Dovednosti v oblasti kybernetické bezpečnosti ve Francii: 3 klíčové organizace spojily své síly a podporují vzdělávání

Autor: Galina Misheva, Platforma pro digitální dovednosti a pracovní místa Publikováno: 19. dubna 2022 19.04.2022

Dne 24. března 2022 spojily PIX, ANSSI a Cybermalveillance.gouv.fr spojily své síly v novém partnerství, které se zabývá dopadem digitalizace na společnost, vzdělávání a pracovní sílu ve Francii.

Digitalizace se ve Francii rozšiřuje do všech oblastí života, digitální dovednosti jsou však pozadu a spolupráce mezi hlavními francouzskými veřejnými vzdělávacími institucemi to má napravit. Změny přinesla také pandemie COVID-19 v Evropě, která zdůraznila naléhavou potřebu základních, středně pokročilých a pokročilých dovedností v oblasti kybernetické bezpečnosti v celé Evropě. Podle společnosti PIX navíc k 90 % incidentů v oblasti kybernetické bezpečnosti ve Francii dochází v důsledku lidské chyby. Kybernetická bezpečnost je aktuálnější než kdy jindy: a je nutné, aby vzdělávací systémy tuto skutečnost reflektovaly a nabídly občanům možnosti, jak zvládnout pokročilé dovednosti v této oblasti.

Spuštění online úložiště pro francouzské pedagogy a instruktory

Společnost Pix byla založena v roce 2016 jako francouzská nezisková veřejná organizace, s cílem zlepšit digitální gramotnost na celém světě. Za Pix stojí tým více než 70 mezinárodních odborníků, kteří se zabývají digitálními dovednostmi a pracovními místy v různých oblastech. ANSSI, francouzská Národní agentura pro bezpečnost informačních systémů, se s podporou francouzského Ministerstva národního vzdělávání, mládeže a sportu připojila k Pix a Cybermalveillance.gouv.fr, aby nabídla praktické online úložiště určené osobám zainteresovaným ve vzdělávání a odborné přípravě v oblasti digitálních dovedností a poskytla přístup pedagogům a lektorům.

Úložiště se zaměřuje na široké téma kybernetické bezpečnosti: od osvědčených postupů až po tipy a rady týkající se chování na internetu, používání digitálních nástrojů, osvědčených postupů při výuce a učení online, povědomí o existujících hrozbách, a snaží se získat celou komunitu pro bezpečné chování na internetu.

Proč online úložiště dovedností v oblasti kybernetické bezpečnosti?

Zástupci všech veřejných institucí partnerství uvítali. Podle Aurélie Bauerové, vedoucí školicího střediska ISS v ANSSI, je kybernetická bezpečnost naléhavou a velkou výzvou – a to ve velkém vztahu k digitalizaci společnosti. Podle slov Jérômea Notina, generálního ředitele portálu Cybermalveillance.gouv.fr, je informovanost klíčem k pochopení konceptů online bezpečnosti a jejich vývoje a nové úložiště nabízí učitelům a vychovatelům způsob, jak využít digitální zdroje a online nástroje k získávání znalostí. 

Dlouhodobé partnerství bude shromažďovat zkušenosti a podporovat vývoj a design inovativních digitálních vzdělávacích materiálů k prohloubení znalostí v oblasti kybernetické bezpečnosti u všech uživatelů. Podle Benjamina Marteaua, ředitele společnosti Pix, je hlavním cílem pomoci lidem dosáhnout úspěchu a posílit kyberbezpečnostní gramotnost studentů, zaměstnanců a všech obyvatel Francie, což je aspekt, který rovněž přispívá k větší digitální suverenitě.

Více informací o celé aktivitě najdete na oficiální stránce PIX

⚠ Disclaimer: Text byl automaticky přeložen z evropské platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu našli chyby, obraťte se, prosím, na digikoalice@npi.cz.