O kurzu

Kurzy Senioři píší Wikipedii jsou určeny všem, kteří ovládají základy práce s počítačem a internetem a chtějí se podílet na tvorbě největší světové encyklopedie. Kurz je rozložen do 6 lekcí po 2 hodinách a je zdarma. Na kurz pro začátečníky v některých městech navazuje kurz pro pokročilé.

Co se na kurzech naučíte

Pod vedením zkušených wikipedistů se naučíte přispívat do encyklopedie Wikipedie. Seznámíte se s tím, jak Wikipedie vzniká a funguje. Naučíte se opravovat chyby v článcích, diskutovat s ostatními wikipedisty, doplňovat do článků chybějící informace i vytvořit kompletně nové heslo, včetně třeba nahrání fotografií.

Aktuální a budoucí kurzy

Aktuální i budoucí kurzy najdete na stránkách Wikipedie:


Chcete se včas dozvědět o budoucích kurzech? Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Několikrát do roka posíláme e-mail s novinkami.

Nové kurzy pro začátečníky vypisujeme průběžně, pokud jste sem zrovna přišli a není v kurzu místo, napište nám na seniori@wikimedia.cz a my se vám ozveme hned, jak zde nový kurz bude vypsán.


Našimi kurzy prošlo již přes 600 účastníků!

Program Senioři píší Wikipedii, inspirovaný úspěšnou iniciativou Studenti píší Wikipedii, si klade za cíl více zapojit do používání a tvorby Wikipedie seniory. To je skupina, která je zde doposud zastoupena velmi skromně, přestože právě senioři mají díky svým celoživotním zkušenostem a znalostem a dostatku času velký potenciál tuto online encyklopedii 21. století obohatit a rozšířit o spoustu užitečného obsahu. Wikipedie může být novou platformou, kde by starší generace předávaly své vědomosti generacím mladším. Zatím píší Wikipedii převážně mladí lidé, nejčastěji muži do třiceti let. Zapojení ostatních věkových i genderových kategorií přispěje k vyváženějšímu obsahu, který je volně dostupný komukoli. Program inicioval na podzim roku 2013 profesor Jan Sokol, který byl dlouholetým wikipedistou.