­čçź­čç« Dostupn├ę finan─Źn├ş prost┼Öedky ve Finsku

Autor: Lidija Kralj, Platforma pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta Publikov├íno: 22. srpna 2023 22.08.2023

Mo┼żnosti financov├ín├ş prohlubov├ín├ş dovednost├ş a zm─Ťny kvalifikace na podporu digit├íln├şch kompetenc├ş jednotlivc┼» a organizac├ş jsou k dispozici ve form─Ť p┼»j─Źek, grant┼» a finan─Źn├şch n├ístroj┼». V obdob├ş 2021ÔÇô2026 je v─Ťt┼íina ─Źinnost├ş v oblasti digit├íln├ş transformace financov├ína prost┼Öednictv├şm N├ístroje pro o┼żiven├ş a odolnost, ale tak├ę jako ─Źinnosti v grantov├Żch re┼żimech Horizontu, Erasmus+, ESI fond┼» a EHP. V├şce informac├ş naleznete na str├ínce finsk├ęho ministerstva hospod├í┼Östv├ş a zam─Ťstnanosti a na str├ínce Jatkuvan oppimisen ja ty├Âllisyyden palvelukeskus (St┼Öedisko slu┼żeb pro dal┼í├ş vzd─Ťl├ív├ín├ş a zam─Ťstnanost).┬á

Pl├ín pro o┼żiven├ş a odolnost 

Finsk├Ż pl├ín pro o┼żiven├ş a odolnost sest├ív├í z 39 investic a 18 reforem podporovan├Żch granty ve v├Ż┼íi 2,1 miliardy eur. 50 % pl├ínu bude podporovat c├şle v oblasti klimatu a 27 % pl├ínu podpo┼Ö├ş digit├íln├ş transformaci. Finsk├Ż pl├ín pro o┼żiven├ş a odolnost p┼Öid─Ťluje finan─Źn├ş prost┼Öedky na r┼»zn├ę iniciativy, kter├ę maj├ş usnadnit digit├íln├ş transformaci zem─Ť. Jedn├şm z aspekt┼» pl├ínu je investovat 50 milion┼» EUR do rozvoje vysokorychlostn├ş ┼íirokop├ísmov├ę infrastruktury ve Finsku. Pl├ín nav├şc poskytuje 85 milion┼» EUR na podporu projektu Digirail, jeho┼ż c├şlem je zav├ęst do roku 2040 evropsk├Ż syst├ęm ┼Ö├şzen├ş ┼żelezni─Źn├şho provozu na cel├ę vnitrost├ítn├ş ┼żelezni─Źn├ş s├şti. Tento projekt zahrnuje rovn─Ť┼ż z┼Ö├şzen├ş budouc├şho ┼żelezni─Źn├şho mobiln├şho komunika─Źn├şho syst├ęmu 4G a 5G. Pl├ín d├íle zahrnuje 100 milion┼» EUR na podporu digit├íln├şch inovac├ş ve slu┼żb├ích soci├íln├şho zabezpe─Źen├ş a zdravotn├ş p├ę─Źe, 46 milion┼» EUR na investice do pr┼»b─Ť┼żn├ęho u─Źen├ş a 25 milion┼» EUR na urychlen├ş v├Żvoje kl├ş─Źov├Żch technologi├ş, jako je mikroelektronika, 6G, um─Ťl├í inteligence a kvantov├í v├Żpo─Źetn├ş technika. Pl├ín nav├şc vy─Źle┼łuje 20 milion┼» EUR na zefektivn─Ťn├ş imigra─Źn├şch proces┼» zalo┼żen├Żch na pr├íci a vzd─Ťl├ív├ín├ş a usnadn─Ťn├ş n├íboru na mezin├írodn├ş ├║rovni. 

Projekty ÔÇ×digitalizaceÔÇť se zam─Ť┼Öuj├ş na oblasti, jako jsou:┬á

Cel├Ż pl├ín (v angli─Źtin─Ť) je k dispozici na tomto odkazu

Nap┼Ö├şklad platforma slu┼żeb Virtual Finland m├í pos├şlit konkurenceschopnost Finska usnadn─Ťn├şm poskytov├ín├ş digit├íln├şch slu┼żeb z ve┼Öejn├ęho i soukrom├ęho sektoru r┼»zn├Żm skupin├ím p┼Öich├ízej├şc├şm do Finska. Hlavn├şm c├şlem t├ęto investice je nab├şdnout jednotn├ę rozhran├ş pro slu┼żby lidem, kte┼Ö├ş by cht─Ťli bydlet ve Finsku, po─Ź├şnaje zam─Ťstnanci, kte┼Ö├ş migruj├ş do zem─Ť. C├şlem platformy slu┼żeb je pokr├Żt ┼íirokou ┼ík├ílu ve┼Öejn├Żch slu┼żeb, jako je digit├íln├ş identita, elektronick├ę bydli┼ít─Ť, a z├írove┼ł umo┼żnit podporu soukrom├Żch slu┼żeb, jako je komer─Źn├ş poji┼ít─Ťn├ş, bankovnictv├ş, ├║─Źetnictv├ş, finan─Źn├ş, pr├ívn├ş a dal┼í├ş souvisej├şc├ş slu┼żby. Na tento projekt byly z N├ístroje pro o┼żiven├ş a odolnost p┼Öid─Ťleny finan─Źn├ş prost┼Öedky v celkov├ę v├Ż┼íi 4 miliony EUR a Finsko projekt podporuje dal┼í├şmi 2 miliony EUR. 

C├şlem reformy digit├íln├ş infrastruktury pro imigra─Źn├ş procesy je p┼Öil├íkat mezin├írodn├ş talenty zjednodu┼íen├şm spr├ívn├şch postup┼» pro vy┼Öizov├ín├ş ┼ż├ídost├ş o povolen├ş k pobytu na z├íklad─Ť pr├íce a vzd─Ťl├ív├ín├ş. Budou podniknuty kroky k urychlen├ş procesu ud─Ťlov├ín├ş povolen├ş k pobytu na z├íklad─Ť pracovn├ş ─Źinnosti, usnadn─Ťn├ş vstupu student┼» a v├Żzkumn├Żch pracovn├şk┼» do Finska a pobytu ve Finsku a ke zlep┼íen├ş postaven├ş sez├│nn├şch pracovn├şk┼» pomoc├ş opat┼Öen├ş, jako jsou legislativn├ş zm─Ťny, s dodate─Źnou pozornost├ş v─Ťnovanou p┼Öedch├ízen├ş vyko┼Öis┼ąov├ín├ş zahrani─Źn├ş pracovn├ş s├şly. 

Vnitrost├ítn├ş financov├ín├ş 

St┼Öedisko slu┼żeb pro dal┼í├ş vzd─Ťl├ív├ín├ş a zam─Ťstnanost (Jatkuvan oppimisen ja ty├Âllisyyden palvelukeskus) analyzuje kompetence a pot┼Öeby trhu pr├íce v oblasti pracovn├şho ┼żivota, financuje vzd─Ťl├ív├ín├ş a odbornou p┼Ö├şpravu ur─Źenou lidem v produktivn├şm v─Ťku, rozv├şj├ş informa─Źn├ş, poradensk├ę a poradensk├ę slu┼żby, podporuje region├íln├ş a dal┼í├ş spolupr├íci a pod├şl├ş se na pr├íci na v├Żvoji bal├ş─Źku digit├íln├şch slu┼żeb pro pr┼»b─Ť┼żn├ę u─Źen├ş. V r├ímci sv├Żch slu┼żeb financuj├ş odbornou p┼Ö├şpravu, vysoko┼íkolsk├ę vzd─Ťl├ív├ín├ş, dokon─Źen├ş odborn├Żch diplom┼» atd. Financovan├ę slu┼żby v oblasti dovednost├ş jsou pro ├║─Źastn├şky bezplatn├ę a jsou zam─Ť┼Öeny p┼Öedev┼í├şm na zam─Ťstnan├ę osoby a osoby, kter├ę nepracuj├ş. 

V r├ímci N├ístroje pro o┼żiven├ş a odolnost je c├şlem reformy pr┼»b─Ť┼żn├ęho u─Źen├ş v centru slu┼żeb pro dal┼í├ş vzd─Ťl├ív├ín├ş a zam─Ťstnanost zlep┼íit pracovn├ş p┼Ö├şle┼żitosti osob v produktivn├şm v─Ťku rozv├şjen├şm jejich dovednost├ş a kompetenc├ş a podpo┼Öit dlouhodob├Ż r┼»stov├Ż potenci├íl podnik┼» a ┼żivotaschopnost region┼». C├şlem reformy je zv├Ż┼íit soulad mezi poskytov├ín├şm vzd─Ťl├ívac├şch kurz┼» a pot┼Öebami trhu pr├íce vytvo┼Öen├şm st┼Öediska slu┼żeb pro pr┼»b─Ť┼żn├ę vzd─Ťl├ív├ín├ş a zam─Ťstnanost, prov├íd─Ťn├şm program┼» odborn├ę p┼Ö├şpravy, kter├ę podporuj├ş digit├íln├ş transformaci, porozum─Ťn├ş nov├Żm zp┼»sob┼»m pr├íce a schopnosti ob─Źan┼» spravovat nov├ę digit├íln├ş n├ístroje.  

R┼»zn├ę mo┼żnosti financov├ín├ş jsou rovn─Ť┼ż k dispozici na platform─Ť pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta. Na tomto odkazu naleznete seznam Finska.┬á

ÔÜá Disclaimer: Text byl automaticky p┼Öelo┼żen z evropsk├ę platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu na┼íli chyby, obra┼ąte se, pros├şm, na digikoalice@npi.cz.