Které evropské země jsou na tom nejlépe s digitálními dovednostmi?

Autor: Niamh Thornton, Platforma pro digitální dovednosti a pracovní místa Publikováno: 6. května 2022 06.05.2022

Z nových údajů Eurostatu vyplývá, že více než polovina lidí v Evropské unii měla v roce 2021 alespoň základní digitální dovednosti. Podle údajů dosáhly nejvyššího skóre Nizozemsko, Finsko a Irsko, zatímco nejnižší skóre měly Rumunsko, Bulharsko a Polsko. Cílem iniciativy aliance EDISON Světového ekonomického fóra je podpořit 1 miliardu lidí na celém světě, aby prostřednictvím digitálního začleněňování získali potřebné digitální dovednosti. 

Evropská unie měří základní digitální dovednosti, jako je čtení internetových zpravodajských stránek, zasílání rychlých zpráv, používání softwaru pro zpracování textu nebo správa přístupu k osobním údajům ve všech 27 členských státech. 

Jak uvádí Eurostat, ze všech osob ve věku 16–74 let v EU v roce 2021 má více než polovina (54 %) „alespoň základní celkové digitální dovednosti“. To znamená, že vědí, jak vykonávat alespoň jednu z činností souvisejících s každou z těchto pěti oblastí: dovednosti v oblasti informační a datové gramotnosti, komunikační dovednosti a dovednosti v oblasti spolupráce, dovednosti v oblasti tvorby digitálního obsahu, dovednosti v oblasti bezpečnosti a schopnost řešit problémy. 

© Eurostat

⚠ Disclaimer: Text byl automaticky přeložen z evropské platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu našli chyby, obraťte se, prosím, na digikoalice@npi.cz.