O příkladu

Každý třetí český senior alespoň občas navštíví internet. A není divu! Je to skvělé místo. Pomáhá zůstat v kontaktu s rodinou a přáteli. Zvyšuje informovanost. Může usnadnit nakupování. Je to neomezený zdroj inspirace, zábavy a vzdělávání. Na internetu se však zabydleli také internetoví padouši. Při svých pokusech často spoléhají na nebezpečné e-mailové zprávy, které rozesílají. A používají mnoho triků.

Proto jsme jako Národní úřád pro kybernetickou a informační bezpečnost připravili pomůcku SENIOR, se kterou jejich snahu můžete zmařit.

Pomůcka SENIOR vám usnadní rozpoznávání nebezpečných zpráv a triků internetových padouchů. Je pojmenována akronymem, který vychází ze slov: „Soubory“, „Emoce“, „Nátlak“, „Instrukce“, „Odkazy“ a „Reputace“. Internetoví padouši tyto prvky totiž rádi zneužívají. Počáteční písmena jednotlivých prvků také společně vytváří slovo SENIOR, takže i samotný název slouží jako paměťová pomůcka. Princip pomůcky je založený na šesti snadných otázkách, které budou vaším kompasem do bezpečí. Nepodceňujte vlastní důležitost. Věřte, že i vy se můžete stát cílem internetových padouchů.