Hry zaměřené na programování – poutavé, dobrodružné i vzdělávací

Autor: DigiKoalice/CodeWeek Publikováno: 6. prosince 2023 06.12.2023

Tradiční metody výuky programování se mohou pro žáky často zdát málo inspirativní. Naštěstí integrace her do výuky kódování způsobila revoluci v učení, zaujala žáky a motivovala je k rozvoji klíčových dovedností v programování. 

CodeWeek se snaží přilákat všechny ke kódování zábavným způsobem. A v tomto duchu pojďme prozkoumat některé způsoby, jak začlenit hry do výuky programování pro děti!

Kurzy Základy počítačových věd od Code.org nabízejí studentům, kteří začínají na své programovací cestě, skvělou příležitost. Přetahováním bloků (podobně jako např. ve Scratchi) se studenti učí základy informatiky a zároveň vytvářejí své vlastní kresby a hry. Tento hravý přístup nejen zpřístupňuje kódování, ale také podporuje kreativitu, řešení problémů a logické myšlení.

Inspirativní inkluzivní učení

Dalším příkladem inspirativní praxe v gamifikaci programování je Minecraft, nesmírně populární hra s volným hraním, nabízí studentům jedinečné prostředí, kde se mohou učit programování. Minecraft Education představuje funkce speciálně navržené pro výukové prostředí a studentům umožňuje vytvářet a upravovat struktury a chování ve hře. Tato herní platforma inspiruje ke kreativnímu, inkluzivnímu učení prostřednictvím hry, což z ní činí ideální nástroj pro výuku různých předmětů, včetně STEM, kódování, historie, jazyka, umění a dalších. Využitím síly Minecraftu mohou pedagogové podporovat spolupráci, kritické myšlení a digitální gramotnost zábavným způsobem.

Code Combat je platforma, která kombinuje programovací cvičení s herním prostředím. Studenti se pouštějí do dobrodružství s kódováním, podporují aktivní učení a růst mysli. Kromě toho, s vlastním herním enginem a skriptovacím jazykemnavrženým pro začátečníky, Code Combat učí skutečné programovací jazyky jako Python, JavaScript a C++. Zapojením studentů prostřednictvím herních a interaktivních výzev je v naprostém souladu s vizí CodeWeeku učinit programování přístupné a zábavné pro všechny.

Zlepšení dovedností při řešení problémů

Začlenění her do výuky informatiky nabízí četné vzdělávací výhody. Hry poskytují praktický, interaktivní zážitek, který podporuje experimentování i hlubší porozumění konceptům kódování. Vytvoří také poutavé učební prostředí, které podporuje vnitřní motivaci a růst mysli. Výuka gamifikovaného kódování navíc zlepšuje dovednosti při řešení problémů, logické uvažování, kreativitu a spolupráci, které jsou v digitální éře nezbytné.
Hry změnily výuku programování, takže je pro děti přístupnější, poutavější a zábavnější. Využitím platforem, které zde uvádíme, mohou pedagogové upoutat zájem studentů a naučit  je programovat.