Otestujte si své digitální dovednosti! První krok na cestě k digitálnímu rozvoji

Autor: Eleonora Censorii, Platforma pro digitální dovednosti a pracovní místa Publikováno: 3. prosince 2021 03.12.2021

Evropská komise s hrdostí oznamuje zahájení testu digitálních dovedností neboli DigSAT (Self Assessment Tool), který je k dispozici jak na platformě pro digitální dovednosti a pracovní místa, tak na Europassu. Každý zájemce má možnost vyplnit test digitálních dovedností, uložit si výsledek do svého profilu na Europassu a mít přístup k vysoce kvalitním vzdělávacím nabídkám z katalogu Platformy pro digitální dovednosti a pracovní místa (Digital Skills and Jobs Platform).

Co znamená “Otestujte své digitální dovednosti”?

Nový online test umožňuje zájemcům vyhodnotit vlastní úroveň digitálních dovedností. Test digitálních dovedností je založen na Rámci digitálních kompetencí (DigComp), což je soubor 21 stanovených a popsaných digitálních dovedností pro vše, co souvisí s každodenním životem a profesními situacemi. Pro každou dovednost existuje 8 úrovní způsobilosti: výsledky testu umožní každému člověku lépe porozumět svým konkrétním schopnostem, ale také tomu, kde jsou slabiny, které ho mohou limitovat: Nástroj SAT vám pomůže pochopit, které z nich potřebujete: 90 % pracovních míst dnes vyžaduje alespoň základní digitální dovednosti.

Otestujte si své digitální dovednosti na platformě Digitální dovednosti a pracovní místa

Spolupráce mezi Europassem a platformou Digitální dovednosti a pracovní místa je oboustranně výhodná, jejím cílem je začlenit základní funkce testu. Uživatelé platformy DSJ mohou absolvovat test, po obdržení výsledků budou mít také přístup k velkému množství školení a informací, které jim pomohou doplnit mezery ve znalostech zjištěné testem.
Pokud by výsledky testu ukázaly, že vám například chybí znalosti základních pravidel online bezpečnosti, najdete zde řadu základních online kurzů a zdrojů, které vám umožní proškolit sebe – i své kolegy a přátele – v oblasti bezpečnosti online života.

Jak testování digitálních dovedností funguje?

Jakmile se do testu přihlásíte, zobrazí se vám sada otázek vycházejících z rámce digitálních kompetencí, které jsou strukturovány tak, abyste jasně pochopili úroveň svých dovedností. Test trvá přibližně 20 minut a můžete jej vyplnit tolikrát, kolikrát budete chtít.

Na začátku budete požádáni o zodpovězení několika otázek se základními informacemi o vaší vysněné práci a úrovni vzdělání a poté o několik otázek k vlastnímu zamyšlení, aby bylo možné test přizpůsobit vašim potřebám. Po vyplnění testu obdržíte výsledek a podrobnou zprávu o svých výsledcích, takže budete moci identifikovat své silné a slabé stránky.

Jakmile si určíte ty, které potřebujete zlepšit, můžete využít vzdělávací plán, který vám poradí s výběrem a absolvováním kurzů, které vám pomohou dosáhnout konkrétních vzdělávacích cílů: platforma Digitální dovednosti a pracovní místa vám nabízí široký výběr školení, která vám pomohou upevnit nebo se naučit od základů digitální dovednosti, které potřebujete. Díky více než 100 vzdělávacím příležitostem a programům nabízí platforma něco pro všechny úrovně, od základních každodenních digitálních dovedností až po pokročilé akademické programy o nových technologiích, jako je umělá inteligence, blockchain, cloud a mnoho dalších.

Jste připraveni otestovat si své digitální dovednosti? Udělejte si test ještě dnes a vydejte se na cestu digitálního pokroku.

© DSJP

⚠ Disclaimer: Text byl automaticky přeložen z evropské platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu našli chyby, obraťte se, prosím, na digikoalice@npi.cz.