Oživení trhu práce po pandemii v dohledu

Autor: Niamh Thornton, Platforma pro digitální dovednosti a pracovní místa Publikováno: 9. června 2022 09.06.2022

Online nástroj střediska Cedefop – Skills-OVATE zaznamenal nárůst počtu on-line nabídek pracovních míst, což naznačuje, že v roce 2021 se evropský trh práce zotavuje z narušení způsobeného koronavirem. 

Skills-OVATE nabízí podrobné informace o pracovních místech a dovednostech, které zaměstnavatelé hledají, a to na základě on-line nabídek pracovních míst z 28 evropských zemí. V roce 2021 byl počet on-line nabídek pracovních míst ve srovnání s předchozím rokem o 52 % vyšší a oproti roku 2019 téměř dvojnásobný, a to před pandemií. Tento počet pracovních míst se však automaticky nepromítá do vytváření pracovních míst a růstu pracovních míst. Trendy naznačují, že vyhledávání talentů je na vzestupu a s postupujícím oživením se podniky stávají optimističtějšími.

Ve Slovinsku, Nizozemsku, Chorvatsku, Polsku, Litvě, Itálii a Portugalsku vzrostl v roce 2021 o 100 % nebo více. V Bulharsku se však počet zveřejněných posouzení Úř. věst. ve srovnání s rokem 2020 mírně snížil. Ve druhém čtvrtletí roku 2021 byl nejvýraznější růst těchto hodnocení.

Pandemie měla také strukturálnější dopad na dynamiku trhu práce, a to v důsledku opatření k omezení fyzického kontaktu, zvýšil se nábor pracovníků prostřednictvím využívání on-line portálů práce. Ve srovnání s rokem 2019 nejpokročilejším tempem rostla Ocenění Úř. věst. pro úlohy ve výrobě, stavebnictví, zdravotnictví a sociální péči, které byly před pandemií méně propagovány digitálně. V oblasti pohostinství, prodeje a osobních služeb došlo rovněž k viditelnému posunu od tradičních náborových kanálů k OHS. 

V roce 2022 bude středisko CEDEFOP pokračovat v rozšiřování své analýzy Skills-OVATE s cílem sledovat trendy a poskytovat poradenství pro evropskou politiku v oblasti odborného vzdělávání a přípravy a dovedností.   

© xart Production – stock.adobe.com

⚠ Disclaimer: Text byl automaticky přeložen z evropské platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu našli chyby, obraťte se, prosím, na digikoalice@npi.cz.