Zotavení trhu práce po pandemii je na dohled

Autor: Niamh Thornton, Platforma pro digitální dovednosti a pracovní místa Publikováno: 9. června 2022 09.06.2022

Online nástroj CEDEFOP Skills-OVATE zaznamenal nárůst počtu online pracovních inzerátů, který naznačuje, že v roce 2021 se evropský trh práce vzpamatovává z následků způsobených koronavirem.

Skills-OVATE nabízí podrobné informace o pracovních místech a dovednostech, které zaměstnavatelé požadují, na základě online inzerátů z 28 evropských zemí. V roce 2021 byl počet online pracovních inzerátů o 52 % vyšší než v předchozím roce a téměř dvojnásobný oproti roku 2019, tedy před pandemií. Tyto počty pracovních nabídek se však automaticky nepromítají do tvorby pracovních míst a růstu zaměstnanosti. Tyto trendy však naznačují, že hledání talentů je na vzestupu a s postupujícím ekonomickým oživením jsou podniky čím dál optimističtější.

Ve Slovinsku, Nizozemsku, Chorvatsku, Polsku, Litvě, Itálii a Portugalsku vzrostl počet online inzerátů v roce 2021 o 100 % a více. V Bulharsku se počet zveřejněných online inzerátů oproti roku 2020 naopak mírně snížil. Nárůst počtu tohoto typu inzerátu byl nejvýraznější ve druhém čtvrtletí roku 2021.

Pandemie měla také větší strukturální dopad na dynamiku trhu práce, protože díky sociálním opatřením se zvýšil nábor prostřednictvím internetových pracovních portálů. Ve srovnání s rokem 2019 nejrychleji rostly online inzeráty na pozice ve výrobě, stavebnictví, zdravotnictví a sociální péči, tedy na pozice, které byly před pandemií méně inzerovány digitálně. Viditelný přesun od tradičních náborových kanálů k online inzerátům byl zaznamenán také v odvětvích pohostinství, prodeje a osobních služeb.

V roce 2022 bude CEDEFOP pokračovat v rozšiřování své analýzy Skills-OVATE s cílem sledovat trendy a poskytovat poradenství v oblasti evropského odborného vzdělávání a přípravy a politiky dovedností.

© xart Production – stock.adobe.com

⚠ Disclaimer: Text byl automaticky přeložen z evropské platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu našli chyby, obraťte se, prosím, na digikoalice@npi.cz.