Dovednosti v oblasti kybernetické bezpečnosti ve Francii: Tři klíčoví aktéři spojí síly na podporu učení

Autor: Galina Misheva, Platforma pro digitální dovednosti a pracovní místa Publikováno: 19. dubna 2022 19.04.2022

Dne 24. března 2022 spojily PIX, ANSSI a Cybermalveillance.gouv.fr síly pro nové partnerství, jehož cílem je řešit dopad digitalizace na společnost, vzdělávání a pracovní sílu ve Francii.

Digitalizace ve všech oblastech ve Francii roste, digitální dovednosti však zaostávají: a spolupráce mezi hlavními francouzskými veřejnými vzdělávacími orgány má tuto situaci napravit. Pandemie COVID-19 v Evropě rovněž přinesla změny a zdůraznila naléhavou potřebu základních, střednědobých a pokročilých dovedností v oblasti kybernetické bezpečnosti v celé Evropě. Podle společnosti PIX je navíc 90 % kybernetických bezpečnostních incidentů ve Francii způsobeno lidskou chybou. Kybernetická bezpečnost je důležitější než kdy jindy: a vzdělávací systémy musí na tuto realitu reagovat a poskytnout občanům možnosti, jak v této oblasti ovládat pokročilé dovednosti.  

Spuštění online úložiště pro pedagogy a školitele ve Francii

PIX byl založen v roce 2016 jako nezisková veřejná organizace ve Francii, jejímž cílem je zlepšit digitální gramotnost po celém světě. Za sítí Pix stojí tým více než 70 mezinárodních odborníků, kteří pracují v oblasti digitálních dovedností a pracovních míst v různých oblastech. ANSSI, francouzská národní agentura pro bezpečnost informačních systémů, se připojila k Pix a Cybermalveillance.gouv.fr s podporou francouzského ministerstva školství, mládeže a sportu s cílem nabídnout praktické online úložiště pro zúčastněné strany v oblasti vzdělávání a odborné přípravy v oblasti digitálních dovedností a poskytnout přístup pedagogům a poskytovatelům odborné přípravy. 

Úložiště se zaměřuje na obecné téma kybernetické bezpečnosti: od osvědčených postupů po tipy a rady týkající se chování na internetu, používání digitálních nástrojů, osvědčených postupů při výuce a učení na internetu, povědomí o existujících hrozbách s cílem zapojit celou komunitu do postupů bezpečného internetu. 

Proč online úložiště dovedností v oblasti kybernetické bezpečnosti? 

Zástupci všech veřejných orgánů partnerství uvítali. Podle Aurélie Bauerové, vedoucí školicího střediska ISS v ANSSI, je kybernetická bezpečnost naléhavou a velkou výzvou, která úzce souvisí s digitalizací společnosti. Podle slov Jérôme notin, generálního ředitele společnosti Cybermalveillance.gouv.fr, je informovanost klíčová pro pochopení koncepcí bezpečnosti na internetu a jejich vývoje a nové úložiště nabízí učitelům a pedagogům způsob, jak využívat digitální zdroje a on-line nástroje k získávání znalostí. 

Dlouhodobé partnerství bude sdružovat odborné znalosti a podporovat vývoj a navrhování inovativních nástrojů digitálního vzdělávání pro lepší znalosti v oblasti kybernetické bezpečnosti pro všechny. Podle Benjamina Marteaua, ředitele společnosti Pix, je konečným cílem pomoci lidem dosáhnout pokroku a zvýšit gramotnost studentů, pracovníků a všech v oblasti kybernetické bezpečnosti ve Francii, což je aspekt, který rovněž přispívá k lepší digitální suverenitě. 

Přečtěte si více informací o iniciativě na oficiální stránce PIX

⚠ Disclaimer: Text byl automaticky přeložen z evropské platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu našli chyby, obraťte se, prosím, na digikoalice@npi.cz.