O příkladu

Střední škola zemědělská a potravinářská v Klatovech má rozhodně k tématu Farma 4.0 co říci. Škola je v oblasti modernizace výuky v oblasti spolupráce IT a zemědělství na skvělé úrovni.

Střední škola nabízí ukázky robotického dojení, které si mohou v rámci praxe vyzkoušet na partnerských farmách. Výuka robotiky je součástí vzdělávacího programu. Zaměřuje se na Lego a Arduino. Dále škola využívá GPS lokátorů pro identifikaci a zaměření pozemků, již před několika lety pořídili profesionální GPS systém. Dále používá drony pro multispektrální analýzu pozemků. Již přes 100 let  v areálu školy slouží meteorologická stanice, ze které online čerpají studenti data.  V posledních měsících se intenzivně zabývají využitím IoT v síti LoRa pro analýzu klima ve třídě, pomocí CO2, teploty a vlhkosti.

Pro oblast datové analýzy si škola vybrala nástroj POWER BI od firmy Microsoft a je již několik let jedna ze tří škol v České republice – tzv. Microsoft Showcase school. Díky této úzké spolupráci má přístup k nejnovějším technologiím na světě. Power BI je naprostou světovou špičkou v oblasti business inteligence. Dále škola spolupracuje s lokální firmou SmartEdu s.r.o., která je členem Digikoalice a pomáhá s provozováním datového portálu http://data.maleskoly.info/, kde jsou k nalezení živé ukázky vizualizací.