O příkladu

Charta DiversIT je třístupňovou certifikací, jejímž cílem je snížit rozdíly mezi ženami a muži v IT rolích. Slouží jako uznání úsilí společnosti o prosazování rovnosti žen a mužů v oblasti technologií a jako inspirace pro další politiky v oblasti rozmanitosti a začleňování.

Seznamte se s iniciátorem

Chartu DiversIT vypracovala odborná skupina CEPIS Women in ICT s cílem snížit rozdíly mezi ženami
a muži v rolích v oblasti IT a technologií. Jedná se o certifikaci, která prochází třemi úrovněmi dosaženého vzdělání: Bronzu, stříbro a zlato. Každá úroveň se zaměřuje na přilákání a udržení a žádá žadatele, aby představili své iniciativy a politiky zaměřené na zvýšení genderové rozmanitosti v profesích IKT.

  • Bronz je určen organizacím, které právě začínají na cestě k tomu, aby jejich technologické pracoviště bylo genderově vyváženější.
  • Žadatelé o stříbrnou úroveň již podnikli významné kroky směrem k rovnosti žen a mužů, přičemž budou realizovány a naplánovány interní a externí iniciativy. 
  • Zlatý certifikát se uděluje organizacím, které již nějakou dobu mezi prioritami (genderová) rovnost v oblasti technologií a které zavedly mnoho osvědčených postupů jak interně, tak externě. 

Posouzení osvědčení charty se provádí dvakrát ročně, přičemž osvědčení jsou vydávána v květnu a listopadu. 

Proč je tato iniciativa nezbytná?

Nedostatek žen v oblasti technologií je pro CEPIS již dlouhou dobu prioritou. Nemluvě o tom, že v současné době má téměř 50 % evropských podniků potíže s náborem pracovníků se správnými dovednostmi v oblasti IKT, zatímco (průměr EU) tvoří ženy méně než 20 % odborníků v oblasti IKT v Evropě. Výhody pro společnosti s různými vedoucími pracovníky jsou četné: mohou překonat ziskovost až o 48 %, rozmanité týmy zvyšují produktivitu a inovační potenciál a rovnost vytváří stabilní a specializovanou pracovní sílu

Zatímco pro přilákání žen k technickým profesím se dělá hodně práce, méně se dělá v stejně důležité oblasti setrvání. Důvody, proč ženy opouštějí technologickou kariéru, často souvisejí s nepříznivou kulturou na pracovišti a změnu musí řídit samotná pracoviště. DiversIT se proto rozhodl vypracovat iniciativu, která by pomohla motivovat pracoviště k tomu, aby usilovala o vytvoření pracovního prostředí, které by bylo atraktivní pro profesionálky

Kdo může z této iniciativy těžit?

Díky certifikaci DiversIT mají společnosti prospěch tím, že prokáží, že mají správné hodnoty a citlivosti, čímž přilákají kandidáty na vyšší úrovni, prokazují, že dodržují normy rozmanitosti na pracovišti, prokazují svůj soulad s cíli udržitelného rozvoje OSN, zejména s cílem udržitelného rozvoje č. 5: Dosáhnout rovnosti žen a mužů a posílit postavení všech žen a dívek.

Jejich pracoviště tak bude lepší a inkluzivnější a stane se součástí stále rostoucího mezinárodního společenství podniků s vědomím rozmanitosti. Kromě toho proces uplatňování Listiny slouží také jako zdroj nápadů pro více iniciativ a politik ke zvýšení rovnosti žen a mužů a mezinárodní tým pro posuzování na vysoké úrovni je vždy rád, že poskytuje individualizované pokyny. 

Listina je přínosem i pro ženy, které chtějí pracovat v oblasti technologií – díky tomu, že společnost je držitelem osvědčení Listiny, budou vědět, že má správné hodnoty a postupy, a proto budou povzbuzovány k tomu, aby se přihlásily.

Proč se jedná o příklad inspirativní praxe?

Chartu DiversIT lze snadno použít na jiné formy politiky rozmanitosti a začleňování – věk, rasa, sexuální orientace, schopnosti atd. V dlouhodobém horizontu bude charta DiversIT usilovat o zahrnutí všech forem rozmanitosti. Vzhledem k omezeným zdrojům se nyní zaměřují na ženy v oblasti technologií, neboť ženy jsou největším „náborem talentovaných pracovníků“ pro odstranění rozdílů v poptávce po dovednostech v oblasti informačních technologií. Charta plánuje posoudit více společností a rovněž stanovit pokyny pro další mezinárodní organizace, jak napodobit osvědčené postupy. Jejich cílem je rovněž mít ve všech evropských zemích velvyslance národní charty, a rozšířit tak jejich dosah i mimo země zastoupené v CEPIS.

AT DiversIT mají v úmyslu pokračovat v certifikaci společností v celé Evropě, které jsou částečně financovány z CEPIS, částečně z poplatků za vyměřování hrazených žadateli. Rovněž usilují o nalezení partnerských organizací v evropských zemích, které by sloužily jako „vyslanci“, zatímco již mají na Islandu jednu: prosazování Listiny a podpora společností ve své zemi, aby se ucházely o listinu. Jejich hodnotící tým jsou dobrovolníci; nejprve se při hodnocení spoléhají na dobrovolnickou práci, ale v budoucnu mohou zvážit placené hodnotitele.