Financování pokročilých digitálních dovedností je na cestě!

Autor: Eleonora Censorii, Platforma pro digitální dovednosti a pracovní místa Publikováno: 14. října 2021 14.10.2021

Odborná příprava v oblasti pokročilých digitálních dovedností bude ústředním bodem nadcházejícího nového programu Digitální Evropa (DIGITAL), ambiciózního programu financování EU zaměřeného na zavádění digitálních technologií do podniků, občanů a orgánů veřejné správy.

Program DIGITAL se zaměřuje na podporu investic do superpočítačů, umělé inteligence, kybernetické bezpečnosti, pokročilých digitálních dovedností a zajištění širokého využívání digitálních kapacit v celém hospodářství a společnosti. Program posílí konkurenceschopnost Evropy a přispěje k zajištění technologické suverenity a přispěje k dosažení cílů digitální dekády. Aby EU umožnila úspěšné zavádění těchto technologií, potřebuje digitálně kvalifikovanou pracovní sílu a větší rezervoár digitálních talentů. 

Z tohoto důvodu je z celkového rozpočtu 7,5 miliardy EUR během sedmi let vyhrazeno 580 milionů EUR výhradně na podporu pokročilých digitálních dovedností. V nadcházejících týdnech budou zveřejněny výzvy k financování návrhu a realizace specializovaných programů pro budoucí odborníky v klíčových oblastech kapacit, jako jsou data a umělá inteligence, kybernetická bezpečnost, kvantová a vysoce výkonná výpočetní technika. 
Tyto výzvy jsou určeny konsorciím univerzit, podniků a center excelence s cílem podpořit průlomové inovace a vyškolit Evropany, aby dosáhli cíle digitální dekády, kterým je do roku 2030 20 milionů zaměstnaných odborníků na digitální oblast.

Jak uvedla vedoucí oddělení Fabrizia Beniniová GŘ CNECT během první prezentace výzvy během akce vedoucí k digitální dekádě začátkem letošního roku, „Evropa se musí stát světovým lídrem v oblasti odborné přípravy datových inženýrů, kvantových vědců a odborníků na kybernetickou bezpečnost“.

Jak se mohu zapojit?

Budeme Vám i nadále poskytovat aktuální informace o programu DIGITAL na této stránce a na našich kanálech sociálních médií. Informace o předchozích projektech, které byly financovány, najdete zde a po registraci na platformě budete moci najít partnery a navázat kontakt s dalšími organizacemi, které se chtějí přihlásit.

Tím, že se zaregistrujete do zpravodaje, nikdy neztratíte aktuální informace a důležité zdroje na téma, které vás zajímá. 

© Evropská komise

⚠ Disclaimer: Text byl automaticky přeložen z evropské platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu našli chyby, obraťte se, prosím, na digikoalice@npi.cz.