Může překlenutí problémů v oblasti kybernetické bezpečnosti proměnit náš svět?

Autor: Niamh Thornton, Platforma pro digitální dovednosti a pracovní místa Publikováno: 7. dubna 2022 07.04.2022

Vzhledem k tomu, že kybernetických útoků přibývá exponenciální rychlostí, jsou ohroženy celé infrastruktury v zemích s celosvětovou působností i lidský blahobyt. Stále více oblastí života se přeměňuje na digitální. Kritické infrastruktury (jako jsou veřejné služby, zdravotnictví, energetika a doprava) jsou závislé na rozsáhlejších energetických sítích nebo dodavatelských řetězcích. V případě, že by se staly obětí kybernetického útoku, to by mohlo vyvolat chaos ve společnosti.

Podle studie (ISC)2 Cybersecurity Workforce Study z roku 2021 existuje nedostatek pracovních sil v oblasti kybernetické bezpečnosti v rozsahu více než na 2,72 milionu pozic. I když se toto číslo snižuje, není to dostačující. Globální počet pracovníků v oblasti kybernetické bezpečnosti potřebuje vzrůst o 65 %, aby bylo možné účinně bránit kritická aktiva. To však nemůže napravit žádná organizace, instituce nebo vláda. Důsledná a aktivní účast a partnerství mezi průmyslem, akademickou obcí a vládami budou rozhodující pro odvrácení a snížení kybernetických hrozeb a obranu ohrožených zdrojů.

Přestože existuje mnoho řešení a cest, jak minimalizovat a překonat nedostatek kvalifikovaných pracovníků, je třeba toho dosáhnout udržitelným způsobem. To vyžaduje změnu v myšlení vedoucích pracovníků a personálního managementu, a to od současného najímání většího počtu lidí k dlouhodobému vzdělávání nových talentů. Jedním z důležitých prvků této změny myšlení je také snaha o to, aby se rozdíl v dovednostech zaplňoval inkluzivním způsobem, aby se do něj zapojili lidé s různým zázemím, dovednostmi a zkušenostmi

Celý článek ze Světového ekonomického fóra si přečtěte zde!   

⚠ Disclaimer: Text byl automaticky přeložen z evropské platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu našli chyby, obraťte se, prosím, na digikoalice@npi.cz.