Evropský týden programování

Autor: Josef Dašek Publikováno: 30. července 2020 30.07.2020

Evropský týden programování neboli CodeWeek se zaměřuje na zviditelnění programování – ukázat mladým, dospělým i starším lidem, jak pomocí programování oživit myšlenky, demystifikovat tyto dovednosti a spojit motivované lidi, aby se učili. Letos proběhne 10. – 25. října.

Evropský týden programování

Kód je všude kolem nás. Při hraní počítačové hry, posílání e-mailů, sledování epizody The IT Crowd na Netflixu, dokonce i při pořizování selfie – všechny tyto aktivity by nebyly možné bez kódu. Vše vypadá tak jednoduše, ale tyto činnosti zahrnují spoustu složitých algoritmů a počítačoví vědci, vývojáři, softwaroví inženýři na nich tráví mnoho hodin práce.

A ještě více vzrušující je, když se dozvíte, co stojí za vašimi oblíbenými aplikacemi a realizujete své vlastní nápady pomocí programování. Proto se Evropský týden programování neboli CodeWeek zaměřuje na zviditelnění programování – ukázat mladým, dospělým i starším lidem, jak pomocí programování oživit myšlenky, demystifikovat tyto dovednosti a spojit motivované lidi, aby se učili.

Co je Evropský týden programování?

1. Proč záleží na programování

Pro začátečníky je programování zábavné a kreativní! Představte si, že jste umělec, vytvořte celoživotní dílo – máte co říct a chcete to ukázat světu. Váš počítač, tablet, telefon nebo jakékoli jiné zařízení, které používáte, je štětec a programovací jazyk, ve kterém píšete, je vaše barva. Odemkněte svou uměleckou mysl a začněte programovat.

Programování vás také naučí řešit problémy. Programovat znamená rozložit složité problémy na menší a říct počítači, jak je vyřešit. Stejně jako skládání hudby – pro vytvoření melodie musíte napsat notu za notou a tyto noty nemusí znamenat nic individuálně, ale když je budete hrát společně, vaše píseň ožije.

Důležitější je že, programování vám pomůže dosáhnout vašich akademických nebo profesionálních cílů. Řekněme, že jste mořský biolog nebo oceánograf a vaším úkolem je ochrana mořského života. Programování vám pomůže psát programy, které mohou sledovat ohrožené druhy a vědět o hrozbách, které jsou proti nim v předstihu. To je docela zajímavé, nemyslíte? Pravda je, že v dnešní době téměř neexistuje práce, kde by nebyly zapotřebí digitální dovednosti. Dávat žákům šanci se učit programování jim dává významnou výhodu jak z akademického a profesního hlediska, tak v každodenním životě. To z nich činí konkurenceschopnější a kvalifikovanější kandidáty na trhu práce.

2. Co je to Evropský týden programování?

Evropský týden programování je projekt, který propaguje kreativitu, řešení problémů a spolupráci prostřednictvím programování a dalších technických aktivit. Cílem je zvýšit přítomnost programování ve školních programech a zajistit, aby děti získaly potřebné digitální dovednosti. V loňském roce se Týdne programování zúčastnilo 4,2 milionu lidí v 80 zemích Evropy a dalších zemí a bylo zorganizováno přes 72 tis. akcí.

3. Proč byste se měli zapojit

Týden programováni je pro každého. Jste učitel, který chce do vaší třídy přinést inovace a chce připravit své žáky na digitální svět? Hledáte knihovníka k vytvoření nového digitálního katalogizačního systému? Máte zájem o programování, ale nevíte, kde začít? Nebo jste rodič hledající nápady, jaké aktivity je možné vyzkoušet s vašimi dětmi během letních prázdnin? Nebo dokonce prarodič, který chce posunout příběhy před spaním na další úroveň? V takovém případě zkuste třeba Scratch. Nebo jste prostě nadšenec, který miluje svět programování a chce být součástí velké iniciativy? Pak je Týden programování právě pro vás.

4. Kdy k tomu dojde?

Oficiálně se Evropský týden programování koná v říjnu, letos proběhne mezi 10. a 25. říjnem. Ať už je to jakkoli, každý týden může být týden programování a můžete si zaregistrovat akci zaměřenou na programování, a to kdykoliv během roku.

5. Pojmy, které byste měli znát

Programování

Programování označuje psaní přesné sady pokynů, kterým počítač může rozumět při provádění akce – vytvoření programovacího kódu počítače. Kódování je proto primární metodou umožňující vzájemnou komunikaci mezi lidmi a stroji.

Informatické myšlení

Informatické myšlení popisuje způsob, jak se dívat na problémy, abychom v nich viděli příležitost učit se a dokázali tyto problémové situace řešit či jim porozumět, a to nejen za užití počítače, ale i zcela bez užití digitálních technologií. Informatické myšlení není důležité pouze pro vývoj počítačových programů a porozumění programovacím jazykům, ale může být také použito k podpoře řešení problémů napříč všemi obory a sektory.

Ambasadoři Týdne programování

Ambasadoři Týdne programování jsou lidé, kteří jsou odpovědní za Týden programování na vnitrostátní úrovni. Jsou to lidé, na které se nejprve obrátíte, pokud máte nějaké dotazy. Zástupce vaší země najdete zde.

Učitelé lídři

Učitelé lídři Týdne programování jsou aktivní učitelé v komunitě, kteří mají s organizací aktivit mnoho zkušeností. Tito veteráni Týdne programování jsou ti, na které se učitelé obracejí ohledně osvědčených postupů a tipů, jak učit programování.