O příkladu

Každý třetí český senior alespoň občas navštíví internet. A není divu! Je to skvělé místo. Pomáhá zůstat v kontaktu s rodinou a přáteli. Zvyšuje informovanost. Může usnadnit nakupování. Je to neomezený zdroj inspirace, zábavy a vzdělávání. Na internetu se však zabydleli také internetoví padouši. Při svých pokusech často spoléhají na nebezpečné e-mailové zprávy, které rozesílají. A používají mnoho triků.

Proto jsme jako Národní úřád pro kybernetickou a informační bezpečnost připravili pomůcku SENIOR, se kterou jejich snahu můžete zmařit.

Pomůcka SENIOR vám usnadní rozpoznávání nebezpečných zpráv a triků internetových padouchů. Je pojmenována akronymem, který vychází ze slov: „Soubory“, „Emoce“, „Nátlak“, „Instrukce“, „Odkazy“ a „Reputace“. Internetoví padouši tyto prvky totiž rádi zneužívají. Počáteční písmena jednotlivých prvků také společně vytváří slovo SENIOR, takže i samotný název slouží jako paměťová pomůcka. Princip pomůcky je založený na šesti snadných otázkách, které budou vaším kompasem do bezpečí. Nepodceňujte vlastní důležitost. Věřte, že i vy se můžete stát cílem internetových padouchů.

„S“ jako „soubory“

Je ke zprávě přiložený soubor, který máte stáhnout a otevřít? Pokud vám přišla zpráva, ke které je přiložený soubor, zpozorněte.

„E“ jako „emoce“

Vzbuzuje zpráva emoce jako strach, překvapení nebo zvědavost? Pokud vám přišla zpráva, která vás vyděsila, rozčílila, nebo vyvolala vaši zvědavost, zpozorněte.

„N“ jako „nátlak“

Snaží se vás zpráva dostat pod tlak a do časové tísně? Pokud vám přišla zpráva, která vzbuzuje pocit časové tísně a vyzývá k okamžité akci (odpovědi, přihlášení nebo třeba provedení platby), zpozorněte.

„I“ jako „instrukce“

Poskytuje zpráva konkrétní instrukce a návody, které máte vykonat? Pokud vám přišla návodná zpráva s instrukcemi, zpozorněte.

„O“ jako „odkazy“

Je ve zprávě odkaz, kterému máte věnovat pozornost? Pokud vám přišla zpráva s odkazem, který máte otevřít, zpozorněte.

„R“ jako „reputace“

Posílá zprávu autoritativní instituce nebo osoba? Pokud vám přišla zpráva, která působí autorita­tivně, zpozorněte.

Podívejte se na příklady zachycené v inter­netové síti.

Stránka hoax.cz sbírá a vystavuje podvodné zprávy, které po internetu kolují. Samozřejmě není možné zachytit všechny. Ale snaží se upozorňovat alespoň na ty nejvíce rozšířené. Doporučujeme se podívat, jak takové zprávy vypadají, abyste je dokázali lépe rozpoznat ve své e-mailové schránce.

Než půjdete, máme pro vás ještě něco na cestu.

Prošli jste si celý obsah. Abychom vám ulehčili práci s podezře­lými e-maily, připravili jsme také tahák do kapsy. Shrnuje vše důležité. Tahák si můžete stáhnout, a pokud máte možnost, tak vytisknout a mít ho stále na očích, třeba nalepený na lednici.

Náročnějším a pokroči­lejším z vás nabízíme náš veřejně dostupný on-line kurz, na který máme velmi pěkné recenze. Získáte tam další praktické tipy a doporu­čení, například k péči o hesla, stahování aplikací nebo pro využívání wi-fi sítí.