Komise zahajuje veřejnou konzultaci o tzv. microcredentials pro celoživotní učení a uplatnění na trhu práce

Autor: Diem Tran, Platforma pro digitální dovednosti a pracovní místa Publikováno: 28. května 2021 28.05.2021

Evropská komise zahájila veřejnou konzultaci o evropském přístupu k tzv. microcredentials pro celoživotní učení a uplatnění na trhu práce, která potrvá 12 týdnů.

Tato společná iniciativa vedená Mariyou Gabrielovou, komisařkou pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež, a Nicolasem Schmitem, komisařem pro oblast zaměstnanosti a sociálních práv, bude zaměřena na rozvoj vysoce kvalitních krátkodobých vzdělávacích kurzů, které vedou k udělení tzv. microcredentials. Vytvoření evropského konceptu umožní podstatně větší nabídku vzdělávacích možností v celém regionu, čímž se celoživotní vzdělávání stane prakticky běžnou normou.

Komisařka Gabrielová zdůraznila, že vzdělávací kurzy by měly být “flexibilní, modulární a přístupné každému, kdo chce rozvíjet své schopnosti”, aby se přizpůsobily potřebám jednotlivců a celoživotní vzdělávání se stalo realitou. Komisař Schmit dodal, že “vzhledem k tomu, že členské státy usilují o splnění cíle 60 % dospělých, kteří se ročně vzdělávají, stanoveného v akčním plánu evropského pilíře sociálních práv, je třeba, aby se vzdělávání co nejvíce orientovalo na potřeby občanů”. To je zásadní pro to, aby byly vzdělávací nabídky Evropanům přístupné a užitečné a aby se zaručilo, že budou uznávány na celém evropském trhu.

Občané v celé Evropě stále častěji potřebují doplňovat své znalosti, dovednosti a kompetence, aby mohli naplnit rozdíly mezi dosaženým vzděláním a potřebami neustále se vyvíjející společnosti a trhu práce. Krátké a flexibilní vzdělávací kurzy nabízené různými veřejnými a soukromými subjekty se v Evropě rychle rozvíjejí v návaznosti na potřebu forem vzdělávání a odborné přípravy zaměřených na studenta. Tímto způsobem můžeme vyhovět potřebám trhu i uživatelů, a zajistit tak další rozvoj celoživotního učení a inovací.

Veřejná konzultace bude probíhat do 13. července 2021 ve 23:59 (SELČ).

© Evropská unie, 2020

⚠ Disclaimer: Text byl automaticky přeložen z evropské platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu našli chyby, obraťte se, prosím, na digikoalice@npi.cz.