O příkladu
První ročník Hackathonu Královéhradeckého kraje se konal v březnu 2019. Spolupořadatelem byla Fakulta informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové, hlavním partnerem hackathonu byla firma UNICORN a partnerem firma DERS. Soutěže se zúčastnilo třináct týmů z osmi středních škol Královéhradeckého kraje. Jejich úkolem bylo vytvořit webovou aplikaci, která využívá data zveřejněná na webových stránkách kraje.
V datových skladech kraje jsou kvanta zajímavých informací. Hodně z nich je přístupných pro strojové čtení jako takzvaná otevřená data přes krajský web a soutěž hackathon umožňuje tato data zajímavě kombinovat a uživatelsky zpřístupnit veřejnosti pomocí nově vzniklých aplikací.
Nejlépe si s úkolem poradil tým ze Střední průmyslové školy elektrotechniky a informačních technologií v Dobrušce. Vytvořil aplikaci mediFinder, pomocí které si uživatel může najít praktického lékaře či zubaře pomocí klíčových slov a dalších specifikací. Uživatel si také může vytvořit vlastní seznam lékařů a zubařů a mít tak všechny informace na jednom místě.
Jako druhou nejlepší vyhodnotila odborná porota práci žáků Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy z Jičína, kteří se zaměřili na aplikaci sloužící pro rychlé přivolání pomoci s názvem AIZA – Aplikace integrované záchrany. Aplikace zobrazuje všechny výjezdové stanice IZS a na základě aktuální polohy uživatele je schopna najít nejbližší vybranou stanici a vypočítat k ní trasu.
Na bronzové příčce se umístili mladí programátoři Střední školy zemědělské a potravinářské Klatovy se svou aplikací Emergency, která zpracovává data o lékařských a zubařských pohotovostech v regionu. V aplikaci si uživatel může nastavit svou polohu a zvolit, zda hledá dětského lékaře nebo lékaře pro dospělé. Poté, co si lékaře nebo stomatologa vybere, ukáže se mu telefonní kontakt, otevírací hodiny ordinace a aplikace nabídne možnost navigace na dané místo.