O příkladu

Jedinečný interaktivní projekt, který představí studentům českých škol netradiční cestou pomocí pojízdné laboratoře technologie současnosti a budoucnosti.

ŠKODA AUTO vám přiváží interaktivní projekt, díky kterému budou žáci osmých a devátých tříd základních škol moci nahlédnout do zázemí jedné z největších automobilek ve střední Evropě. Takzvaná mobilní laboratoř ŠKODA AUTO EDU.LAB je představena vybraným základním školám v okolí Mladé Boleslavi, Kvasin a Vrchlabí.

Díky projektu studenti získají povědomí o moderních technologiích jako robotika, umělá inteligence, 3D tisk, virtuální realita nebo termovize, se kterými by při normální výuce jen těžko přišli do styku.

Nabízíme netradiční zážitek a poznání moderních technologií, který je pro žáky základních škol zcela zdarma. Přijedeme do vašeho města, do blízkosti vaší školy. Naším cílem je zaujmout nejenom žáky se zájmem o technické obory, ale také ty, kteří se doposud o moderní technologie nezajímali.

Mobilní laboratoř využívá jako své zázemí plně automatizovaný návěs BEST TRAILER, který patří v současnosti mezi nejmodernější mobilní řešení pro prezentaci firem a institucí. Systém rozložitelné, kryté prezentační plochy, umožňuje rychlý a efektivní způsob instalace. Vnitřní plocha pak po rozložení nabízí až 62m2 plně klimatizovaného prostoru.

Přihlaste svojí školu

Projekt EDU.LAB je nabízen všem základním a středním školám v celé ČR. Neváhejte a přihlaste svojí školu, společně rozhýbáme technické vzdělávání v ČR. Primární cílovou skupinou jsou žáci osmých a devátých tříd, ale cílíme i na střední školy a širokou veřejnost.

Za 3 roky navštívíme všechny kraje po celé ČR. Nahlédněte do kalendáře, kdy budeme i ve vašem městě, a přijďte nás navštívit v čase určeném veřejnosti. Nebo si zarezervujte bezplatnou prohlídku pro vaši školu a společně s vašimi studenty objevte, jaké technologie se reálně vyskytují a používají při výrobě elektromobilů.

V případě, že vaše krajské město nenaleznete v seznamu, kontaktujte nás na emailu: info@skodaauto-edulab.cz.

Technologie EDU.Lab
Plánování / kreativita

Umělá inteligence (AI) se dnes již běžně používá při plánování výroby vozu, jeho výrobě, ale je aplikována i ve voze samotném. Novinka na poli AI ChatGPT nám je schopná napsat textové popisy, ale můžeme si s ní i chatovat a nechat si od ní poradit se svým problémem nebo nám naprogramuje jednoduchý kód.

Když nám dochází kreativní nápady, můžeme si nechat pomoci od Dall-E. Tato AI nám je schopná na základě napsaného textu generovat různé obrázky včetně návrhů interiéru kanceláří dle našich požadavků.

Týmová spolupráce

Každý musí mít možnost komunikovat s každým a zároveň vědět, co se děje na jiných odděleních. Jak bude tento způsob komunikace probíhat v budoucnosti a jak bude vypadat školení zaměstnanců?

V budoucnosti se budou pravděpodobně téměř všichni zaměstnanci školit ve virtuální realitě. Již dnes se tato technologie používá, protože u ní není riziko poškození reálných součástí a často je i rychlejší a názornější. U nás si ji budete moci vyzkoušet na aplikaci, která vás bude učit například lakovat vozidlo.

Průmysl 4.0

Bezpečnost zaměstnanců je pro firmy klíčová. V dnešní době vídáme „hloupá“ robotická pracoviště zavřená v kleci. Proč? Protože robotická ramena nejsou schopna vnímat své okolí a v případě vstupu operátora do jejich pracovního prostoru by mu mohly ublížit. Díky pokroku se ale čím dál častěji ve firmách objevují tzv. kolaborativní roboty, které v kleci již být zavřené nemusí. Jsou schopné vnímat své okolí a v případě kolize s člověkem se zastaví a neohrozí ho. U nás se studenti dozví, kde se tyto roboty v praxi používají.

Prototyp

V rámci výrobního procesu si občas musíme pomoci 3D tiskem a následnou zkouškou vytištěného prototypu. 3D tisk je technologie, která se ve firmách používá čím dál častěji. Ve Škoda Auto můžeme narazit na tiskovou farmu 3D tiskáren od PRUSA RESEARCH, které tvoří plastové přípravky, prototypy atd. Fakulta strojní ČVUT má dokonce vlastní metalické 3D tiskárny a její odborníci ve spolupráci se Škoda Auto vytvářeli již mnoho kovových výtisků. Ideálním příkladem je konformní chlazení, které nebylo možné takto kvalitně jinou technologií vytvořit.

Díky 3D tisku je také možné znovu vytvořit již existující součásti s podstatně nižšími náklady. Jak ale vytvořit potřebný 3D model? Jednou z možností je součást naměřit a pracně vymodelovat. Dnes je ale možné součást oscanovat 3D scannerem, který vám ulehčí spoustu práce.

Kyberbezpečnost

Kyberbezpečnost se v dnešním propojeném světě stává stále důležitější. U nás si budete moci načíst QR kód, pomocí kterého zjistíte, co všechno dokážeme o vás a vašem zařízení zjistit. Dále si budou studenti moci vyzkoušet, jak umělá inteligence dokáže sbírat a vyhodnocovat data o nich i bez jejich souhlasu. Například při zpracování kamerového záznamu je možné odhadnout váš věk, pohlaví, výšku, váhu nebo například kolik % času jste dávali při přednášce ve škole pozor. V edukačním kamionu je pro vás připravena malá ukázka těchto schopností.

Enyaq iV

O elektromobilitě se mluví stále častěji a vše naznačuje tomu, že se s elektromobily v budoucnu budeme na silnicích setkávat stále častěji. U elektromobilu Enyaq iV se studenti dozví více informací o této přicházející změně. Povíme jim například o výzvách, kterým musí elektromobilita čelit, jako je hmotnost, životnost anebo také bezpečnost baterie. Důležité je si uvědomit, že ne všechny výzvy se nachází přímo v elektromobilu, ale i mimo něj. Jednou z takových velmi důležitých výzev je například vybudování potřebné infrastruktury.

Trenažér

Ve venkovní expozici si studenti budou moci sednou na kolo a vyzkoušet si, kolik energie dokáží ze sebe vydat. Díky tomu si budou moci představit, jak obrovské proudy a výkony jsou potřeba k přenosu energie.

Přemýšleli jste třeba nad tím, proč jsou na rychlodobíjecích stanicích tak tlusté kabely, nebo proč je nabíjení střídavým proudem pomalejší, než nabíjení stejnosměrným proudem?

Více o technologiích projektu zde: https://skodaauto-edulab.cz/technologie/.