O kurzu

Základy umělé inteligence I: Úvod do umělé inteligence je úvodní kurz, který vytvořilo Německé výzkumné středisko pro umělou inteligenci (DFKI) prostřednictvím vzdělávací platformy KI-Campus pro umělou inteligenci, jejímž cílem je vybavit účastníky základními znalostmi o umělé inteligenci jakožto oblasti výzkumu. Ki-Campus nebo německý kampus UI je výzkumný a vývojový projekt financovaný německým spolkovým ministerstvem školství a výzkumu (BMBF). Vzdělávací platforma je veřejnosti dostupná ve své beta verzi od roku 2020 a neustále se vyvíjí a nabízí školení a příležitosti k prohlubování dovedností v angličtině a němčině. DFKI je předním neziskovým partnerstvím veřejného a soukromého sektoru v Německu pro inovace softwarových technologií v metodách umělé inteligence. 

Cíle a struktura kurzu

Nadace pro umělou inteligenci I jsou součástí série kurzů „Foundations of Artificial Intelligence I-IV“, což je soubor individuálních kurzů zabývajících se různými metodikami umělé inteligence, které lze absolvovat odděleně. První kurz, Úvod k umělé inteligenci, agentům, se zaměřuje na průsečík umělé inteligence a výzkumu a zavádí pojem racionálního zástupce (pojem používaný v ekonomii, teorii her a AI k označení rozhodování a agentury). Racionálním činitelem je jakýkoli subjekt schopný přijímat rozhodnutí – ať už se jedná o lidskou, podnik, stroj nebo softwarovou aplikaci. Mezi témata a témata, jimiž se kurz zabývá, patří: Turing test a jeho význam pro rozvoj umělé inteligence jako výzkumného oboru, historii a vývoj technologie a různé fáze pokroku, které umělá inteligence přináší. 

Prostřednictvím kombinace diskusí, sebehodnocení a asynchronního učení se účastníci rovněž vyzývají, aby zvážili budoucí vývoj v tomto odvětví a rozvíjeli hlubší porozumění omezením, výzvám a příležitostem umělé inteligence a jejímu budoucímu uplatňování. Účastníci vzdělávání jsou rovněž zapojeni do různých druhů racionálních činitelů a jejich základní architektury a dotýkají se „horkých témat“ ve výzkumu umělé inteligence, jako je transfer (nebo pod dohledem) učení a posílené učení (nebo rozvoj osob samostatně vyučujících za účelem vyřešení problému). 

Kurz je založen na 4. vydání německé učebnice Introduction to Artificial Intelligence (Artificial Intelligence – A Modern Approach in English) – Stuart Russell a Peter Norvig. Základy umělé inteligence I: Informace o umělé inteligenci jsou k dispozici v angličtině s německými titulky a lze je přenášet zdarma a výhradně online. Můžete začít kdykoli, materiál kurzu je rozložen do 5 týdnů a vyžaduje průměrnou dobu 2 hodin týdně.