ş v produktivn├şm v─Ťku, rozv├şj├ş informa─Źn├ş, poradensk├ę a konzulta─Źn├ş slu┼żby, podporuje region├íln├ş a dal┼í├ş spolupr├íci a pod├şl├ş se na v├Żvoji bal├ş─Źku digit├íln├şch slu┼żeb pro dal┼í├ş vzd─Ťl├ív├ín├ş. Jako sou─Ź├íst sv├Żch slu┼żeb financuje odborn├í ┼íkolen├ş, vzd─Ťl├ív├ín├ş na univerzitn├ş ├║rovni, dopl┼łov├ín├ş profesn├şch titul┼» atd. Financovan├ę slu┼żby v oblasti dovednost├ş jsou pro ├║─Źastn├şky bezplatn├ę a jsou ur─Źeny p┼Öedev┼í├şm osob├ím, kter├ę jsou zam─Ťstnan├ę, a osob├ím, kter├ę nemaj├ş zam─Ťstn├ín├ş.

Sou─Ź├íst├ş pl├ínu obnovy a odolnosti (RRF) je reforma dal┼í├şho vzd─Ťl├ív├ín├ş v Centru slu┼żeb pro dal┼í├ş vzd─Ťl├ív├ín├ş a zam─Ťstnanost, kter├í m├í zlep┼íit mo┼żnosti zam─Ťstn├ív├ín├ş lid├ş v produktivn├şm v─Ťku rozv├şjen├şm jejich dovednost├ş a kompetenc├ş a podpo┼Öit dlouhodob├Ż r┼»stov├Ż potenci├íl podnik┼» a ┼żivotaschopnost region┼». Reforma sm─Ť┼Öuje k v─Ťt┼í├şmu souladu mezi nab├şdkou vzd─Ťl├ívac├şch kurz┼» a pot┼Öebami trhu pr├íce vytvo┼Öen├şm servisn├şho centra pro dal┼í├ş vzd─Ťl├ív├ín├ş a zam─Ťstnanost, kter├ę se zab├Żv├í vzd─Ťl├ívac├şmi programy rozv├şjej├şc├şmi digit├íln├ş transformaci, porozum─Ťn├şm nov├Żm zp┼»sob┼»m pr├íce a schopnost├ş ob─Źan┼» ovl├ídat nov├ę digit├íln├ş n├ístroje.

R┼»zn├ę mo┼żnosti financov├ín├ş jsou rovn─Ť┼ż k dispozici na platform─Ť pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta. Na tomto odkazu naleznete v├Ż─Źet za Finsko.┬á

ÔÜá Disclaimer: Text byl automaticky p┼Öelo┼żen z evropsk├ę platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu na┼íli chyby, obra┼ąte se, pros├şm, na digikoalice@npi.cz.