Podpora rozvoje učitelů má své ocenění

Autor: Veronika Němcová Publikováno: 7. ledna 2022 07.01.2022

UNESCO vyhlašuje od roku 2018 cenu, Hamdan Prize for Teacher Development, která oceňuje rozvoj učitelů. Cílem tohoto ocenění je zlepšit podmínky a úroveň vzdělávání po celém světě. Podpořit a povzbudit ty, kteří pracují v oblasti vzdělávání a usilují o jeho zlepšení. Cena je udělována organizacím, které přispěly inovativním způsobem k rozvoji učitelů a vzdělávání.

Cena je věnována památce zesnulému šejkovi Hamdanu bin Rashidu Al-Maktoum, jenž byl na začátku 21. století dubajským starostou, ministrem Spojených arabských emirátů a velkým podporovatelem kvalitního vzdělávání. Tato cena se uděluje každé dva roky.

Tři laureáti obdrží finanční cenu v hodnotě 300 000 dolarů, kterou si rovnoměrně rozdělí. Kandidáty nominuje komise členského státu UNESCO, která může celkem vybrat pět organizací. Členské státy mohou přihlášky kandidátů zasílat do půlnoci 15. února 2022.

Finanční náklady na ceny laureátů jsou financovány z dárcovského fondu šejka. Od laureátů se očekává, že získané peníze věnují na své vzdělávací projekty či na chod organizace. Laureáti ceny budou vybráni generálním tajemníkem UNESCO, který se rozhoduje na základě doporučení pětičlenné poroty. Porota se skládá z nezávislých a osvědčených osobností se zázemím ve vzdělávání.

Kritéria pro účastníky:

Nominace kandidátů:

Šest měsíců od předání finanční ceny laureátům se prověřuje, jak organizace nakládají s financemi.

Podrobný postup, jak vytvořit přihlášku i s často kladenými dotazy naleznete zde.

V případě nejasností nebo upřesnění některých účastnických podmínek je možné kontaktovat pana Zeneba Choug na e-mailové adrese teacherprize@unesco.org.