Komise přijala návrh k zahájení Evropského roku dovedností

Autor: Matteo Mirigliano, Platforma pro digitální dovednosti a pracovní místa Publikováno: 14. října 2022 14.10.2022

V návaznosti na prohlášení předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové v jejím projevu o stavu Unie v roce 2022 přijala Komise návrh, aby se rok 2023 oficiálně stal Evropským rokem dovedností.  

Zelená a digitální transformace otevírají Evropanům a hospodářství EU nové příležitosti. Proto je nezbytné umožnit všem Evropanům osvojit si znalosti a dovednosti, které jsou nezbytné pro budoucnost, a to jak v práci, tak v každodenním životě.

Přesto dnes více než 75 % podniků v EU uvádí, že je obtížné najít zaměstnance s potřebnou kvalifikací, a podle nejnovějších údajů Eurostatu se pravidelně vzdělává pouze 37 % dospělých. Z nejnovějších údajů DESI 2022 rovněž vyplývá, že každá třetí osoba zaměstnaná v Evropě nemá dostatečné znalosti základních digitálních dovedností.

V zájmu překonání všeobecného nedostatku dovedností v Evropě navrhla Komise obohatit celoživotní učení pomocí Evropského roku dovedností, a to ve spolupráci s Evropským parlamentem, členskými státy, sociálními partnery, veřejnými a soukromými službami zaměstnanosti, obchodními a průmyslovými komorami, poskytovateli vzdělávání a odborné přípravy, jakož i pracovníky a podniky. V tomto ohledu Komise konkrétně navrhuje:

K naplnění těchto cílů bude Komise rozvíjet možnosti rozšiřování a zvyšování kvalifikace tím, že bude upozorňovat na příslušné aktivity EU a možnosti financování, aby podpořila jejich přijetí, uplatňování a realizaci v praxi.

Výkonná místopředsedkyně Evropské komise pro program “Evropa připravená na digitální věk” Margrethe Vestagerová k této snaze uvedla:

“Pokud chceme s technologiemi dělat to, co chceme, jsou digitální dovednosti nezbytné. Zvládání digitálního života – jako je placení účtů, žádost o parkovací povolení atd. – vyžaduje od nás jako občanů znalosti. Vytvořit díky technologiím společenská řešení, která nám pomohou v každodenním životě, vyžaduje odborné znalosti. Rozhodli jsme se pro cíle, nyní je čas začít jednat. Evropský rok dovedností nám pomůže zaměřit naše úsilí na to, abychom lidem umožnili učit se.”

© Evropská unie 2022, audiovizuální služba EK

⚠ Disclaimer: Text byl automaticky přeložen z evropské platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu našli chyby, obraťte se, prosím, na digikoalice@npi.cz.