O kurzu

„Data Literacy – Co je to a proč je důležitá?“ je on-line kurz několika předních univerzit, který je součástí aliance 4EU+ v Evropě: Kodaňská univerzita, Varšavská univerzita, Univerzita v Miláně, Sorbonneská univerzita a Univerzita Karlova v Praze. Tento financovaný z programu Evropské unie Erasmus+ poskytuje dobrý přehled hlavních zásad, na nichž je založena datová gramotnost, a toho, co to znamená v praxi. 

Celý kurz lze absolvovat za méně než 15 hodin. Je vhodný pro absolutní začátečníky v oblasti datové vědy, včetně těch, kteří se zajímají o datovou gramotnost a její dopad na společnosti založené na datech. 

Témata a cíle 

Zkoumá téma dat – ať už se jedná o data, která vytváříme, uchováváme nebo sdílíme, a jak ovlivňuje naše hodnoty a předpoklady, aby ilustroval význam datové gramotnosti v dnešním světě. Témata se týkají příležitostí, ale také výzev, které data přinášejí ve třech perspektivách (moduly): údaje v osobním životě, údaje ve společnosti a údaje při tvorbě znalostí. 

Váš život jako údaj: tento modul oddělá Google a další internetové služby, platformy a databáze sociálních médií a údaje, které tyto subjekty mají o našich zvyklostech a chování na internetu. Zabývá se společnými hrozbami, jako je sledování uživatelů nebo shromažďování informací a právní rámec, který existuje pro ochranu a zpracování osobních a citlivých údajů. 

Propojená data, pravda a demokracie: tento modul,od mezinárodního šíření osvědčených postupů až po zlepšování technologií na celém světě, sleduje mechanismy a nástroje, které umožňují, aby technologie založené na datech skutečně přinášely našim životům přidanou hodnotu. Dozvíte se také, jak lze data použít ke zlovolným účelům, jako je šíření nenávisti a radikalizace, a hlavní způsoby, jak se chránit. 

Tvorba znalostízaložená na datech: tento modul se zabývá vývojem dat velkého objemu a novými výpočetními metodami, pokud jde o způsob vytváření znalostí. Mezi témata patří výzkum umělé inteligence, výpočetní sociální vědy, strojové učení a vzdělávání a další. 

Vzdělávací cíle 

Do konce tohoto kurzu zlepšíte svou schopnost identifikovat, pochopit a interpretovat úlohy digitálních technologií v každodenním životě; jakož i vaši schopnost chápou, když technologie založené na datech přinášejí výhody a jsou v souladu s lidskými potřebami a hodnotami. Pochopíte základy algoritmů a způsob, jakým jsou používány k manipulaci s daty a práci s nimi, jakož i jejich dopad na náš společenský život.