LUMI: Nový evropský superpočítač

Autor: Niamh Thornton, Platforma pro digitální dovednosti a pracovní místa Publikováno: 23. června 2022 23.06.2022

Dne 13. června zahájil evropský společný podnik pro vysoce výkonnou výpočetní techniku svůj nejnovější superpočítač LUMI, který se nachází ve finském městě Kajaani

LUMI je nejrychlejším a energeticky nejúčinnějším superpočítačem v Evropě a nyní se rovněž umístil na třetím místě na světě. Jedná se o společné úsilí společného podniku EuroHPC a konsorcia deseti evropských zemí: Finsko, Belgie, Česko, Dánsko, Estonsko, Island, Norsko, Polsko, Švédsko a Švýcarsko.

Margrethe Vestagerová, výkonná místopředsedkyně pro Evropu připravenou na digitální věk, uvedla: 

“Dnes představuje významný krok k digitální a ekologické transformaci Evropy. LUMI je nyní nejrychlejším a energeticky nejúčinnějším superpočítačem v Evropě a jedním z nejsilnějších superpočítačů na světě. Díky své rozsáhlé výpočetní kapacitě umožní Lumi mnohem rychlejším tempem vědecké průlomy například ve výzkumu v oblasti lékařství a klimatu. Mohlo by se jednat o vývoj očkovacích látek, diagnostiku rakoviny nebo zmírňování dopadů změny klimatu. To je skvělý příklad obrovského potenciálu umělé inteligence pro zlepšení našeho života.”

LUMI je prvním z pre-exakapacitních superpočítačů společného podniku EuroHPC, které mají být spuštěny, a jeho špičkový výkon činí 550 petaflopsů, což odpovídá 550 miliardám výpočtů za sekundu a zároveň je plně poháněn obnovitelnou energií. LUMI využívá přirozené systémy kolingu a vyprodukované odpadní teplo bude využito pro přibližně 20 % dálkového vytápění v Kajaani, což podstatně sníží roční uhlíkovou stopu celého města

LUMI bude přístupný evropským uživatelům v září 2022 a jak uvedla místopředsedkyně Vestagerová, přispěje k urychlení vytváření nových znalostí a řešení globálních výzev ve společnosti. 

Výpočetní výkon LUMI doplní stávající superpočítače společného podniku EuroHPC: Discoverer v Bulharsku, MeluXina v Lucemburku, Vega ve Slovinsku a Karolina v Česku. Probíhají další tři superpočítače EuroHPC: LEONARDO v Itálii, Deucalion v Portugalsku a MareNostrum 5 ve Španělsku. 

Objevte LUMI, evropský společný podnik pro vysoce výkonnou výpočetní techniku a zahajovací tiskovou zprávu

© Evropský společný podnik pro vysoce výkonnou výpočetní techniku

⚠ Disclaimer: Text byl automaticky přeložen z evropské platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu našli chyby, obraťte se, prosím, na digikoalice@npi.cz.