Projev o stavu Unie v roce 2022: „Rok 2023 bude Evropským rokem dovedností“

Autor: Matteo Mirigliano, Platforma pro digitální dovednosti a pracovní Publikováno: 14. září 2022 14.09.2022

Každoroční projev předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové se letos zaměřil také na dovednosti. Předsedkyně navrhla, aby se rok 2023 stal „Evropským rokem dovedností“. To bude znamenat mnoho nových příležitostí ke zlepšení digitálních dovedností Evropanů a další investice do vzdělávání a prohlubování dovedností.

Dne 14. září 2022 přednesla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová před poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku svůj třetí projev o stavu Unie (SOTEU).

Předsedkyně Ursula von der Leyenová opět poukázala na nedostatek dovedností v Evropě, který je třeba konečně překonat s velkým úsilím, které je třeba okamžitě provést. „V rámci našich investic do odborného vzdělávání a prohlubování dovedností potřebujeme mnohem více pozornosti,“uvedla Ursula von der Leyenová, „avšak musíme na náš kontinent přilákat ty správné dovednosti, které pomáhají podnikům a posilují růst Evropy.“

Předsedkyně Komise rovněž poukázal na to, že je důležité více investovat do dalšího vzdělávání a vysokoškolského vzdělávání a že „potřebujepečlivé znalosti o tom, co je zapotřebí a jak lze tato volná místa obsadit“. Právě tuto potřebu řeší nová výzva v rámci programu DIGITAL Europe, která bude financovat nové bakalářské a magisterské tituly v klíčových technologických oblastech.

Nedostatek zaměstnanců je pro evropské podniky výzvou. Musíme investovat mnohem více do odborné přípravy a dalšího vzdělávání. Proto navrhuji, aby se rok 2023 stal Evropským rokem dovedností.

2023: Evropský rok dovedností

V jasném prohlášení předsedkyně von der Leyenová oznámila, že příští rok bude rokem dovedností v EU. Při dalším úsilí o dosažení cílů stanovených v digitální dekádě se objeví mnoho příležitostí a iniciativ s mnohem větším zaměřením a investicemi do vzdělávání, prohlubování dovedností a digitálních dovedností pro každého občana: 80 % Evropanů se základními digitálními dovednostmi a 20 milionů specialistů v oblasti IKT do roku 2030.

⚠ Disclaimer: Text byl automaticky přeložen z evropské platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu našli chyby, obraťte se, prosím, na digikoalice@npi.cz