Nejdůležitější momenty Evropského týdne odborných dovedností

Autor: Niamh Thornton, Platforma pro digitální dovednosti a pracovní místa Publikováno: 24. května 2022 24.05.2022

Evropský týden odborných dovedností se konal v celé Evropě i mimo ni ve dnech 16. až 20. května. Poskytuje příležitost vyzdvihnout a oslavit osvědčené postupy v oblasti odborného vzdělávání a přípravy, kterou každoročně organizuje Evropská komise, a sdružovat zúčastněné strany z místní, celostátní a regionální úrovně, aby se ukázaly přínosy odborného vzdělávání a přípravy pro mladé lidi i dospělé.

Letošní ročník se zaměřil na odborné vzdělávání a přípravu a ekologickou transformaci, jehož cílem je podpořit lidi při rozvoji základních dovedností pro ekologickou transformaci v souladu se Zelenou dohodou pro Evropu. S 986 akcemi, které se odehrály ve 29 zemích, se odhaduje, že Evropský týden odborných dovedností osloví 555835 lidí v celé Evropě

V rámci Evropského týdne odborných dovedností 2022 byly rovněž vyhlášeny ceny za vynikající kvalitu odborného vzdělávání a přípravy. Evropská komise dne 18. května vyhlásila vítěze stěžejních cen v různých kategoriích, včetně účetního učně z Řecka, regionu Piemont v Itálii a švédského programu péče o stromy a dalších 9 vítězů. 

Komisař pro pracovní místa a sociální práva Nicolas Schmit uvedl: „Ekologická transformace se může stát skutečným motorem pro zaměstnanost, pokud se lidem dostane správné podpory, kterou potřebují, aby se jim profesně i na měnících se trzích práce dařilo. Ceny za vynikající kvalitu odborného vzdělávání a přípravy nám pomáhají určit nejlepší přístupy, jak se připravit na zelenou ekonomiku a překonat současný nedostatek pracovních sil v klíčových odvětvích, jako je stavebnictví, výroba a energetika. Rád bych všem nominovaným a účastníkům odborného vzdělávání poblahopřál a poděkoval tisícům poskytovatelů odborného vzdělávání za jejich entuziasmus.“

Komise aktivně podporuje odborné vzdělávání a přípravu jako součást evropského pilíře sociálních práv, zejména právo na vzdělání, odbornou přípravu a celoživotní učení.

Další informace o Evropském týdnu odborných dovedností a oceněních excelence v oblasti odborného vzdělávání a přípravy.   

© Prostock-studio – stock.adobe.com

⚠ Disclaimer: Text byl automaticky přeložen z evropské platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu našli chyby, obraťte se, prosím, na digikoalice@npi.cz.