IT Fitness test 2022 spuštěn!

Autor: Internetový institut Publikováno: 5. května 2022 05.05.2022

Celorepublikový bezplatný test digitálních dovedností je zpět v ČR. Poprvé v historii je navíc dostupný v 5 jazycích a zapojují se do něj všechny země V4.

IT Fitness test 2022 je zaměřený především na studenty základních a středních škol, aby si uvědomili svou připravenost na další studium nebo zaměstnání. Je však vhodný i pro učitele všech typů škol a ročníků. Obsah testu se skládá z pěti oblastí (1) internet, (2) bezpečnost a počítačové systémy, (3) nástroje pro spolupráci a sociální sítě, (4) kancelářské nástroje, (5) řešení složitých úkolů. 

Cílem IT Fitness testu je doplnit školní vzdělání a zmapovat úroveň IT dovedností jak žáků, tak učitelů v oblasti informatiky a využívání informací. Test je interaktivní, zábavný a vyzývá k práci s internetem a zdroji na něm. Testuje tak opravdu dovednosti, ne znalosti. 

Test však rozhodně není jen pro studenty a učitele. Otestovat se může opravdu každý, což dokazuje i vytvoření zvláštního testovacího rozhraní pro státní a veřejné organizace, soukromé firmy nebo vzdělávací instituce. Test tak mohou organizace využít pro interní vzdělávání zaměstnanců. Každá zapojená organizace tak bude mít přístup k cenný datům, díky kterým bude moci vyhodnotit úroveň digitálních dovedností svých zaměstnanců.

V České republice je test pod taktovkou Internetového institutu

Unikátností letošního ročníku IT Fitness testu je fakt, že vzniká ve spolupráci s kolegy ze všech zemí Visegrádské skupiny Visegrádské skupiny, tedy Slovenska, Maďarska a Polska. Mezinárodnímu autorskému týmu se tak po několika měsících příprav povedlo připravit a přeložit IT Fitness test do 5 jazyků. Společně s českými IT odborníky, učiteli a akademickými pracovníky se na organizaci a nasazení IT Fitness testu 2022 V4 podíleli členové Cyfrowa Polska, maďarské IT asociaci Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége a IT Asociácie Slovenska. 

Projekt je spolufinancován vládami Česka, Maďarska, Polska a Slovenska prostřednictvím Visegrádských grantů od Mezinárodního Visegrádského fondu. Posláním fondu je prosazovat myšlenky udržitelné regionální spolupráce ve střední Evropě. 

Hlavním partnerem IT Fitness testu 2022 je společnost Microsoft Česká republika a Slovensko.

Záštitu nad testem převzalo MŠMT.