O kurzu

Úvod do paralelního plánování je kurz, který pořádá laboratoř LECAD na Lublaňské univerzitě v rámci programu PRACE (Partnerství pro pokročilou výpočetní techniku v Evropě). Laboratoř LECAD zdůrazňuje výuku paralelního programování spolu s předními evropskými centry HPC (vysoce výkonné výpočetní techniky). 

Ideálním pro lidi, kteří již mají určité znalosti v oblasti IT a programování, je kurz vhodný zejména pro mladé programátory, kteří teprve začínají. Některé znalosti jazyků C, C++, Fortran, Python nebo podobných programovacích jazyků by byly užitečné, pokud byste měli zájem o zápis. Dokončení kurzu trvá 5 týdnů. Budete muset věnovat přibližně 4 hodiny svého týdenního programu, abyste jej mohli sledovat. Můžete také začít kdykoli a jít vlastním tempem. 

Témata a témata MOOC

Souběžné programování se používá k popisu procesu rozdělení jednoho velkého problému na řadu malých a jasně definovaných kroků a opatření. Pokyny se doručí více zpracovatelům, kteří provádějí potřebné výpočty souběžně – a to je místo, odkud pochází název. 

Kurz se odehrává přímo do klíčových bodů, na nichž je založeno paralelní programování, a to za použití těchto jazyků: C, C++, Python, Fortran, CuDA/OpenCL atd. Zahrnuje základní prvky paralelního programování, včetně OpenMP (Open Multi-Processing) a MPI ((rozhraní pro přenos zpráv). Účastníci vzdělávání budou mít příležitost vyzkoušet své znalosti ke konci kurzu prostřednictvím praktických a interaktivních cvičení. Budou rovněž zkoumat hybridní a zrychlená paradigmata a pochopí, jak kontrolovat různé aspekty mezi dvěma procesy nebo programy. 

Co se naučíte? 

Cílem MOOC je orientovat účastníky tak, aby se stali sebevědomými uživateli otevřeného MP a MPI pro souběžné programování. Co vás ještě čeká: 

  • Naučte se, jak zavést otevřený MP v rámci jediného multizákladního sdíleného paměťového paradigmatu a používat MPI ke kontrole komunikace mezi dvěma procesy nebo funkcemi v rámci programu. 
  • Seznamte se s projektem knihovny OpenMPI, který využívá superpočítače TOP 500 a jehož cílem je vytvořit jednotné provádění MPI světové úrovně s otevřeným zdrojovým kódem na základě osvědčených postupů
  • Naučte se, jak vyjádřit numerické problémy v paralelních programovacích paradigmatech, získat povědomí o možných koncepčních a výkonnostních nástrahách v heterogenních architekturách. Navštivte úvod k hybridním a zrychleným paradigmatům (CuDA, OpenCL).