O příkladu

Futures is Code je iniciativa organizovaná Národní digitální aliancí, bulharskou národní koalicí pro digitální dovednosti a pracovní místa, za pomoci týmu dobrovolníků a ve spolupráci s bulharským ministerstvem školství a regionálními obcemi. Jeho cílem je vytvořit vazby mezi odborníky z odvětví informačních a komunikačních technologií (IKT), digitálními odborníky a studenty středních škol s cílem zvýšit povědomí o vyhlídkách programování a informačních a komunikačních technologií obecně jako profesní dráhy.

Cílem kodexu „Budoucnost“, který byl zahájen v roce 2014, je vnést pohled na kódování a programování ve větší míře, vyvolat zájem o digitální odvětví a odstranit zjištěné stereotypy obklopující odvětví IKT (jako je myšlenka, že dovednosti v oblasti kódování a programování se obtížně rozvíjejí bez formálního vzdělávání). 

Iniciativa má podobu jednodenních workshopů, v nichž odborníci v oblasti informačních a komunikačních technologií stráví jeden den ve škole a vyučují třídu v oboru své odbornosti. Hlavní cílovou skupinou jsou odborníci na digitální oblast na jedné straně a studenti ve věku od 12 do 18 let (bez ohledu na jejich profil zaměření nebo specializaci). Dalším zaměřením na budoucnost jsou školy se zvláštním zaměřením na střední školy, které se specializují na humanitní vědy a předměty nesouvisející s matematikou, inženýrstvím nebo přírodními vědami. Workshopy se mohou konat i v neformálním prostředí, kde se studenti mohou cítit svobodně klást otázky, vyjadřovat obavy nebo zahájit osobní diskusi o zájmech
a ambicích s hostujícím odborníkem. Na internetových stránkách jsou k dispozici odkazy na iniciativu Evropský týden programování, které obsahují výukové materiály o digitálních dovednostech v bulharštině, jakož i další materiály přizpůsobené dětem a mladým lidem. Cílem iniciativy je rovněž zapojit rostoucí odvětví podnikání v oblasti IKT v Bulharsku tím, že povzbudí podniky, podniky a začínající podniky, aby se zapojily do neziskové iniciativy, a to podporou zaměstnanců, například nabídkou placené dopravy do školy a z ní, nebo počítá účast na programu do pracovního dne v organizačním kontextu. 

Navzdory růstu odvětví IKT v Bulharsku v posledních letech chybí v Bulharsku kvalifikovaní pedagogičtí pracovníci a učitelé v oblasti informačních technologií (IT) a vzdělávání v oblasti technologií a tato otázka je významnější ve venkovských oblastech a menších městech. Odborníkům na digitální oblast a IKT
a odborníkům, kteří mají zájem o účast, jsou poskytnuty pokyny a příklady, jak srozumitelně ilustrovat technologická témata, včetně nápadů na uspořádání interaktivnějšího typu workshopu, například tím, že studenti budou pracovat se společností Scratch, sledovat video na téma technologie nebo se dotýkat základní logiky programovacích jazyků, jako je HTML a CSS. Pilotní verze projektu se uskutečnila v roce 2014 v rámci činností vyvinutých v rámci Evropského týdne programování a byla vytvořena v rámci iniciativy s různými příznivci ze soukromého sektoru (Microsoft, SAP, Hack Bulgaria, Oracle) napříč různými verzemi.