O p┼Ö├şkladu

IT Fitness test, kter├Ż vypracovala Slovensk├í asociace IT v r├ímci slovensk├ę digit├íln├ş n├írodn├ş koalice, poskytuje u┼żivatel┼»m spole─Źn├Ż zp┼»sob, jak posoudit ├║rove┼ł jejich digit├íln├şch dovednost├ş a znalost├ş
a porovnat jejich v├Żsledky s jejich v├Żsledky.

Test je k dispozici na dvou ├║rovn├şch obt├ş┼żnosti a p┼Öedstavuje test sebehodnocen├ş zam─Ť┼Öen├Ż p┼Öedev┼í├şm na studenty st┼Öedn├şch a vysok├Żch ┼íkol a ┼ż├íky a u─Źitele z├íkladn├şch ┼íkol, a to v souladu se zvl├í┼ítn├şm zam─Ť┼Öen├şm iniciativy na podporu rozvoje digit├íln├şch dovednost├ş ve vzd─Ťl├ív├ín├ş. Druh├í, pokro─Źilej┼í├ş ├║rove┼ł je ur─Źena student┼»m st┼Öedn├şch ┼íkol a univerzit, ale m┼»┼że b├Żt rovn─Ť┼ż zaj├şmav├í pro ka┼żd├ęho ob─Źana, kter├Ż m├í z├íjem o posouzen├ş ├║rovn─Ť sv├Żch digit├íln├şch dovednost├ş. Dosp─Ťl├ş se proto vyz├Żvaj├ş, aby se k druh├ęmu testu p┼Öiklonili a aby byli l├ępe p┼Öizp┼»sobeni ┼íirok├ę ve┼Öejnosti. V roce 2020 byli nejmlad┼í├şmi ├║─Źastn├şky testu IT Fitness dva rozhodci ve v─Ťku 7 let z Bratislavy ÔÇô a nejstar┼í├ş respondent byl 80 let. 

Test pro z├íkladn├ş ┼íkoly sest├ív├í z 20 ot├ízek (a 25 pro studenty st┼Öedn├şch/terci├írn├şch ┼íkol) v p─Ťti oblastech:

  • Internet.
  • Bezpe─Źnost a po─Ź├şta─Źov├ę syst├ęmy.
  • Slo┼żit├ę ├║koly.
  • Kancel├í┼Ösk├ę n├ístroje.
  • N├ístroje spolupr├íce a soci├íln├ş s├şt─Ť.

IT Fitness test umo┼ż┼łuje student┼»m posoudit jejich ├║rove┼ł digit├íln├şch dovednost├ş a z├şskat informace o oblastech, kter├ę je t┼Öeba zlep┼íit a kter├ę byly p┼Öi testu zji┼ít─Ťny, jako┼ż i informace o tom, jak jejich v├Żsledky srovn├ívaj├ş s celost├ítn├şm pr┼»m─Ťrem. Po ├║sp─Ť┼ín├ęm dokon─Źen├ş obdr┼ż├ş u┼żivatel├ę certifik├ít, kter├Ż lze sd├şlet se zam─Ťstnavateli. U─Źitel├ę maj├ş mo┼żnost otev┼Ö├şt virtu├íln├ş u─Źebnu pro sv├ę studenty, aby z├şskali v├Żsledky test┼» a vyu┼żili je k vypracov├ín├ş a vytv├í┼Öen├ş osnov odborn├ę p┼Ö├şpravy.

V roce 2020 se testovac├ş obdob├ş konalo od 4. kv─Ťtna 2020 do 31. ─Źervence 2020 s v├şce ne┼ż 22,300 ├║─Źastn├şky s t─Ťmito v├Żsledky: 

  • Test pro st┼Öedo┼íkolsk├ę a vysoko┼íkolsk├ę studenty dokon─Źilo 13,649 respondent┼» (n├ír┼»st o 2685 ve srovn├ín├ş s rokem 2019). Pr┼»m─Ťrn├í m├şra ├║sp─Ť┼ínosti ─Źinila 61,65 % (n├ír┼»st o 11,78 % ve srovn├ín├ş s rokem 2019). 
  • Testov├ín├ş na z├íkladn├şch ┼íkol├ích se z├║─Źastnilo 7246 ┼ż├ík┼» (sn├ş┼żen├ş o 6002 ve srovn├ín├ş s rokem 2019). Pr┼»m─Ťrn├í m├şra ├║sp─Ť┼ínosti v┼íak ─Źinila 64,98 % (n├ír┼»st o 13,36 % ve srovn├ín├ş s rokem 2019). Oba ukazatele jsou m├şrn─Ť nad pr┼»m─Ťrnou ├║rovn├ş kompetenc├ş v oblasti informa─Źn├şch technologi├ş na vnitrost├ítn├ş ├║rovni. 

V├Żsledky IT Fitness testu v roce 2020 byly lep┼í├ş ne┼ż v p┼Öedchoz├şm roce, co┼ż poukazuje na pozitivn├ş dopad pandemie na digit├íln├ş dovednosti ┼ż├ík┼» a rodi─Ź┼». Iniciativa dos├íhla zna─Źn├ęho dopadu s v├şce ne┼ż 200,000 ├║─Źastn├şky v prvn├şch osmi letech sv├ę existence. V roce 2021 se na iniciativ─Ť se┼ílo v├şce ne┼ż 30,000 ├║─Źastn├şk┼». Je snadno ┼ík├ílovateln├Ż jako n├ístroj sebehodnocen├ş, kter├Ż je dostupn├Ż a p┼Ö├şstupn├Ż on-line pro ka┼żd├ęho, co┼ż je aspekt, kter├Ż se odr├í┼ż├ş ve zv├Ż┼íen├ęm po─Źtu sestavovan├Żch test┼» u student┼» vysok├Żch ┼íkol a univerzit a ve zv├Ż┼íen├ęm po─Źtu instituc├ş terci├írn├şho/sekund├írn├şho vzd─Ťl├ív├ín├ş, kter├ę se ka┼żdoro─Źn─Ť ├║─Źastn├ş. Test je opakovan─Ť dostupn├Ż pro vzd─Ťl├ívac├ş ├║─Źely po skon─Źen├ş ofici├íln├şho testovac├şho obdob├ş, co┼ż p┼Öisp├şv├í k replikovatelnosti iniciativy.