O příkladu

CoderDojo je celosvětové hnutí založené na programovacích klubech pro mladé lidi od 7 do 17 let. V těchto klubech se děti a mladí lidé za pomoci mentorů vzdělaných v oblasti IT učí, jak například postavit webové stránky, vytvořit mobilní aplikaci, naprogramovat aplikaci atd. Celý projekt je postaven na práci dobrovolníků a navštěvování klubů je pro děti vždy zdarma.

Dobrovolníci se vstupem do CoderDojo zavazují k tomu, že pro děti připraví příjemné a inspirativní prostředí, že je budou motivovat k projektové práci, vzájemné pomoci a budovat v nich i komunikační dovednosti. CoderDojo je komunitním projektem, který podporuje zapojení i rodičů dětí. Komunita se buduje okolo klubů na lokální úrovni, ale všichni dobrovolníci jsou elektronicky v kontaktu a předávají si zkušenosti i na celostátních setkání. Podobné je to i na mezinárodní úrovni, kdy členové CoderDojo mají možnost účastnit se velkých konferencí.

Svůj původ má CoderDojo v Irsku, odkud se (od roku 2011) dodnes rozšířilo do více než 95 zemí světa.

CoderDojo v České republice

Myšlenku vzniku CoderDojo do České republiky přivedl europoslanec Luděk Niedermayer, který se zároveň stal jeho ambasadorem. V současnosti je zapojeno 12 klubů (v jazyce CoderDojo se právě jim říká „dojo“), konkrétně v Praze (na Vysoké škole ekonomické a v Data4You), Mostě, Náchodě (Jazykové centrum Link a Základní škola Náchod), Ústí nad Labem, Frýdku-Místku, Olomouci, Brně, Úsově, Ostravě a Vsetíně. Navštěvuje je přes 180 dětí a s organizací pomáhá více než 25 dobrovolníků. Bezpečné a příjemné prostředí, kde se děti mohou učit, je pro vznik a fungování klubů rozhodující. V České republice se kluby scházejí na základních, vysokých i jazykových školách, v knihovnách i v soukromých firmách. Někde se děti učí v učebnách IT, ale jinde jim stačí pár stolů, připojení na wifi a zásuvky. CoderDojo je komunita malých i velkých počítačových nadšenců, kteří jsou ochotni trávit svůj volný čas dobrovolnictvím a pomáhat tak budoucí generaci lépe pochopit, jak výpočetní technika pracuje. Spolek CoderDojo Česká republika byl založen v únoru 2019.

Aktivity CoderDojo Česká republika

Česká komunita je oproti jiným evropským ještě malá, ale i tak se snaží využívat všechny příležitosti, které se díky mezinárodnímu aspektu projektu nabízejí. A nejde jen o vyměňování zkušeností a výukových materiálů s kolegy z ciziny, ale české kluby se zúčastnily již i několika zahraničních zájezdů. Mezinárodní CoderDojo totiž pořádá každoroční konference, na které přijíždějí tisíce malých i velkých počítačových expertů. Na takovéto akce mezinárodní organizace poskytuje finanční příspěvky, díky nimž se v minulosti podívalo např. CoderDojo Frýdek Místek do Bruselu na akci EU Dojo, CoderDojo Ústí nad Labem na konferenci do irského města Kilkenny a CoderDojo Náchod na konferenci Coolest Project v irském Dublinu. Dobrovolníci mají také možnost zúčastnit se na pozvání europoslance Luďka Niedermayera poznávacího zájezdu do sídla Evropského parlamentu ve Štrasburku. V Česku pravidelně pořádáme celodenní setkání pro děti i dobrovolníky, plné workshopů a přednášek, které nazýváme DojoCon. Letos se setkání mělo uskutečnit na jaře v Praze na VŠE jako před 2 roky, ale kvůli koronavirové pandemie muselo být zrušeno. Uskuteční se alespoň v modifikované podobě online koncem října.. Loni se setkání uskutečnilo v Olomouci.