Otestujte své digitální dovednosti! První krok na cestě k digitálnímu růstu

Autor: Eleonora Censorii, Platforma pro digitální dovednosti a pracovní místa Publikováno: 3. prosince 2021 03.12.2021

Evropská komise s hrdostí oznamuje zahájení testování digitálních dovedností (DigSAT) (nástroj pro sebehodnocení), který je dnes k dispozici jak na platformě pro digitální dovednosti a pracovní místa, tak na Europassu. Každý bude mít možnost absolvovat test digitálních dovedností, zaznamenat svůj výsledek do svého profilu a získat přístup k vysoce kvalitním vzdělávacím příležitostem z katalogu platforem pro digitální dovednosti a pracovní místa.

Co je „zkušte své digitální dovednosti“?

Nový nástroj je on-line test, který lidem umožňuje vyhodnotit svou vlastní úroveň digitálních kompetencí. Testujte své digitální dovednosti na základě rámce digitálních kompetencí (DigComp), což je soubor 21 identifikovaných a popsaných digitálních dovedností pro vše, co souvisí s každodenním životem a pro profesní situace. Pro každou dovednost je 8 úrovní způsobilosti: výsledky testu umožní každé osobě lépe porozumět svým konkrétním schopnostem, ale také tam, kde existují nedostatky, které mohou omezovat: 90 % pracovních míst dnes vyžaduje alespoň základní digitální dovednosti, nástroj SAT vám pomůže pochopit, která z nich potřebujete.

Testovat své digitální dovednosti v platformě pro digitální dovednosti a pracovní místa

Spolupráce mezi Europassem a platformou pro digitální dovednosti a pracovní místa je oboustranně výhodnou iniciativou, jejímž cílem je integrovat základní funkci testu. Uživatelé platformy DSJ budou moci nejen absolvovat zkoušku, ale po obdržení výsledků testů budou mít rovněž přístup k velkému počtu školení a informací, aby zaplnili mezery ve znalostech zjištěné při zkoušce.
Pokud by výsledky testu měly prokázat, že vám chybí vaše znalosti základních pravidel bezpečnosti on-line, najdete například řadu základních on-line kurzů a zdrojů, které vám – a svým kolegům a přátelům – pomohou zajistit bezpečnost vašeho života na internetu. 

Jak otestujete své digitální dovednosti?

Jakmile se k testu přihlásíte, obdržíte soubor otázek vycházejících z rámce digitálních kompetencí, které jsou strukturovány tak, abyste jasně porozuměli své úrovni dovedností. Test trvá přibližně 20 minut a můžete jej absolvovat tolikrát, kolikrát si přejete.

Nejprve budete požádáni, abyste zodpověděli několik otázek se základními informacemi o vašem snu a úrovni vzdělání a poté na několik sebereflexních otázek s cílem přizpůsobit test vašim potřebám. Po dokončení vlastní zkoušky obdržíte bodové hodnocení a podrobnou zprávu o svých výsledcích, takže budete moci identifikovat silné a slabé oblasti. 

Jakmile určíte ty, které je třeba zlepšit, najdete plán učení, který vám pomůže určit a absolvovat kurzy, které vám pomohou dosáhnout konkrétních cílů učení: platforma pro digitální dovednosti a pracovní místa vám nabízí širokou škálu školení, která vám umožní posílit nebo se poučit ze základních digitálních dovedností, které potřebujete. S více než 100 vzdělávacími příležitostmi a programy nabízí platforma něco pro všechny úrovně, od základních každodenních digitálních dovedností až po pokročilé akademické programy týkající se vznikajících technologií, jako je umělá inteligence, blockchain, cloud a mnoho dalších.

Jste připraveni vyzkoušet své digitální dovednosti? Otestujte se ještě dnes!

© DSJP

⚠ Disclaimer: Text byl automaticky přeložen z evropské platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu našli chyby, obraťte se, prosím, na digikoalice@npi.cz.