O příkladu

Projekt „Hodinový ajťák“ vznikl v roce 2014 na základě potřeb starších lidí, kteří navštěvovali počítačové kurzy. Mnozí z nich po skončení kurzu si nevěděli rady, protože většinou mají doma jiná zařízení. Vyhledávají pak pomoc hodinového ajťáka, se kterým společně řeší konkrétní potíže přímo na jejich zařízení. Výstupem setkání je nejen vyřešení konkrétního požadavku, ale i vysvětlení a sepsání postupu (manuálu). Služba Hodinový ajťák je proto vhodná i jako důležitý doplněk k počítačovým kurzům.

Na základě potřeb a zájmu o službu, byl v roce 2015 založen spolek Moudrá Sovička z.s., který se stal platformou pro spojení mladých a starších lidí při používání informačních technologií. Od začátku vzniku jsme individuálně pomohli více jak 1 000 starším lidem.

Služba „Hodinový ajťák“ je určena starším lidem, kteří se nemají na koho ve svém okolí obrátit, potřebují problém vyřešit přímo doma na jejich zařízení nebo se nemohou dopravit na kurz či do servisu (např. zdravotní důvody, omezená pohyblivost, velké zařízení). Stačí si zavolat na pomoc svého hodinového ajťáka, který přijede za nimi domů nebo na předem domluvené místo, vše trpělivě ukáže a vysvětlí, jak postupovat příště.

Ajťáci působí hlavně v Praze. Na základě doporučení nebo díky tomu, že se chtějí přidat i další ajťáci, se projekt rozšiřuje i do dalších měst. Jde např. Brno, Hradec Králové, Kladno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice a další města.