LUMI: Nový evropský superpočítač

Autor: Niamh Thornton, Platforma pro digitální dovednosti a pracovní místa Publikováno: 23. června 2022 23.06.2022

Evropský společný program pro vysoce výkonnou výpočetní techniku slavnostně spustil 13. června 2022 svůj nejnovější superpočítač LUMI, který se nachází ve finském městě Kajaani.

LUMI je nejrychlejším a energeticky nejúspornějším superpočítačem v Evropě a nyní je také třetím nejrychlejším na světě. Jedná se o společné úsilí společného podniku EuroHPC a konsorcia deseti evropských zemí: Finska, Belgie, Česka, Dánska, Estonska, Islandu, Norska, Polska, Švédska a Švýcarska.

Margrethe Vestagerová, výkonná místopředsedkyně Evropské Komise pro program Evropa připravená na digitální věk, uvedla: 

“Dnešní den představuje významný krok v digitální a ekologické transformaci Evropy. Lumi je nyní nejrychlejším a energeticky nejúspornějším superpočítačem v Evropě a jedním z nejvýkonnějších na světě. Díky své obrovské výpočetní kapacitě umožní Lumi mnohem rychlejší vědecký průlom například v medicíně a výzkumu klimatu. Konkrétně by se mohlo jednat o vývoj vakcín, diagnostiku rakoviny nebo zmírňování dopadů klimatických změn. Je to skvělý příklad obrovského potenciálu umělé inteligence pro zlepšení našich životů.”

LUMI je první z předexaskalárních superpočítačů společného podniku EuroHPC, který bude uveden do provozu, a má očekávaný špičkový výkon 550 petaflopů, což se rovná 550 milionům miliard výpočtů za sekundu, a zároveň je kompletně napájen obnovitelnou energií. LUMI využívá systémy přirozeného srážení a odpadní teplo, které vzniká, bude využíváno pro přibližně 20 % dálkového vytápění v Kajaani, což výrazně sníží roční uhlíkovou stopu celého města.

LUMI bude evropským uživatelům k dispozici od září 2022 a podle slov místopředsedkyně Vestagerové přispěje k rychlejšímu rozvoji nových znalostí a hledání odpovědí na globální společenské výzvy.

Výpočetní výkon LUMI doplní stávající superpočítače společných podniků EuroHPC: Discoverer v Bulharsku, MeluXina v Lucembursku, Vega ve Slovinsku a Karolina v Česku. Další tři superpočítače EuroHPC jsou ve vývoji: LEONARDO v Itálii, Deucalion v Portugalsku a MareNostrum 5 ve Španělsku.

Seznamte se s LUMI, společným evropským podnikem pro vysoce výkonnou výpočetní techniku a tiskovou zprávou k jeho spuštění

© Evropský společný podnik pro vysoce výkonnou výpočetní techniku

⚠ Disclaimer: Text byl automaticky přeložen z evropské platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu našli chyby, obraťte se, prosím, na digikoalice@npi.cz.